Analiza, opinie i pakiety Elastyczna Formuła MIX

Archiwalna oferta Mix, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Została ona zastąpiona przez Nową Elastyczną Formułę Mix z Internetem. Poniższa recenzja oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty.

Charakterystyka Play Elastyczna Formuła Mix

Ferie świateł, jamajskie rytmy, dzikie tańce. Czy to zapowiedź kolejnego Przystanku Woodstock? Nie! To aktorzy znani z reklam Play, wspierani tym razem przez bożyszcze nastolatek - Kamila Bednarka, zachęcają do skorzystania z odświeżonej oferty Formuły Mix. Elastyczna formuła mix składa się z pięciu taryf cenowych. Klient ma do wyboru cztery kwoty obligatoryjnych doładowań (30, 50, 60, 100 zł). Pierwszych 12 zasileń to konieczność doładowania co najmniej minimalną kwotą 30, 50, 60 lub 100 zł (zgodnie z wybraną taryfą). Następnie użytkownik decyduje, czy zostaje przy dotychczasowej kwocie doładowań, wydłużając tym samym zobowiązanie do (w sumie) 36 zasileń, czy finalizuje ją zgodnie z deklaracją zawartą podczas podpisywania umowy, ale w kwotach 60, 100, 120 lub 200 zł (dwukrotność początkowej stawki). Powoduje to pewien niesmak, gdyż w porównaniu do zwykłej Formuły Mix oznacza to de facto o 12 doładowań więcej w ramach zobowiązania!

Cennik i pakiety Play Elastyczna Formuła Mix

Wybór taryfy dyktuje koszty ponoszone przez użytkownika. W najtańszym zobowiązaniu, za połączenia do wszystkich sieci oraz stacjonarne płaci on 0.39 zł za minutę (0.29 zł w taryfie 50 i 60 zł). Za to koszt SMS-a/MMS-a do wszystkich sieci to 0.18 zł niezależnie od wybranej taryfy. Minuta rozmowy poza granice kraju kosztuje 1.22 zł (w przypadku połączeń do Unii Europejskiej).

Powyższe stawki są porównywalne z mixami pozostałych operatorów, jednak konkurencyjnością ustępują ofertom na kartę (szczególnie w przypadku taryfy za 30 zł). Rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci są bezpłatne jedynie w najdroższej taryfie (100 / 200 zł). Niestety, w przypadku tańszych, popularniejszych wariantów trzeba pogodzić się z brakiem darmowych minut i wiadomości do wszystkich sieci w ramach zobowiązania. Umożliwiają to dopiero pakiety dokupowane ze środków pobieranych z kontraktowego doładowania lub dodatkowych usług (w przypadku rozmów do wszystkich sieci). W Elastycznej Formule Mix są trzy rodzaje paczek:

- nielimitowane rozmowy w Play (10 zł za 30 dni)
- nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł za 30 dni) lub
- nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci oraz nielimitowane rozmowy w Play (20 zł za 30 dni)

Użytkownik decydujący się korzystać z taryfy 30, 50, 60 zł, zobowiązany jest do wybrania jednej z nich. Należy jednak pamiętać, że wybór usługi możliwy jest tylko raz, podczas podpisywania umowy. Jest to wyjątkowo problematyczne po wzięciu pod uwagę faktu, że w praktyce umowa trwa trzy lata (o ile po 12 miesiącach nie podwyższy się kwoty obligatoryjnych zasileń o 100%) i trudno przewidzieć, jak będzie się korzystać z telefonu przez ten czas. Cena pakietu pobierana jest automatycznie z kontraktowego doładowania, a jego ważność to jeden miesiąc. Jeśli w ciągu 30 dni konto zostało doładowane obligatoryjną kwotą więcej niż raz, to opłata za pakiet za każdym razem pobierana jest z zasilenia. Na szczęście jest ona proporcjonalna do liczby dni, o które pakiet został przedłużony. Jeśli więc pakiet zostanie aktywowany np. po upływie 15 dni od poprzedniego, to jego cena będzie obniżona o połowę. Niestety, ważność usługi nie może przekroczyć 30 dni.

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianymi pakietami, Play nie oferuje darmowych minut ani wiadomości do wykorzystania w ramach oferty. Wyjątkiem jest obligatoryjna paczka nielimitowanych darmowych rozmów do wszystkich sieci i na stacjonarne w taryfie za 100 zł. Pakiet nie należy jednak do tanich i kosztuje aż 80 zł! Co więcej, taka kwota niemal klasyfikuje tę taryfę do kategorii abonamentów.

Pozostałe usługi dla tej oferty zostały dokładnie przeanalizowane i ocenione na stronie - pakiety Play mix

Internet w Play Elastyczna Formuła Mix

Osoby decydujące się na Elastyczną Formułę Mix w zobowiązaniu za 30 zł, przy każdym obligatoryjnym doładowaniu płacą 5 zł za obowiązkowy pakiet Internetu - 200 MB (500 MB za 10 zł w zobowiązaniu za 50 zł lub 1 GB za 15 zł w taryfie za 60 zł). W najdroższym wariancie oferty klient otrzymuje 2 GB mobilnego Internetu za 20 zł, co trzeba uznać za atrakcyjną cenę. Pozostałe warianty nie są jednak aż tak konkurencyjne w porównaniu do ofert innych operatorów, a do tego są paczki stosunkowo małe. Po wykorzystaniu przyznanego limitu danych, Play pozwala na korzystanie z darmowej, aczkolwiek strasznie powolnej transmisji do 8 kb/s, która sprawdza się wyłącznie w przypadku korzystania z internetowych komunikatorów tekstowych, typu Gadu-Gadu. Niestety, próba obejrzenia filmu na YouTube lub wyświetlenia zdjęcia na portalu społecznościowym wiąże się z bardzo długim czekaniem. Dla zobrazowania – pobranie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości trwałoby ok. 170 godzin! Z drugiej strony, mechanizm ten chroni użytkowników przed wysokimi kosztami za Internet po wykorzystaniu pakietu. Do końca 2014 roku Play udostępnia bezpłatną transmisję danych w sieci LTE (po przekroczeniu 200 GB Internet zwalnia do 2 Mb/s), która powinna ucieszyć klientów znajdujących się w zasięgu tej technologii. Należy jednak pamiętać, że operator dopiero rozbudowuje swoją infrastrukturę i pod tym względem ustępuje konkurentom (a w szczególności Plusowi).

Jedynym bonusem za przeniesienie numeru jest zasilenie konta kwotą 30 zł. Operator zastrzega jednak, że puli środków nie można przeznaczyć na połączenia i wiadomości w Play. Dzięki Bonusowi można wykupić np. dodatkowe paczki internetowe.
Co nam się podoba:
Ofertę można dostosować do swoich potrzeb dzięki możliwości wyboru pakietu podstawowego Promocyjne ceny telefonów przy podpisywaniu umowy
Tzw. Bezpieczny Internet chroni przed wysokimi opłatami za transmisję danych
Niższe ceny telefonów niż w standardowej Formule Mix…
Co nam się nie podoba:
… jednak sumaryczny koszt urządzeń jest wyższy
Brak możliwości zmiany pakietu obligatoryjnego przez cały okres zobowiązania
Brak środków na koncie blokuje działanie pakietów i usług
Konieczność doładowywania konta obligatoryjną kwotą co najmniej raz w miesiącu
Strasznie wolna transmisja danych po wykorzystaniu pakietu Internetowego
Brak pakietu nielimitowanych darmowych minut do wszystkich sieci w ramach zobowiązania (z wyjątkiem taryfy za 100 zł)
Okrutnie drogi pakiet darmowych rozmów i SMS-ów w przypadku najdroższej taryfy
Wysoka cena połączeń (dotyczy taryfy za 30 zł)Skomplikowany system rozliczania - umowa jest tak naprawdę na 36 doładowań (czyli 3 lata w przypadku wielu klientów)
Maksymalny okres ważności obligatoryjnych pakietów to 30 dni - brana jest pod uwagę jedynie data ostatniego zasilenia obligatoryjnego
Opłata za obowiązkowe pakiety pobierana jest po każdym kontraktowym doładowaniu lub wyższym, jednak jest proporcjonalna do przedłużenia ich ważności
Niewielkie pakiety internetowe, za które trzeba dodatkowo płacić i nie można ich wyłączyć
Tylko kwota kontraktowa lub jej wielokrotności zmniejszają liczbę obowiązkowych doładowań (mniejsze doładowanie się nie sumują)
Wielokrotność doładowania w danym miesiącu nie zwalnia z obligatoryjnych zasileń w kolejnych miesiącach
Paradoksalnie, mniej elastyczna niż oferty na kartę (zarówno Play, jak i innych operatorów)

Podsumowując:

"Co dziś zamieszamy", to pytanie, którym Kamil Bednarek otwiera spot promujący ofertę Play. I rzeczywiście, operator nieco namieszał. Skomplikowany, zmianowy system rozliczeń może nieco zdezorientować przyszłych klientów operatora, a do tego jest znacznie trudniejszy w zrozumieniu niż np. Formuła Mix w Play. Z drugiej strony, Elastyczna Formuła Mix kusi trochę atrakcyjniejszymi cenami telefonów, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego Mixa Play. Jednak w ostatecznym rozrachunku pośrednio dodatkowych 12 doładowań obligatoryjnych sprawia, że sumaryczny koszt urządzeń w tej ofercie jest wyższy.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dostosowania oferty do własnych potrzeb, dzięki trzem pakietom do wyboru. Niestety, po podpisywaniu umowy nie ma możliwości ich późniejszej zmiany, co dla wielu osób może okazać się dużym problemem. W takim przypadku np. Elastyczny Plush Mix w Plusie może okazać się bardziej atrakcyjny. Jednak dla tych, którzy nie potrzebują nowego telefonu wartu sprawdzić np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

Bolączką jest również mobilny Internet w ramach pakietów. Play oferuje stosunkowo małe paczki danych, za które trzeba dodatkowo płacić i to niemało. Po ich wykorzystaniu powolna transmisja zniechęca do dalszego korzystania z Sieci, choć chroni przed dodatkowymi kosztami. Oferta kierowana jest więc do osób, które rzadziej używają mobilnego Internetu – szczególnie dotyczy to tańszych taryf, np. za 30 zł miesięcznie (lub 60 w ramach umowy po pierwszym roku i wyborze zobowiązania na łącznie 24 doładowania).

Kamil Bednarek pod koniec spotu reklamowego śpiewa o "nieustającej radości", jednak po głębszej analizie oferty trudno znaleźć w niej wiele radosnych cech...

NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa taryfy:

Rodzaj zobowiązania:

Wysokość zobowiązania:

Darmowe minuty w ramach zobowiązania:

Darmowe SMS-y w ramach zobowiązania:

Usługi do wyboru:

Bonusy:

Bonus przy przejściu od innego operatora (MNP):

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena SMS-a za granicę:

Cena MMS-a za granicę:

Cena za transfer danych (1 MB):

Zestawy startowe:

Ważność konta:

Doładowania:

Uwagi i gwiazdki (disclaimery):

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Elastyczna Formuła MIX 30
Mix na 36 doładowań z telefonem1
30 zł / 60 zł1
-
-
Pakiet internetowy 400 MB2
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:3
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Bezpieczny transfer danych4
Darmowy, nielimitowany Internet LTE do końca 2014 roku
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł5
39 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł6
Strefa 1: 5 zł7
Strefa 2: 7 zł7
Strefa 3: 15 zł7
Strefa Euro: 2 zł6
Strefa 1: 2 zł7
Strefa 2: 4 zł7
Strefa 3: 10 zł7
50 gr
3 zł
0 zł4
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni8
10 - 29 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni8
30 - 49 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni8
50 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni8
1przez pierwszych 12 miesięcy minimalna kwota doładowania to 30 zł. Po tym czasie użytkownik może przez kolejne 12 miesięcy płacić 60 zł lub przedłużyć zobowiązanie do łącznie 36 miesięcy pozostając przy stawce 30 zł.
2pakiet obowiązkowy za 5 zł miesięcznie
3opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
4po wykorzystaniu pakietu danych dalsza transmisja jest darmowa, ale zostaje ograniczona do 8 kb/s
5środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
6naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
7opłata naliczana jest co 30 sekund
8połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Elastyczna Formuła MIX 50
Mix na 36 doładowań z telefonem1
50 zł / 100 zł1
-
-
Pakiet internetowy 1 GB2
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:3
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Bezpieczny transfer danych4
Darmowy, nielimitowany Internet LTE do końca 2014 roku
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł5
29 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł6
Strefa 1: 5 zł7
Strefa 2: 7 zł7
Strefa 3: 15 zł7
Strefa Euro: 2 zł6
Strefa 1: 2 zł7
Strefa 2: 4 zł7
Strefa 3: 10 zł7
50 gr
3 zł
0 zł4
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni8
10 - 29 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni8
30 - 49 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni8
50 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni8
1przez pierwszych 12 miesięcy minimalna kwota doładowania to 50 zł. Po tym czasie użytkownik może przez kolejne 12 miesięcy płacić 100 zł lub przedłużyć zobowiązanie do łącznie 36 miesięcy pozostając przy stawce 50 zł.
2pakiet obowiązkowy za 10 zł miesięcznie
3opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
4po wykorzystaniu pakietu danych dalsza transmisja jest darmowa, ale zostaje ograniczona do 8 kb/s
5środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
6naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
7opłata naliczana jest co 30 sekund
8połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Elastyczna Formuła MIX 60
Mix na 36 doładowań z telefonem1
60 zł / 120 zł1
-
-
Pakiet internetowy 2 GB2
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:3
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Bezpieczny transfer danych4
Darmowy, nielimitowany Internet LTE do końca 2014 roku
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł5
29 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł6
Strefa 1: 5 zł7
Strefa 2: 7 zł7
Strefa 3: 15 zł7
Strefa Euro: 2 zł6
Strefa 1: 2 zł7
Strefa 2: 4 zł7
Strefa 3: 10 zł7
50 gr
3 zł
0 zł4
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni8
10 - 29 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni8
30 - 49 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni8
50 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni8
1przez pierwszych 12 miesięcy minimalna kwota doładowania to 60 zł. Po tym czasie użytkownik może przez kolejne 12 miesięcy płacić 120 zł lub przedłużyć zobowiązanie do łącznie 36 miesięcy pozostając przy stawce 60 zł.
2pakiet obowiązkowy za 15 zł miesięcznie
3opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
4po wykorzystaniu pakietu danych dalsza transmisja jest darmowa, ale zostaje ograniczona do 8 kb/s
5środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
6naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
7opłata naliczana jest co 30 sekund
8połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Elastyczna Formuła MIX 100
Mix na 36 doładowań z telefonem1
100 zł / 200 zł1
Nielimitowane do wszystkich sieci2
Nielimitowane do wszystkich sieci2
Pakiet internetowy 4 GB3
Bezpieczny transfer danych4
Darmowy, nielimitowany Internet LTE do końca 2014 roku
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł
29 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł45
Strefa 1: 5 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
50 gr
3 zł
0 zł4
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni7
10 - 29 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni7
30 - 49 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni7
50 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni7
1przez pierwszych 12 miesięcy minimalna kwota doładowania to 100 zł. Po tym czasie użytkownik może przez kolejne 12 miesięcy płacić 200 zł lub przedłużyć zobowiązanie do łącznie 36 miesięcy pozostając przy stawce 100 zł.
2obligatoryjny pakiet za 80 zł. Kwota pobierana z każdego obligatoryjnego doładowania
3pakiet obowiązkowy za 20 zł miesięcznie
4po wykorzystaniu pakietu danych dalsza transmisja jest darmowa, ale zostaje ograniczona do 8 kb/s
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po poboraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Nasza ocena oferta: 6.00 10 0
Autor:

Elastyczna Formuła MIX opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.
19_01_full Image Banner 750 x 200