Analiza, opinie i pakiety Formuła MIX

Archiwalna oferta Mix, która nie jest już oferowana przez Play nowym klientom. Została ona zastąpiona przez Nową Formułę Mix z Internetem. Poniższa recenzja oraz zamieszczone w tabeli informacje mają charakter archiwalny, jednak mogą być nadal przydatne dla osób korzystających z tej oferty.

Charakterystyka i cennik Play Formuła Mix

Play doczekało się kolejnego członka rodziny Formuła Mix. Chociaż nie promuje go żadna znana postać, to oferta ta była równie atrakcyjna, jak inne propozycje Play. Była ona skierowana głównie do osób młodych oraz poszukujących telefonów z niskiej lub średniej półki cenowej, chcących uniknąć klasycznego zobowiązania abonamentowego. W ramach oferty wyszczególniono cztery taryfy: Formuła Mix 20, 30, 50 i 60. Każda z nazw sugeruje cenę określającą minimalną kwotę 24 obowiązkowych doładowań. W ramach zobowiązania użytkownik musi płacić jedną z czterech kwot: 20, 30, 50 lub 60 zł, w myśl zasady "każdemu wedle potrzeb". Po opłaceniu obligatoryjnych pakietów resztę środków z doładowania można wykorzystać w dowolny sposób (np. na wykonywanie połączeń). Minuta rozmowy do wszystkich sieci i na stacjonarne kosztuje niemało, bo aż 0.39 zł (w taryfach za 20 i 30 zł). Konkurencyjna względem innych ofert stawka (0.29 zł) jest dopiero w wariantach za 50 i 60 zł. Cena jednego SMS-a / MMS-a do wszystkich sieci to 18 gr niezależnie od taryfy, przez co oferta nie wyróżnia się na tle konkurencyjnych ofert mix. Atrakcyjne cenowo są za to rozmowy poza granice kraju - za minutę do państw Unii Europejskiej klient zapłaci 1.22 zł.

W ramach Formuły Mix wymagane jest aktywowanie jednego z trzech obligatoryjnych pakietów:

- nielimitowanych rozmów w Play (10 zł)
- nielimitowanych SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci (10 zł)
- nielimitowanych SMS-ów / MMS-ów do wszystkich sieci i nielimitowanych rozmów w Play - 20 zł (w starszej wersji oferty, pakiet kosztował mniej - 15 zł)

Rodzaj i liczba paczek wybierane są tylko raz, podczas podpisywania umowy. Nie ma możliwości ich późniejszej zmiany w trakcie trwania zobowiązania. Jest to kłopotliwe, gdyż trudno przewidzieć, jak zmieni się sposób korzystania z telefonu po np. roku. Istotne jest również, że opłata za obligatoryjny pakiet pobierana jest po każdym kontraktowym lub wyższym doładowaniu. Na szczęście, jeśli przez miesiąc konto zostanie doładowane kwotą obligatoryjną więcej niż raz, to cena obowiązkowego pakietu będzie proporcjonalna do przedłużenia jego ważności. Jeśli więc zasilenie ma miejsce np. 15 dni po poprzednim, to cena paczki zostanie obniżona o połowę.

Pakiety w Play Formuła Mix

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianymi pakietami, Play nie oferuje darmowych minut ani wiadomości z których można skorzystać w ramach oferty. Można jednak dokupić jeden z dwóch pakietów, które obniżają cenę minuty połączenia do 15 gr. Inną opcją jest wykupienie darmowych nielimitowanych rozmów, SMS-ów oraz MMS-ów do wszystkich sieci za 5 zł na jeden dzień lub 15 zł na 5 dni. Może to być dobre rozwiązanie, jeśli ktoś zamierza dużo dzwonić przez krótki czas. Niestety, utrzymanie ważności usługi przez cały miesiąc kosztuje aż 90 zł.

Pozostałe usługi dla tej oferty zostały dokładnie przeanalizowane i ocenione na stronie - pakiety Play mix

Internet w Play Formuła Mix

Internet mobilny zdecydowanie nie jest mocną stroną Formuły Mix. Choć Play zapewnia bezpłatny transfer danych (tzw. bezpieczny Internet, dzięki któremu nie można narazić się na wysokie opłaty za transmisję danych), to jego szybkość pozostawia bardzo dużo do życzenia. Okrutnie wolna prędkość na poziomie 8 kb/s umożliwia komfortowe korzystanie jedynie z tekstowych komunikatorów internetowych, np. Gadu-Gadu. Dla zobrazowania - ściągnięcie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości trwałoby co najmniej 21 godzin! Wiatru w sieciowe żagle pozwala za to nabrać mały, cykliczny pakiet MB na próbę (200 MB). Po wykorzystaniu paczki, prędkość ponownie spada do 8 kb/s. Pierwszy miesiąc korzystania z usługi jest bezpłatny, później kosztuje ona 5 zł miesięcznie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku rezygnacji jej ponowne włączenie nie jest możliwe. Dla niektórych może być też istotne, że klienci Formuły Mix nie mogą skorzystać z darmowej transmisji danych w sieci 4G LTE do końca 2014 roku. Usługa ta jest za to dostępna w ofertach Formuła MIX Elastyczna oraz Formuła MIX z Internetem.

Przeniesienie numeru do Play lub podpisanie nowej umowy przez Internet zapewnia jednorazowe bonusowe zasilenie konta kwotą 30 zł, jednak użytkownik nie może wykorzystać ich na połączenia i SMS-y w Play. Środkami z tego bonusu można za to opłacać rozmowy do innych sieci.
Co nam się podoba:
Pakiety obligatoryjne umożliwiają dostosowanie oferty do własnych potrzeb
Możliwość nabycia telefonu w promocyjnej cenie
Tzw. bezpieczny Internet chroni przed wysokimi kosztami transmisji danych
Sumaryczny koszt telefonów jest niższy niż w przypadku Formuły MIX Elastycznej
Co nam się nie podoba:
Brak możliwości zmiany pakietu obligatoryjnego do końca zobowiązania po jego wybraniu
Wysoka cena za minutę połączenia (w przypadku zobowiązań za 20 lub 30 zł)
Nieduży i stosunkowo drogi pakiet internetowy
Strasznie wolna transmisja danych (8 kb/s) po zużyciu pakietu internetowego
Brak istotnych profitów w przypadku droższych taryf
Konieczność doładowywania konta kwotą minimalną co najmniej raz w miesiącu
Tylko kwota kontraktowa lub jej wielokrotności zmniejszają liczbę obowiązkowych doładowań (mniejsze doładowanie się nie sumują)
Mniej elastyczna niż oferty na kartę (zarówno Play, jak i innych operatorów)
Wielokrotność doładowania w danym miesiącu nie zwalnia z obligatoryjnych zasileń w kolejnych miesiącach (obniża jednak całkowitą liczbę doładowań w zobowiązaniu)

Podsumowując:

Formuła Mix Play dedykowana jest osobom, które chcą dostosować ofertę do swoich potrzeb, ale nie planują modyfikowania umowy do końca jej obowiązywania. Jej zaletą jest liczba doładowań, zamiast czasu trwania, więc teoretycznie użytkownik może uregulować całą kwotę należności w krótszym czasie (w przeciwieństwie do abonamentów).

Niestety, obligatoryjny pakiet jest też jedną z największych wad tej oferty, gdyż nie ma możliwości jego zmiany do końca zobowiązania. Trzeba też być świadomym, że miesięczna, rzeczywista wartość doładowania jest tak naprawdę zawsze niższa o 10 - 20 zł (zależnie od wybranego pakietu). Kłopotliwy jest również pakiet internetowy, którego po dezaktywacji nie można ponownie włączyć. Jest on też stosunkowo drogi, gdyż 5 zł za 200 MB to sporo. Nie da się jednak ukryć, że pod względem atrakcyjności Formuła Mix ustępuje np. ofertom na kartę Play lub T-Mobile, które oferują atrakcyjne pakiety usług do wszystkich sieci. Z tego względu opisywana oferta sprawdzi się głównie w przypadku komunikacji wewnątrz własnej sieci.

Znacznie ciekawiej prezentuje się m.in. konkurencyjna oferta T-Mobile Nowy Jump Mix . Natomiast jeżeli ktoś nie potrzebuje telefonu to warto spojrzeć na np. Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa taryfy:

Rodzaj zobowiązania:

Wysokość zobowiązania:

Darmowe minuty w ramach zobowiązania:

Darmowe SMS-y w ramach zobowiązania:

Usługi do wyboru:

Bonusy:

Bonus przy przejściu od innego operatora (MNP):

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena SMS-a za granicę:

Cena MMS-a za granicę:

Cena za transfer danych (1 MB):

Zestawy startowe:

Ważność konta:

Doładowania:

Uwagi i gwiazdki (disclaimery):

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Formuła MIX 20
Mix na 24 doładowania z telefonem
20 zł
-
-
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:1
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Internet na próbę (pakiet 200 MB)2
Bezpieczny transfer danych3
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł4
39 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł5
Strefa 1: 5 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
50 gr
3 zł
-
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni7
10 - 19 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni7
20 - 29 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni7
30 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni7
1opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
2pakiet po miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie i po jego wyłączeniu nie można go ponownie włączyć
3bez dodatkowego pakietu transmisja jest darmowa, ale jej prędkość to komiczne 8 kb/s
4środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Formuła MIX 30
Mix na 24 doładowania z telefonem
30 zł
-
-
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:1
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Internet na próbę (pakiet 200 MB)2
Bezpieczny transfer danych3
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł4
39 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł5
Strefa 1: 5 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
50 gr
3 zł
0 zł3
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni7
10 - 19 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni7
20 - 29 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni7
30 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni7
1opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
2pakiet po miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie i po jego wyłączeniu nie można go ponownie włączyć
3bez dodatkowego pakietu transmisja jest darmowa, ale jej prędkość to komiczne 8 kb/s
4środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Formuła MIX 50
Mix na 24 doładowania z telefonem
50 zł
-
-
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:1
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Internet na próbę (pakiet 200 MB)2
Bezpieczny transfer danych3
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł4
29 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł5
Strefa 1: 5 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
50 gr
3 zł
0 zł3
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni7
10 - 19 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni7
20 - 29 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni7
30 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni7
1opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
2pakiet po miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie i po jego wyłączeniu nie można go ponownie włączyć
3bez dodatkowego pakietu transmisja jest darmowa, ale jej prędkość to komiczne 8 kb/s
4środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Formuła MIX 60
Mix na 24 doładowania z telefonem
60 zł
-
-
Konieczność wybrania 1 z 3 płatnych pakietów:1
Nielimitowane rozmowy w Play (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci (10 zł)
Nielimitowane SMS-y / MMS-y do wszystkich sieci i nielimitowane rozmowy w Play (20 zł)
Internet na próbę (pakiet 200 MB)2
Bezpieczny transfer danych3
Bonusowe zasilenie konta o wartości 30 zł4
29 gr
18 gr
18 gr
Strefa Euro: 1.22 zł5
Strefa 1: 5 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
50 gr
3 zł
0 zł3
-
Na start - 30 dni na połączenia wychodzące
5 - 9 zł: przedłuża okres ważności 2 / 62 dni7
10 - 19 zł: przedłuża okres ważności 10 / 70 dni7
20 - 29 zł: przedłuża okres ważności 15 / 75 dni7
30 - 300 zł: przedłuża okres ważności 30 / 90 dni7
1opłata automatycznie pobierana z doładowania kwotą kontraktową
2pakiet po miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie i po jego wyłączeniu nie można go ponownie włączyć
3bez dodatkowego pakietu transmisja jest darmowa, ale jej prędkość to komiczne 8 kb/s
4środki nie mogą być wykorzystane na połączenia i SMS-y w Play
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek.
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7połączenia wychodzące / przychodzące
# koszt aktywacji to 20 zł
# okresy ważności obligatoryjnych pakietów (z wyjątkiem internetowego) nie sumują się w przypadku doładowania częstszego niż co 30 dni
# przy każdym doładowaniu kwotą kontraktową pobierana jest opłata za pakiet obligatoryjny, bez względu na jego dotychczasowy okres ważności
# po wybraniu obligatoryjnego pakietu przy podpisywaniu umowy, nie ma możliwości jego późniejszej zmiany
-
Nasza ocena oferta: 7.00 10 0
Autor:

Formuła MIX opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.