Analiza, opinie i pakiety Formuła Rodzina

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach lub… na Formule Rodzina. To abonament obejmujący od jednego do trzech numerów z możliwością dodania kolejnych w zamian za podniesienie kwoty zobowiązania. Trzeba przyznać, że to jedyna tego typu oferta na polskim rynku, która może okazać się bardzo opłacalna w przypadku więcej niż jednego numeru.

UWAGA! 31.05.2015 nastąpi aktualizacja wszystkich dostępnych ofert. Obecne analizy oraz specyfikacje ofert mogą być nieaktualne. Przepraszamy za utrudnienia.

Charakterystyka


Zasada działania oferty jest dosyć prosta. W zamian za opłacanie abonamentu klient otrzymuje od jednego do trzech numerów, do których przypisane są takie same korzyści, wspólne pakiety (np. Internetu) i są rozliczane w identyczny sposób. Do powyższej puli można dodać więcej użytkowników (maks. 8), aczkolwiek jeśli jest ich więcej niż trzech, to wiąże się to z podniesieniem kwoty miesięcznego zobowiązania o 25 zł za każdego z nich. Do tego należy doliczyć dodatkową kartę SIM z internetowym numerem, którą można umieścić np. w routerze lub modemie. Jeśli klient nie dysponuje takim urządzeniem, to Play oferuje ich spory wybór w promocyjnych cenach w zamian za podniesienie kwoty zobowiązania o 10 zł.

Sam abonament przypomina Nowe Formuły Unlimited dla klientów indywidualnych. Użytkownik ma do czynienia z trzema taryfami w cenach od 106.97 zł do 186.97 zł. Kwoty te wydawać się mogą wysokie (najdroższa Nowa Formuła Unlimited, czyli Europa kosztuje 101.97 zł), ale należy wziąć pod uwagę, że opłata ta może obejmować nawet trzy numery. Co więcej, stawki dotyczą abonamentów z telefonem. Taryfy bez urządzenia są tańsze o 20 zł i dają takie same korzyści.

Wysokość każdego z abonamentów można dodatkowo podnieść w zamian za niższe ceny początkowe urządzeń (wiąże się to ze zwiększeniem płatności od 20 do 100 zł). Niestety, końcowa cena sprzętu będzie wtedy wyższa niż w sytuacji, gdy klient nie modyfikuje kwoty zobowiązania. Co ciekawe, wybór taryfy nie ma wpływu na ceny telefonów.

Cennik


Wspólnymi cechami wszystkich taryf są nielimitowane darmowe rozmowy z użytkownikami sieci komórkowych. Niestety, bezpłatnie rozmawiać z numerami stacjonarnymi można jedynie w najdroższej Formule Rodzina. W tańszych wariantach klient rozliczany jest według stawki 0.29 zł za minutę, czyli standardowo. Niemniej, ze względu na oryginalność tego abonamentu, trudno porównać go do innych ofert i dlatego niełatwo zaproponować tutaj ewentualną alternatywę. Co ciekawe, koszty wszystkich użytkowników są naliczane na jednym rachunku, co ułatwia organizację płatności, ale może prowadzić do nieporozumień między poszczególnymi użytkownikami (np. między dziećmi, a rodzicami).

Podobny system zastosowano w przypadku SMS-ów, chociaż dotyczy to jedynie najtańszej taryfy. W przypadku pozostałych, wiadomości tekstowe są bezpłatne w ramach zobowiązania. W Formule Rodzina 4.0 wysłanie SMS-a lub MMS-a kosztuje 0.19 zł. To sporo, zważywszy na fakt, że np. w taryfie na kartę Plusa Więcej Internetu i SMS-ów cena wiadomości tekstowych to zaledwie 0.09 zł.

Internet


Transmisja danych przypomina usługę Internet Connect, znaną z abonamentu JUMP! T-Mobile. W tym rozwiązaniu pakiet danych współdzielony jest przez wszystkie numery abonamentu. W przypadku Formuły Rodzina 4.0 jest to 10 GB, a w droższych wariantach aż 25 GB! Taka ilość umożliwia komfortowe korzystanie z dobrodziejstw Internetu bez obaw o przekroczenie limitu (nawet w przypadku użytkowania przez kilka osób). Oznacza to możliwość bezstresowego oglądania wideo na YouTube, słuchania muzyki, pobierania aplikacji oraz gier itp. Jedynie w domowych zastosowaniach (np. do pobierania filmów z Sieci) paczka może okazać się za mała. Jeśli więc komuś zależy na bardzo dużym pakiecie, to Formuła Rodzina 4.0+ bez telefonu (za 126.97 zł) może okazać się atrakcyjna. Dotyczy to nawet jednego numeru, gdyż żaden operator nie oferuje tak dużej paczki danych w abonamencie z darmowymi rozmowami i SMS-ami.

Po wykorzystaniu pakietu aktywuje się tzw. bezpieczny Internet (u wszystkich użytkowników), który powoduje, że dalsza transmisja jest bezpłatna. Niestety, jej prędkość spada wtedy do komicznych 8 kb/s. Dla zobrazowania, przy takiej przepustowości pobranie 75 MB albumu MP3 w najczęściej spotykanej jakości zajmuje ponad 21 godzin! W efekcie, korzystać da się jedynie z tekstowych komunikatorów internetowych, ale strony, filmy, muzyka itp. wczytują się wtedy nieznośnie powoli.

Cieszy za to dostęp do darmowego nielimitowanego Internetu LTE przez pół roku od podpisania umowy. Niestety, by korzystać z dobrodziejstw usługi klient musi się znajdować w zasięgu 4G LTE Play, dostępnego jedynie w większych miastach i miasteczkach. Konieczne jest też posiadanie urządzenia, które obsługuje tę technologię.

Ukryte koszty i haczyki


Specyficzny system rozliczania i skomplikowana mechanika powodują, że oferta nie jest zbyt przejrzysta. Z tego względu trzeba uważać na kilka ukrytych kosztów. Najbardziej odczuwalne mogą być opłaty za aktywacje poszczególnych numerów. W przypadku głównego jest to 29.99 zł, a pozostałych 19.99 zł. W sumie za same aktywacje ośmiu numerów można więc zapłacić aż 169.92 zł! Co więcej, podane na stronie operatora kwoty zobowiązań dotyczą sytuacji, w której klient zdecyduje się na elektroniczną fakturę oraz przetwarzanie danych handlowych. W innym przypadku abonament jest droższy o 11.98 zł (odpowiednio 5.99 zł za e-fakturę i 5.99 zł za dane handlowe). Ceny zobowiązań w tekście oraz tabeli pod nim uwzględniają miesięczne opłaty bez powyższych rabatów.

Operatorowi należy się także spory minus za pakiet 2000 darmowych minut na połączenia przychodzące w Unii Europejskiej. Mianowicie, paczka ta przyznawana jest na cały okres zobowiązania, a nie co miesiąc, więc po jej wykorzystaniu (np. w ciągu pół roku), usługa przestaje działać.
Co nam się podoba:
Jeden abonament obejmujący kilka numerów
Nielimitowane darmowe rozmowy z numerami stacjonarnymi we wszystkich taryfach
Możliwość nabycia telefonu w promocyjnej cenie
Po przeliczeniu kosztu abonamentu na użytkownika, każda z taryf okazuje się bardzo korzystna
Wręcz olbrzymie pakiety internetowe, szczególnie w przypadku dwóch droższych taryf
Tzw. bezpieczny Internet chroni użytkowników przed wysokimi opłatami za transmisję danych
Za 10 zł miesięcznie klient może dokupić router lub modem w promocyjnej cenie
Wybór taryfy nie wpływa na ceny telefonów do kupienia wraz z umową
Formuła Rodzina 4.0+ i Europa – nielimitowane darmowe SMS-y do wszystkich sieci
Formuła Europa – pakiet 2000 darmowych minut na połączenia przychodzące w UE (niestety, nie odnawia się co miesiąc)
Co nam się nie podoba:
Skomplikowany system działania
Z punktu widzenia pojedynczego użytkownika – drogi abonament
Opłaty aktywacyjne za każdy z numerów w ramach abonamentu
Brak dodatkowych korzyści dla osób przenoszących numer od innego operatora
Jeśli jeden z użytkowników wykorzysta pakiet internetowy, to u wszystkich aktywuje się tzw. bezpieczny Internet
Ślamazarna transmisja danych po zużyciu pakietu internetowego
W przypadku nabicia wysokiego rachunku przez jednego z użytkowników (np. rozmowami międzynarodowymi) zapłacić i tak musi właściciel głównego numeru
Formuła Rodzina 4.0 i 4.0+ - brak darmowych nielimitowanych rozmów z numerami stacjonarnymi

Podsumowując:

Bez wątpienia Formuła Rodzina to wyjątkowa oferta, dla której trudno znaleźć konkurencję. Nie jest to jednak spowodowane wyjątkowymi korzyściami, a charakterystyczną mechaniką działania. Jest to jedyny (w momencie pisania tekstu) abonament tego typu na polskim rynku, który może idealnie sprawdzić się w przypadku kilkuosobowej rodziny (np. rodziców z dzieckiem). W takiej sytuacji 126.97 zł za nielimitowane darmowe rozmowy i SMS-y do sieci komórkowych, to świetna oferta (opłata za użytkownika to trochę ponad 40 zł miesięcznie). Do tego dochodzi olbrzymi pakiet 25 GB Internetu, który współdzielony jest między poszczególnymi numerami.

Do zobowiązania można dodać kolejne numery, choć wówczas każdy z nich to konieczność wydania dodatkowych 25 zł miesięcznie. Jest to jednak opłacalne, gdyż sumaryczna opłata dzielona jest wtedy przez większą liczbę użytkowników i cena za osobę jest niższa. Przykładowo, Formuła 4.0+ bez telefonu (126.97 zł) w przypadku 3 numerów to koszt ok. 42.66 zł na klienta. Przy ośmiu kartach abonament rośnie do 251.97 zł, ale opłata za użytkownika spada do zaledwie 31.50 zł. Za taką kwotę nielimitowane rozmowy i SMS-y z numerami komórkowymi oraz ponad 3 GB Internetu, to wręcz rewelacyjna oferta!

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!

NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa taryfy:

Rodzaj abonamentu:

Cena abonamentu:

Darmowe minuty w abonamencie:

Darmowe SMS-y w abonamencie:

Usługi do wyboru:

Bonusy:

Bonus przy przejściu od innego operatora (MNP):

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Cena za odebraną minutę w Unii Europejskiej:

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena SMS-a za granicę:

Cena MMS-a za granicę:

Cena za transfer danych / Internet (1 MB):

Długość abonamentu:

Uwagi i gwiazdki (disclaimery):

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Formuła Rodzina 4.0
Abonament z / bez telefonu1
106.97 zł / 86.97 zł (z / bez telefonu)2
Nielimitowane do wszystkich sieci komórkowych3
-
Nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci4
Nielimitowane rozmowy z numerami stacjonarnymi4
Pakiet internetowy 10 GB3
Darmowy, nielimitowany Internet LTE przez 6 miesięcy3
-
29 gr
19 gr
19 gr
25 gr
Strefa Euro: 0.97 zł5
Strefa 1: 6 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2.30 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
Strefa Euro: 0.31 zł
Strefa 1: 1 zł
Strefa 2: 2 zł
Strefa 3: 4 zł
Strefa Euro: 1.02 zł
Strefa 1: 2 zł
Strefa 2: 3 zł
Strefa 3: 6 zł
0 zł7
24 miesiące
1abonament obejmujący od jednego do trzech numerów
2opłata sumaryczna dla wszystkich numerów. Cena z wyłączoną usługą e-faktura i brakiem zgody na przetwarzanie danych handlowych, bez których abonament jest droższy o 11.98 zł
3współdzielone między wszystkimi numerami
4usługa dodatkowa za 30 zł miesięcznie
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek. połączenia
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7po wykorzystaniu pakietu 10 GB GB dalsza opłata nie jest naliczana, ale transmisja zwalnia do 8 kb/s
# nielimitowane darmowe rozmowy nie dotyczą połączeń ze stacjonarnymi
# koszt aktywacji głównego numeru to 29.99 zł, a w przypadku dodatkowych po 19.99 zł
# można podwyższyć kwotę zobowiązania w zamian za obniżenie cen telefonów (bez dodatkowych korzyści)
# można dokupić numery do zobowiązania (do maks. 8), jednak każdy z nich wiąże się z dopłatą 25 zł do miesięcznego abonamentu
# do abonamentu można dokupić modem lub router, jednak wiąże się to z podniesieniem miesięcznego zobowiązania o 10 zł
-
Formuła Rodzina 4.0+
Abonament z / bez telefonu1
146.97 zł / 126.97 zł (z / bez telefonu)2
Nielimitowane do wszystkich sieci komórkowych3
Nielimitowane do wszystkich sieci3
Nielimitowane rozmowy z numerami stacjonarnymi4
Pakiet internetowy 25 GB3
Darmowy, nielimitowany Internet LTE przez 6 miesięcy3
-
29 gr
0 gr
0 gr
25 gr
Strefa Euro: 0.97 zł5
Strefa 1: 6 zł6
Strefa 2: 7 zł6
Strefa 3: 15 zł6
Strefa Euro: 2 zł5
Strefa 1: 2.30 zł6
Strefa 2: 4 zł6
Strefa 3: 10 zł6
Strefa Euro: 0.31 zł
Strefa 1: 1 zł
Strefa 2: 2 zł
Strefa 3: 4 zł
Strefa Euro: 1.02 zł
Strefa 1: 2 zł
Strefa 2: 3 zł
Strefa 3: 6 zł
0 zł6
24 miesiące
1abonament obejmujący od jednego do trzech numerów
2opłata sumaryczna dla wszystkich numerów. Cena z wyłączoną usługą e-faktura i brakiem zgody na przetwarzanie danych handlowych, bez których abonament jest droższy o 11.98 zł
3współdzielone między wszystkimi numerami
4usługa dodatkowa za 30 zł miesięcznie
5naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek. połączenia
6opłata naliczana jest co 30 sekund
7po wykorzystaniu pakietu 25 GB GB dalsza opłata nie jest naliczana, ale transmisja zwalnia do 8 kb/s
# nielimitowane darmowe rozmowy nie dotyczą połączeń ze stacjonarnymi
# koszt aktywacji głównego numeru to 29.99 zł, a w przypadku dodatkowych po 19.99 zł
# można podwyższyć kwotę zobowiązania w zamian za obniżenie cen telefonów (bez dodatkowych korzyści)
# można dokupić numery do zobowiązania (do maks. 8), jednak każdy z nich wiąże się z dopłatą 25 zł do miesięcznego abonamentu
# do abonamentu można dokupić modem lub router, jednak wiąże się to z podniesieniem miesięcznego zobowiązania o 10 zł
Formuła Rodzina Europa
Abonament z / bez telefonu1
186.97 zł / 166.97 zł (z / bez telefonu)2
Nielimitowane do wszystkich sieci3
Nielimitowane do wszystkich sieci3
-
Pakiet internetowy 25 GB3
Darmowy, nielimitowany Internet LTE przez 6 miesięcy3 2000 darmowych minut na połączenia przychodzące w UE3
-
0 gr
0 gr
0 gr
19 gr
Strefa Euro: 0.97 zł4
Strefa 1: 6 zł5
Strefa 2: 7 zł5
Strefa 3: 15 zł5
Strefa Euro: 2 zł4
Strefa 1: 2.30 zł5
Strefa 2: 4 zł5
Strefa 3: 10 zł5
Strefa Euro: 0.31 zł
Strefa 1: 1 zł
Strefa 2: 2 zł
Strefa 3: 4 zł
Strefa Euro: 1.02 zł
Strefa 1: 2 zł
Strefa 2: 3 zł
Strefa 3: 6 zł
0 zł6
24 miesiące
1abonament obejmujący od jednego do trzech numerów
2opłata sumaryczna dla wszystkich numerów. Cena z wyłączoną usługą e-faktura i brakiem zgody na przetwarzanie danych handlowych, bez których abonament jest droższy o 11.98 zł
3współdzielone między wszystkimi numerami
4naliczanie sekundowe po pierwszych 30 sek. połączenia
5opłata naliczana jest co 30 sekund
6po wykorzystaniu pakietu 25 GB GB dalsza opłata nie jest naliczana, ale transmisja zwalnia do 8 kb/s
# koszt aktywacji głównego numeru to 29.99 zł, a w przypadku dodatkowych po 19.99 zł
# można podwyższyć kwotę zobowiązania w zamian za obniżenie cen telefonów (bez dodatkowych korzyści)
# można dokupić numery do zobowiązania (do maks. 8), jednak każdy z nich wiąże się z dopłatą 25 zł do miesięcznego abonamentu
# do abonamentu można dokupić modem lub router, jednak wiąże się to z podniesieniem miesięcznego zobowiązania o 10 zł
# darmowe minuty na połączenia przychodzące w Unii są przyznawane na cały okres trwania umowy, a nie odnawiane co miesiąc
Nasza ocena oferta: 8.00 10 0
Autor:

Formuła Rodzina opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.