Analiza, opinie i pakiety Orange SMART na kartę

Robert Górski zachęca w reklamie do korzystania na telefonie z Facebooka i sugeruje, że są na nim wszyscy. Oczywiście, najlepszy do tego ma być Orange Smart na kartę, czyli oferta, która według strony producenta jest idealna dla użytkowników tabletów oraz mobilnego Internetu w laptopach i komputerach. Niestety, powyższe stwierdzenie jest mocno na wyrost.

Charakterystyka Orange Smart na kartę

Główną zaletą Smart na kartę jest połączenie bonusowych paczek danych za zasilenia (znanych z ofert na kartę dedykowanych Internetowi mobilnemu) oraz licznych pakietów do obniżania kosztów. Dzięki temu oferta jest znacznie elastyczniejsza niż w przypadku np. Orange Free na kartę. Niestety, w zamian pogodzić się trzeba ze znacznie mniejszymi bonusami, szczególnie w porównaniu do np. Nowy Plus Internet na kartę. Niemniej, od 50 MB do 3 GB w zamian za doładowanie to nadal kusząca propozycja. Z drugiej strony, w Play na kartę Lubię to! liczyć można m.in. na większe profity (od 50 MB do 3.5 GB). Warto zwrócić też uwagę, że obie oferty są do siebie bliźniaczo podobne. Znacznie korzystniej przedstawiają się dodatkowe paczki Internetu w przypadku zasilania konta poprzez stronę internetową Orange. Wówczas wynoszą od 250 MB do 15 GB oraz aż 30 GB za doładowanie w kwocie 200 zł. Takie bonusy są konkurencyjne nawet w porównaniu z Nowy Play Internet na kartę.

Istotną wadą oferty jest krótki okres ważności połączeń wychodzących po doładowaniu. Niezależnie od wartości doładowania, przelicznik zawsze jest ten sam – 1 zł to 1 dodatkowy dzień. Niestety, w przypadku zasileń powyżej 30 zł rachunek okazuje się bardzo niekorzystny, gdyż np. 50 zł wydłuża ważność konta o 90 dni w wielu ofertach (np. Orange POP), a w tym przypadku jedynie o 50 dni.,co może okazać się sporym problemem, dla osób nie korzystających z Internetu zbyt intensywnie.

Cennik Orange Smart na kartę

Standardowo dla większości ofert prepaid Orange (ale też Play lub Plusa), minuta połączenia kosztuje 0.29 zł. Mimo to podana stawka jest niezbyt korzystna i ustępuje np. Nju na kartę, w której jest aż 0.10 zł taniej. Równie przeciętnie wypada koszt za SMS, który wynosi 0.20 zł. Niestety, tutaj ofertę Orange wyraźnie przebijają wiele standardowych prepaidów, ale również konkurencyjne Play na kartę Lubię to!

Internet w Orange Smart na kartę

Już sama nazwa wskazuje, że jest to oferta skierowana do użytkowników smartfonów, jednak Smart na kartę trudno uznać pod tym względem za zbyt atrakcyjną. Choć koszt transmisji 1 MB danych jest niski i wynosi zaledwie 0.10 zł, czyli tyle samo, co w Orange Free na kartę, to jednak jest to więcej niż np. w Nowy Plus Internet na kartę. Niestety, brak jakichkolwiek pakietów danych (poza bonusowymi) raczej zniechęci fanów intensywnego korzystania z Internetu. Problematycznym może też być brak tzw. bezpiecznego Internetu, który chroni użytkownika przed wysokimi opłatami za transmisję danych. W Orange Smart na kartę po zużyciu pakietu użytkownik rozliczany jest zgodnie z cennikiem i by to zmienić, konieczne jest kolejne doładowanie, dzięki któremu przyznany zostanie kolejny pakiet. Jeśli jednak ktoś niezbyt intensywnie korzysta z Internetu w telefonie (unika oglądania zbyt dużo filmów na YouTube, aktualizowania aplikacji itp.), to paczka 1 GB powinna mu wystarczyć na cały okres jej ważności (50 dni).

Pakiety w Orange Smart na kartę

Stosunkowo małe paczki danych za doładowania sugerować mogą skupia się na wielu ciekawych pakietach i usługach. Prawda jest jednak zgoła odmienna, gdyż Smart na kartę umożliwia skorzystanie z zaledwie kilku i to niezbyt atrakcyjnych. Za 10 zł można aktywować pakiet 1000 SMS-ów do wszystkich, jednak inni operatorzy w tej cenie proponują nielimitowane wiadomości (też do wszystkich). Jeszcze mniej atrakcyjna wydaje się 900 SMS-ów we własnej sieci za 9 zł – koszt każdej wiadomości wychodzi taki sam, jak w drugim pakiecie. To też niezbyt niska cena , gdyż np. w Play na kartę taka usługa jest włączona domyślnie, a do tego bezpłatna.

Koszt połączeń obniżyć można dzięki pakietowi 600 minut w Orange za 9 zł. To całkiem niezła propozycja, aczkolwiek tutaj też należy zaznaczyć, że w większości ofert na kartę w Play, nielimitowane darmowe rozmowy w sieci kosztują 10 zł. Na szczęście, w przypadku połączeń do innych operatorów dostępne są dwa całkiem atrakcyjne pakiety: Rozmowy bez limitu na 31 dni za 25 zł oraz "Rozmowy bez limitu na 7 dni" za 7 zł. O ile pierwsza opcja wydaje się atrakcyjna, tak druga jest aż o 6 zł droższa niż np. nielimitowane połączenia w Nju na kartę w taryfie Miesio. Trzeba też pamiętać, że w przeciwieństwie do oferty "żółtego kartofelka", pakiety pomarańczowego operatora nie dotyczą numerów stacjonarnych.

Pozostałe usługi dla tej oferty zostały dokładnie przeanalizowane i ocenione na stronie - pakiety Orange na kartę
Co nam się podoba:
Atrakcyjne bonusowe pakiety danych za doładowanie (zwłaszcza przez Internet)
Całkiem atrakcyjne pakiety nielimitowanych rozmów
Duża liczba dodatkowych usług
Niska cena za transmisję 1 MB danych (w porównaniu do standardowych ofert na kartę)…
Co nam się nie podoba:
… aczkolwiek w porównaniu do Internetowych ofert na kartę bardzo wysoka
Brak dodatkowych paczek Internetu
Brak tzw. bezpiecznego Internetu naraża użytkownika na wysokie opłaty za transmisję danych
Ponad dwukrotnie droższe SMS-y niż np. Play na kartę
Sporo krótsza ważność połączeń wychodzących po doładowaniu za więcej niż 25 zł w porównaniu do konkurencji
Brak dodatkowych zniżek podczas komunikowania się z użytkownikami Orange
Brak pakietów darmowych nielimitowanych rozmów lub SMS-ów w Orange
Pod prawie każdym względem gorsza od starszego o kilka miesięcy Play na kartę Lubię to!
Reklama sugeruje, że starter niniejszej oferty jest darmowy

Podsumowując:

Orange Smart na kartę pojawiło się na rynku prawie rok po Play na kartę Lubię to!, a mimo to oferta Play jest niemalże pod każdym względem lepsza. Większe pakiety internetowe za doładowania, niższa cena za SMS-a, więcej atrakcyjnych pakietów obniżających koszty, możliwość aktywacji dodatkowych paczek Internetu – to tylko niektóre z cech, które przewyższają propozycję Orange. Co gorsza, operator bez żadnych skrupułów zamieścił na starterze informację, że jest to „najlepszy starter do smartfona”. Oczywiście, samo stwierdzenie nie jest nadużyciem (starter nie jest równoznaczny z ofertą z prawnego punktu widzenia), ale przekaz sugeruje, że Smart na kartę jest najlepszą ofertą dla smartfonów (co można uznać za znacznym nadużyciem).

Stosunkowo małe pakiety danych za zasilenia to problem dla osób korzystających z Internetu na smartfonie. Brak dodatkowych paczek zmusza do częstego doładowywania konta lub ograniczania transmisji ze względu na nieobecność tzw. bezpiecznego Internetu. Spory niesmak pozostawia też to, że nie ma promocji i zniżek dotyczących komunikowania się z użytkownikami Orange. Do tego wszystkiego należy dodać dosyć krótką ważność połączeń wychodzących po doładowaniu.

W efekcie Orange Smart może okazać się nie zbyt ”rozsądnym” wyborem. Znacznie ciekawiej prezentują się np. Play na kartę Lubię to! lub Frii na kartę w taryfie z Internetem, klienci której codziennie otrzymują paczkę 50 MB i mają do dyspozycji atrakcyjne pakiety dodatkowe. Bardzo ciekawie prezentuje się także oferta Virgin Mobile #BezLimitu, w której klient za 29 zł otrzymuje nielimitowane SMS-y, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci (komórkowych i stacjonarnych) oraz 2 GB Internetu.

NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa:

Jak aktywoać taryfę

Darmowe rozmowy / SMS-y

Pakiety:

Bonusy:

Bonusy przy przejściu od innego operatora:

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena za SMS za granicę:

Cena za MMS za granicę:

Cena za transfer danych / Internet (1 MB):

Zestawy startowe:

Ważność konta:

Doładowania:

Gwiazdki / disclaimery:

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Orange Smart na kartę
Zadzwonić na numer *101*80# lub
wysłać SMS-a o treści: SMART na numer 1212
-
Pakiet 1000 SMS-ów do wszystkich sieci
Pakiet 900 SMS-ów
Gotowy do rozmowy
Pakiet 600 minut
Zależy od wartości doładowania:1
0 - 4.99 zł - brak bonusu
5 - 9.99 zł - 50 MB na 5 dni
10 - 24.99 zł - 150 MB na 10 dni
25 - 49.99 zł - 400 MB na 25 dni
50 - 99.99 zł - 1 GB na 50 dni
100 zł i więcej - 3 GB na 100 dni
-
29 gr
20 gr
40 gr
Strefa 1: 1.22 zł
Strefa 2: 4.94 zł
Strefa 3: 5.24 zł
Strefa 4: 6.05 zł
Strefa 5: 8.07 zł
Stawka minutowa + koszt połączenia w zależności od strefy:
Strefa 1: 1,48 zł
Strefa 2: 1,71 zł
Strefa 3: 1,91 zł
Strefa 4: 2,08 zł
Strefa 5: 2,30 zł
Strefa 6: 2,46 zł
Strefa 7: 2,58 zł
Strefa 8: 4,26 zł
Strefa 9: 7,69 zł
62 gr
3.03 zł
10 gr
5 zł, 10 zł i 20 zł
Zależna od wartości doładowania
5 zł: przedłuża okres ważności 5 / 7 dni2
10 zł: przedłuża okres ważności 10 / 10 dni2
25 zł: przedłuża okres ważności 25 / 186 dni2
40 zł: przedłuża okres ważności 40 / 365 dni2
50 zł: przedłuża okres ważności 50 / 365 dni2
100 zł: przedłuża okres ważności 100 / 365 dni2
200 zł: przedłuża okres ważności 200 / 365 dni2
1sprawdzenie stanu bonusu: wysłać SMS-a o treści: ILE na numer 705
2połączenia wychodzące / przychodzące
-
Nasza ocena oferta: 7.00 10 0
Autor:

Orange SMART na kartę opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.
19_01_full Image Banner 750 x 200