Analiza, opinie i pakiety Smart Plan Multi II

Nazwa oferty ma się kojarzyć z multimediami oraz uniwersalnością, co dobrze określa jej zastosowania. Smart Plan Multi II to najbardziej kompleksowa propozycja wśród abonamentów Orange. Zdecydowani na nią abonenci otrzymują pakiety minut, SMS-ów oraz Internetu w ramach zobowiązania, a do tego mają możliwość nabycia telefonów w promocyjnych cenach.

UWAGA! 31.05.2015 nastąpi aktualizacja wszystkich dostępnych ofert. Obecne analizy oraz specyfikacje ofert mogą być nieaktualne. Przepraszamy za utrudnienia.

Charakterystyka


Słowo Multi (skrót od multimedia) w nazwie oferty zobowiązuje. Abonenci otrzymują więc kompleksowy pakiet usług. Do wyboru są tutaj trzy taryfy (w cenach od 54.99 zł do 94.99 zł), z czego dwie umożliwiają nabycie telefonu w promocyjnej cenie, a jedna jest ofertą bez urządzenia (taryfa za 74.98 zł). W zamian jednak użytkownik otrzymuje 20 zł zniżki na abonament przez okres zobowiązania, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści dostępnych w najdroższej taryfie. Podane wysokości stawek abonamentu nie uwzględniają zniżek za elektroniczną fakturę.

Korzystający z najwyższej taryfy klienci otrzymują bezpłatne nielimitowane rozmowy do wszystkich. Natomiast użytkownicy niższej wersji abonamentu mają do wykorzystania 200 minut na rozmowy, co w porównaniu do np. nielimitowanych darmowych rozmów w Heyah non stop wypada niezbyt atrakcyjnie.

W przypadku niższej taryfy, podobnie jak to ma miejsce w innych tego ofertach Orange, np. Smart Plan Halo II, pakiet bezpłatnych minut do wykorzystania w ramach abonamentu jest wymienny na SMS-y lub MMS-y w stosunku 1:1. Jednak dla fanów SMS-owania operator przygotował pakiet nielimitowanych darmowych wiadomości do wszystkich sieci. Niestety, usługa automatycznie włącza się po aktywacji numeru i po pierwszym miesiącu kosztuje 10 zł miesięcznie.

Cennik


W ramach droższych abonamentów użytkownicy otrzymują nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich, dlatego niniejszy cennik dotyczy jedynie najtańszej taryfy. Po wykorzystaniu 200 minut lub wysłaniu 200 SMS-ów / MMS-ów cena za minutę połączenia wynosi 0.29 zł, co jest standardową stawką na rynku. Nieatrakcyjna jest za to stawka za SMS-y. Jeśli klient dezaktywował pakiet bezpłatnych SMS-ów w cenie 10 zł/miesiąc, to wysłanie jednej wiadomości kosztuje 0.20 zł. Przykładowo w Heyah non stop koszt ten to raptem 0.09 zł, czyli przeszło dwukrotnie mniej. Podobne stawki są też w kilku ofertach na kartę Play (np. Lubię to!).

Sytuację nieznacznie poprawiają jednak darmowe nielimitowane rozmowy w Orange w ramach zobowiązania. Natomiast klienci wyższych taryf otrzymują bonus w postaci 400 darmowych minut do wykorzystania w Unii Europejskiej na wykonywanie i odbieranie połączeń. Może to być wyjątkowo korzystne w przypadku osób, które często podróżują do krajów Unii i w ten sposób mogą utrzymywać kontakt telefoniczny z rodziną lub znajomymi. Podobne pakiety oferuje też T-Mobile, aczkolwiek w porównywalnych cenowo abonamentach są one mniej atrakcyjne.

Internet


W ramach zobowiązania użytkownicy otrzymują pakiet podstawowy, który w zależności od wysokości abonamentu różni się wielkością. W przypadku niższej taryfy jest 500 MB, dla wyższych 2 GB. Po ich wykorzystaniu aktywowany jest drugi pakiet w cenie 10 zł, dający dodatkową paczkę transmisji. Jej wielkość zależy od taryfy – w niższej do limitu 2 GB, w wyższych do 5 GB. Nie wszystkim może się spodobać, że aktywacja dodatkowych pakietów jest automatyczna, co może narażać użytkownika na niepożądane koszty. We wszystkich planach, po przekroczeniu maksymalnych limitów dla danej taryfy, dalsza transmisja jest bezpłatna, jednak włącza się bezpieczny Internet, co oznacza spadek szybkości transmisji do 16 kb/s. To dotkliwe ograniczenie, bowiem w praktyce umożliwia w miarę swobodne korzystanie praktycznie tylko z komunikatorów tekstowych, gdyż strony, muzyka, filmy itp. wczytują się bardzo powoli. Dla zobrazowania, pobranie 75 MB albumu MP3 w najpopularniejszej jakości zajęłoby ok. 85 godzin.

Użytkownicy, którzy chcą nadal korzystać z Internetu bez ograniczeń szybkości, mogą wykupić dodatkowe pakiety internetowe. Są one jednak drogie, bowiem przykładowo za najmniejszy pakiet 100 MB trzeba zapłacić aż 5 zł, a najdroższy pakiet 5 GB kosztuje ponadprzeciętnie dużo - 60 zł.

Ciekawą zaletą oferty jest ochrona przed dodatkowymi kosztami przy korzystaniu z Internetu w Unii Europejskiej, o ile abonenci wykupią odpowiednie pakiety. Za 5,99 zł mogą oni aktywować transmisję do 10 MB, natomiast skorzystanie z transmisji do limitu 100 MB danych wiąże się z kosztem 49,99zł. Dalsze koszty nie będą naliczane. Są to stosunkowo małe pakiety, więc nie pozwalają na swobodne korzystanie z Internetu, ale mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach np. sprawdzenie maili lub korzystanie GPS-a.

Ukryte koszty


W zestawie z abonamentem użytkownik otrzymuje dodatkowe usługi, takie jak Ochrona wyświetlacza (bezpłatna przez pierwszy okres rozliczeniowy, następnie płatna 2.99 zł miesięczne dla wszystkich planów taryfowych). W ramach tej usługi dwukrotnie w ciągu roku operator zobowiązuje się do naprawy uszkodzonego wyświetlacza. Jednak naprawa musi się zamknąć w kwocie 600 zł (maksymalnie dwie rocznie). Dlatego może się ona okazać nieopłacalna dla właścicieli droższych telefonów z wyświetlaczem AMOLED, np. smartfonów z serii Galaxy S, gdzie koszt naprawy może przewyższać ustaloną przez operatora kwotę i w takiej sytuacji reperacja nie jest refundowana.

Drugim potencjalnym źródłem niepożądanych opłat jest dobrze znana klientom Orange usługa Halo Granie, płatna 2 zł miesięcznie od drugiego miesiąca abonamentu. Można jednak bezpłatnie wyłączyć ją np. przez kontakt z biurem obsługi klienta.

Kolejnym kosztem podnoszącym miesięcznie abonament o 5.01 zł jest zgoda na otrzymywanie faktury w wersji papierowej. W okresie dwuletnim oznacza to dodatkowe płatności o łącznej wartości ponad 120 zł, czyli całkiem sporo.
Co nam się podoba:
Nielimitowane rozmowy w Orange w ramach zobowiązania
Pakiet 0.5 GB lub 2 GB w ramach zobowiązania
Transmisja danych do 5 GB
Możliwość aktywacji przydatnych (aczkolwiek małych) pakietów „Bezpieczny Internetu w roamingu”
Bezpieczny Internet po wykorzystaniu pakietów danych chroni użytkownika przed dodatkowymi kosztami
Droższa taryfa - dodatkowy pakiet 3 GB (w sumie 5 GB) za zaledwie 10 zł
Droższa taryfa - nielimitowane darmowe rozmowy do wszystkich
Droższa taryfa - nielimitowane darmowe SMS-y do wszystkich
Droższa taryfa - Pakiet 400 minut w roamingu na rozmowy wychodzące i przychodzące dla krajów UE

Co nam się nie podoba:
Sporo dodatkowo płatnych usług, które trzeba ręcznie wyłączać (m.in. Halo Granie)
Bardzo mały pakiet internetowy w ramach najniższego zobowiązania
Automatyczna aktywacja dodatkowego pakietu danych naraża użytkownika na niepożądane koszty
Bardzo powolna transmisja danych po aktywowaniu się bezpiecznego Internetu
Brak e-faktury podnosi koszt abonamentu o 5.01 zł (uwzględnione w cenniku)
Poszczególne taryfy ustępują atrakcyjnością swoim odpowiednikom dostępnym u konkurencyjnych operatorów
Tańsza taryfa - domyślnie włączona usługa darmowych nielimitowanych SMS-ów do wszystkich, która po pierwszym miesiącu kosztuje 10 zł miesięcznie.
Tańsza taryfa - drogie SMS-y do wszystkich sieci poza pakietem
Tańsza taryfa - brak nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci
Tańsza taryfa - brak nielimitowanych SMS-ów do wszystkich sieci
Tańsza taryfa - wspólna pula pakietów minut i SMS-ów, przez którą znacznie szybciej zużywają się usługi

Podsumowując:

Odświeżona wersja Smart Plan Multi jest w założeniu przeznaczona dla osób, które dużo dzwonią i SMS-ują. Dodatkową zachętą jest 400 minut na rozmowy przychodzące i wychodzące do krajów Unii Europejskiej, dostępne w wyższych taryfach. Jak jednak ta oferta przedstawia się na tle konkurencji? Okazuje się, że w porównaniu z innymi abonamentami, w których można skorzystać z nielimitowanych rozmów i SMS-ów, Orange każe sobie drogo płacić za taką możliwość. Znacznie taniej takie warunki można uzyskać np. w Jump! w T-Mobile, gdzie nielimitowane rozmowy i SMS-y są dostępne w abonamencie od 49,99 zł, a więc blisko dwukrotnie mniej niż w najdroższej taryfie Smart Plan Multi II. Jeszcze taniej jest np. w Red Bull no limits II (abonament za 39 zł) nawet po doliczeniu opłaty za dodatkowy pakiet nielimitowanych SMS-ów do wszystkich w cenie 9 zł miesięcznie.

Wyjątkowo słabo przedstawia się najniższa taryfa. Nie dość, że przyznane limity na minuty i SMS-y są nieduże, to jeszcze wymieniają się w stosunku 1:1, co obniża ich atrakcyjność. Po tym okresie trzeba nielimitowane SMS-y do wszystkich kosztują 10 zł miesięcznie. Atrakcyjnie prezentuje się za to pakiet nielimitowanych darmowych rozmów we własnej sieci w ramach zobowiąznia. Niemniej zdecydowanie korzystniejsze są oferty konkurencji na abonament, dające lepsze warunki w podobnej cenie. Przykładowo w ofercie Jump! abonament w wysokości 54.99 zł daje nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci. Inna oferta abonamentowa - Red Bullu no limits II (abonament za 39 zł) także przebija ofertę Orange. Jej abonenci otrzymują nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci i tańszy o złotówkę pakiet bezpłatnych SMS-ów do wszystkich.

O wiele bardziej zachęcające są za to pakiety internetowe, bowiem 3 GB (w sumie 5 GB) za 10 zł to wyjątkowo atrakcyjna propozycja, która w telefonie powinna wystarczyć do nawet bardzo częstego oglądania filmów z Internetu, słuchania muzyki, pobierania aplikacji, itp. Po przekroczeniu tych limitów, dalsze korzystanie z Internetu jest niestety drogie, ze względu na wysokie koszty dodatkowych pakietów internetowych (np. 2 GB kosztuje 30 zł).

W przypadku wyższych abonamentów oferta może być także atrakcyjna dla osób, które okazyjnie podróżują do krajów Unii Europejskiej.

Spodobała Ci się jednak ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!

NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa taryfy:

Rodzaj abonamentu:

Cena abonamentu:

Darmowe minuty w abonamencie:

Darmowe SMS-y w abonamencie:

Usługi do wyboru:

Bonusy:

Bonus przy przejściu od innego operatora (MNP):

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Cena za odebraną minutę w Unii Europejskiej:

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena SMS-a za granicę:

Cena MMS-a za granicę:

Cena za transfer danych / Internet (1 MB):

Długość abonamentu:

Uwagi i gwiazdki (disclaimery):

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Smart Plan Multi II 49.98
Abonament z telefonem
54.99 zł1
200 minut do wszystkich sieci2
Nielimitowane w Orange
200 SMS-ów do wszystkich sieci3
Ochrona wyświetlacza4
Halo Granie5
Nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci6
Orange Cloud
Nawigacja Orange
Pakiet internetowy 0.5 GB7
Dodatkowe 40 darmowych minut do wszystkich
Darmowy abonament przez pierwsze 3 miesiące
29 gr
20 gr
40 gr
36 gr
Strefa 1: 1.22 zł
Strefa 2: 4.94 zł
Strefa 3: 5.24 zł
Strefa 4: 6.05 zł
Strefa 5: 8.07 zł
Koszt połączenia w zależności od strefy:
Strefa 1: 1,48 zł
Strefa 2: 1,71 zł
Strefa 3: 1,91 zł
Strefa 4: 2,08 zł
Strefa 5: 2,30 zł
Strefa 6: 2,46 zł
Strefa 7: 2,58 zł
Strefa 8: 4,26 zł
Strefa 9: 7,69 zł
60 gr
3.02 zł
Bezpieczny Internet7
24 miesiące
1cena z wyłączoną usługą e-faktura, bez której abonament jest droższy o 5.01 zł
2pakiet minut wymienny na pakiet SMS-ów / MMS-ów w stosunku 1:1
3zamiennych na minuty w stosunku 1:1
4darmowa przez pierwszy miesiąc, później 4.99 zł miesięcznie
5darmowa przez pierwszy miesiąc, później 2 zł miesięcznie
6darmowa przez pierwszy miesiąc, później 10 zł miesięcznie
7transmisja od 0 do 500 MB nie kosztuje nic
7transmisja od 500 MB do 2.5 GB kosztuje 10 zł
7powyżej 2.5 GB dalsza opłata nie jest naliczana, ale Internet zwalnia do 16 kb/s
# koszt aktywacji to 50 zł
-
Smart Plan Multi II 89.98
Abonament z telefonem
94.99 zł1
Nielimitowane do wszystkich sieci
Nielimitowane do wszystkich sieci
Ochrona wyświetlacza2
Halo Granie3
Orange Cloud
Nawigacja Orange
400 darmowych minut w Unii Europejskiej4
Pakiet internetowy 2 GB5
Darmowy abonament przez pierwsze 3 miesiące
Tańsza o 40 zł opłata aktywacyjna
0 gr
0 gr
0 gr
36 gr
Strefa 1: 1.22 zł
Strefa 2: 4.94 zł
Strefa 3: 5.24 zł
Strefa 4: 6.05 zł
Strefa 5: 8.07 zł
Koszt połączenia w zależności od strefy:
Strefa 1: 1,48 zł
Strefa 2: 1,71 zł
Strefa 3: 1,91 zł
Strefa 4: 2,08 zł
Strefa 5: 2,30 zł
Strefa 6: 2,46 zł
Strefa 7: 2,58 zł
Strefa 8: 4,26 zł
Strefa 9: 7,69 zł
60 gr
3.02 zł
Bezpieczny Internet5
24 miesiące / 18 miesięcy (z / bez telefonu)
1cena z wyłączoną usługą e-faktura, bez której abonament jest droższy o 5.01 zł
2darmowa przez pierwszy miesiąc, później 4.99 zł miesięcznie
3darmowa przez pierwszy miesiąc, później 2 zł miesięcznie
4dotyczy zarówno połączeń wychodzących, jak i przychodzących
5transmisja od 0 do 2 GB nie kosztuje nic
5transmisja od 2 GB do 5 GB kosztuje 10 zł
5powyżej 5 GB dalsza opłata nie jest naliczana, ale Internet zwalnia do 16 kb/s
# koszt aktywacji to 50 zł
-
Nasza ocena oferta: 6.00 10 0
Autor:

Smart Plan Multi II opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.
szczesliwa para Image Banner 750 x 100