Analiza, opinie i pakiety Taryfa Basic

Jeden z niewielu abonamentów T-Mobile, w którym nie ma nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci. Co ciekawe, nie należy on też do popularnej serii JUMP! reklamowanej przez państwa Lewandowskich, a jego korzenie sięgają starszych ofert „różowego” operatora.

UWAGA! 31.05.2015 nastąpi aktualizacja wszystkich dostępnych ofert. Obecne analizy oraz specyfikacje ofert mogą być nieaktualne. Przepraszamy za utrudnienia.

Charakterystyka


Oferta obejmuje dwie taryfy, z których tylko jedna umożliwia nabycie telefonu w promocyjnej cenie. W obu przypadkach klient otrzymuje te same profity, aczkolwiek w pierwszym przypadku kwota zobowiązania jest wyższa o 10 zł. Opłata miesięczna przy wyłączonej eko-fakturze, to 44.99 zł (wariant z telefonem) lub 34.99 zł (opcja bez urządzenia). Jak widać, są to dosyć tanie zobowiązania. Niestety, klient ma w nich zapewnione tylko podstawowe korzyści. W ramach abonamentu otrzymuje raptem 250 darmowych minut do wszystkich sieci i nic ponadto. W czasach, gdy za niecałe 30 zł miesięcznie można mieć nielimitowane bezpłatne rozmowy do wszystkich sieci, a do tego pakiet 2 GB (Red Bull no limits II), propozycja T-Mobile wygląda mało atrakcyjnie.

Cennik


Niestety, niezbyt atrakcyjnych korzyści wynikających ze zobowiązania nie rekompensują niskie ceny usług. Co gorsza, są one wręcz wyższe niż w przypadku wielu ofert na kartę! Za minutę połączenia trzeba zapłacić 0.30 zł, czyli więcej niż przeciętnie. Jeszcze gorzej jest w przypadku SMS-ów, który kosztują 0.20 zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w np. ofercie Plusa - Więcej Internetu i SMS-ów. Natomiast trudno taryfę Basic w ogóle porównywać do innych abonamentów, gdyż najczęściej zapewniają one darmowe nielimitowane SMS-y do wszystkich (np. Heyah non stop za 38 zł). Teoretycznie użytkownik może włączyć dodatkowe usługi obniżające koszty (o których później), ale znacznie podnoszą one kwotę zobowiązania.

Internet


Taryfa Basic niezbyt dobrze nadaje się do tego typu zastosowań. W ramach abonamentu klient nie otrzymuje pakietu danych. Transmisja nie jest jednak rozliczania na podstawie ceny za 1 MB, a przekroczonych progów transferu. Wykorzystanie:

- od 0.05 MB do 25 MB kosztuje 5 zł
- od 25 MB do 250 MB to kolejne 10 zł (w sumie 15 zł)
- od 250 do 1 GB dodatkowe 15 zł (w sumie 30 zł)

Po porównaniu do konkurencyjnych ofert, powyższe stawki okazują się bardzo nieatrakcyjne, gdyż np. w Play dodatkowy pakiet 2 GB dla abonamentów kosztuje 20 zł. Natomiast w Heyah non stop zastosowano podobny mechanizm, ale tam każde 500 MB kosztuje 9 zł. Istotna jest też stosunkowa wysoka cena za pierwszy próg, który aktywuje się od razu po włączeniu transmisji danych w telefonie (nawet przez przypadek). W takiej sytuacji klient zmuszony jest do zapłacenia aż 5 zł.

Cieszy za to mechanizm „Bezpiecznego Internetu”, który chroni użytkownika przed jeszcze wyższymi opłatami. Powoduje on, że po przekroczeniu ostatniego progu, czyli 1 GB, dalsza transmisja jest bezpłatna, ale zwalnia do zaledwie 16 kb/s. Taka prędkość umożliwia komfortowe korzystanie z komunikatorów internetowych, ale strony, zdjęcia, filmy itp. wczytują się bardzo powoli. Dla zobrazowania – pobranie albumu muzycznego w najczęściej spotykanej jakości (ważącego 75 MB) zajmuje ok. 10.5 godziny!

W celu przywrócenie standardowej prędkości można aktywować dodatkowe pakiety danych (od 100 MB do 5 GB), jednak ich ceny są bardzo nieatrakcyjne, np. 49.40 zł za 2 GB, to ponad dwukrotnie więcej niż np. w abonamentach Play.

Usługi dodatkowe


T-Mobile w tej ofercie automatycznie aktywuje pakiet nielimitowanych darmowych SMS-ów do wszystkich sieci. Szkoda jednak, że po pierwszym miesiącu usługa kosztuje 5 zł miesięcznie (o ile się jej nie wyłączy), czyli stanowi sporą część kwoty zobowiązania. Do tego aktywować można darmowe nielimitowane rozmowy we własnej sieci, ale kosztuje to 10 zł miesięcznie. Do tego dochodzi możliwość aktywacji bezpłatnych rozmów z numerami stacjonarnymi za 5 zł miesięcznie.

Należy jednak pamiętać, że po aktywowaniu wszystkich wymienionych usług i wykorzystaniu 1 GB Internetu (co nie jest wygórowaną wartością), miesięczna opłata wyniesie aż 85 zł (w wariancie bez telefonu)! Za taką kwotę można wybrać niemal każdy abonament bez urządzenia dostępny na polskim rynku, który zapewni darmowe nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci, a do tego pokaźny pakiet Internetu (np. Formuła Europa Unlimited, Taryfy LTE bez limitu, JUMP!).
Co nam się podoba:
Sporo dodatkowych usług do wyboru
Usługa Bezpieczny Internet chroni użytkownika przez wysokimi opłatami za transmisję danych
Taryfa bez telefonu – niska kwota zobowiązania
Taryfa z telefonem – możliwość nabycia urządzenia w promocyjnej cenie
Co nam się nie podoba:
Po aktywacji wszystkich usług zobowiązanie staje się horrendalnie drogie
Niewielki pakiet minut w ramach abonamentu
Brak pakietu internetowego w ramach zobowiązania
Bardzo wysoki koszt transmisji danych w ramach Bezpiecznego Internetu
Ponadprzeciętnie drogie dodatkowe pakiety danych
Brak usługi nielimitowanych darmowych rozmów do wszystkich sieci
Bezpłatne połączenia w T-Mobile nie są wliczone w abonament - kosztuje dodatkowe 10 zł miesięcznie
Operator automatycznie aktywuje usługę darmowych nielimitowanych SMS-ów do wszystkich, która po pierwszym miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie
Domyślnie włączona usługa granie na czekanie, która kosztuje 2 zł miesięcznie
Opłata za aktywację numeru to aż 49.99 zł
Pod każdym względem oferta jest gorsza od nowszych abonamentów T-Mobile, Plus i Play

Podsumowując:

Niestety, trudno uznać taryfę Basic za dobrą ofertę. „Podstawowa” propozycja T-Mobile wyraźnie się zestarzała i nawet na tle innych abonamentów tego operatora (JUMP!) wypada słabo. Zaledwie 250 minut do wszystkich sieci w ramach zobowiązania to niewiele, a brak pakietu internetowego jest w dzisiejszych czasach dużym niedopatrzeniem. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli weźmie się pod uwagę, że stworzona również przez T-Mobile Heyah non stop zapewnia za podobne pieniądze znacznie lepsze warunki. Natomiast po aktywacji wszystkich dostępnych usług Taryfa Basic okazuje się kosztownym zobowiązaniem i w takiej sytuacji znacznie bardziej opłacalne są droższe abonamenty (np. JUMP!).

Trudno polecić niniejszy abonament klientom korzystającym z mobilnego Internetu. Bezpieczny Internet chroni użytkownika przez niechcianymi opłatami, ale w tym przypadku jest bardzo niekorzystny. Aż 30 zł za 1 GB to niedzisiejsza stawka, którą trudno czymkolwiek uargumentować. Równie słabo prezentują się dodatkowe pakiety danych, które są ponadprzeciętnie drogie. Dlatego do korzystania z Internetu lepszy może okazać np. Red Bull Mobile no limits II, w którym za 29 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje 2 GB transferu oraz nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci.

Spodobała Ci się ta oferta? Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz przenieść Twój obecny numer i zacząć z niej korzystać, dzięki
poradnikowi przenoszenia numeru!
NAJWAŻNIEJSZE KOSZTY

Nazwa taryfy:

Rodzaj abonamentu:

Cena abonamentu:

Darmowe minuty w abonamencie:

Darmowe SMS-y w abonamencie:

Usługi do wyboru:

Bonusy:

Bonus przy przejściu od innego operatora (MNP):

Cena za minutę:

Cena za SMS:

Cena za MMS (100 KB):

Cena za odebraną minutę w Unii Europejskiej:

Roaming do Polski, ze strefy:

Cena połączeń zagranicznych:

Cena SMS-a za granicę:

Cena MMS-a za granicę:

Cena za transfer danych / Internet (1MB):

Długość abonamentu:

Uwagi i gwiazdki (disclaimery):

Regulamin:

Więcej o tej ofercie:

Taryfa Basic
Abonament z / bez telefonu
44.99 zł / 34.99 zł (z telefonem / bez telefonu)1
250 minut do wszystkich sieci
-
Nielimitowane, darmowe SMS-y do wszystkich sieci2
Nielimitowane, darmowe połączenia z numerami stacjonarnymi3
Darmowe rozmowy w T-Mobile4
Usługa MyDysk3
Sieć rodzinna5
-
-
30 gr
20 gr
41 gr
36 gr
Strefa roamingowa 1A: 1.22 zł
Strefa roamingowa 1B: 4.94 zł
Strefa roamingowa 2: 9.98 zł
Strefa roamingowa 3: 16.03 zł
Strefa międzynarodowa 0: 39 gr
Strefa międzynarodowa 1: 1.96 zł
Strefa międzynarodowa 2: 2.45 zł
Strefa międzynarodowa 3: 4.54 zł
Strefa międzynarodowa 4: 10.82 zł
69 gr w Unii Europejskiej
1 zł poza Unią
2.95 zł
Bezpieczny Internet 1 GB6
24 miesiące
1cena z wyłączoną usługą e-faktura, bez której abonament jest droższy o 5 zł
2usługa po pierwszym miesiącu kosztuje 5 zł miesięcznie
3koszt usługi to 5 zł miesięcznie
4usługa kosztuje 10 zł miesięcznie
5w zależności od miesięcznej opłaty, usługa tworzy sieć od 1 do 5 osób, między którymi rozmowy są darmowe
6transmisja od 50 KB do 25 MB kosztuje 5 zł
6transmisja od 25 MB do 250 MB kosztuje 15 zł (łącznie)
6transmisja od 250 MB do 1 GB kosztuje 30 zł (łącznie)
# aktywacja numeru kosztuje 49.99 zł
# domyślnie włączona usługa Granie na Czekanie, która po pierwszym miesiącu kosztuje 2 zł miesięcznie
-
Nasza ocena oferta: 5.00 10 0
Autor:

Taryfa Basic opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danej oferty z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie bluźnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.