Aplikacje do obniżania kosztów połączeń (VoIP)

Dzięki popularyzacji Internetu w smartfonach i zwykłych telefonach, możliwe jest znaczne obniżenie kosztów komunikacji. Po co korzystać z drogich połączeń głosowych, skoro za ułamek ich ceny można porozmawiać za pomocą komunikatora internetowego? Po co zastanawiać się, jak zmieścić wiadomość w 160 znakach SMS-a, skoro w Internecie nie ma takich ograniczeń? Nie ma też potrzeby przepłacania w przypadku połączeń międzynarodowych.

Poniższy poradnik pokaże jakimi programami komunikować się przez Internet za pomocą telefonu, do czego niezbędny jest dobry zasięg (minimum 3G). Instrukcja, w jaki sposób instalować aplikacje znajduje się w poradnikach dotyczących poszczególnych systemów operacyjnych.

Uwaga: Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie oferty obejmują nielimitowany Internet. W takim przypadku trzeba dokupić tzw. dodatkowy pakiet Internetowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ cena za 1 MB w niektórych taryfach może wynosić nawet 5 zł (a za granicą nawet kilkadziesiąt). Może to spowodować, że dłuższe rozmowy będą o wiele droższe niż podczas standardowych połączeń. W takich przypadkach konieczne jest wykupienie.