Recenzja, opinie i specyfikacja Apple iPad 4

Pierwszy tablet z tej serii, któremu zaczęto wytykać wtórność i brak innowacji. Od swojego poprzednika (iPad 3) różni się on jedynie szybszym procesorem, poprawioną, przednią kamerką i obecnością nowszego złącza Lightning. Nie zmienia to jednak faktu, że w dniu swojej premiery był to najlepszy iPad i jeden z najlepszych tabletów na rynku w ogóle. W sprzedaży dostępny jest też wariant obsługujący łączność 4G LTE wraz z wbudowanym odbiornikiem GPS, a także pojawiła się wersja urządzenia z 128 GB pamięci.

Niestety, oficjalna nazwa tego modelu (iPad z Retina) może wprowadzać w błąd, ponieważ czasami nazywano go tak samo jego poprzednika, czyli iPada 3. W efekcie, nieobyci użytkownicy mogą czuć się lekko zdezorientowani. Na Teleguru stosowana jest nomenklatura cyfrowa, czyli model ten to iPad 4, a jego poprzednik to iPad 3. Dopiero piąta edycja to iPad Air (który również mógłby nazywać się Retina, bo korzysta z tego samego ekranu).

  

Wykonanie i wygląd


Obudowy w iPadzie 3 i 4 są identyczne i dotyczy to nawet ich ciężaru oraz rozmiarów. Zrobiono je z jednego kawałka matowego aluminium oraz hartowanego szkła ochraniającego ekran. Tablet wygląda minimalistycznie i bardzo elegancko. Niestety, Apple nie udało się odchudzić urządzenia i zarówno pod względem smukłości jak i ciężaru nie należy ono do rynkowej czołówki. W efekcie, operowanie tabletem jedną ręką szybko staje się męczące. Drażnić może również spora ramka wokół ekranu, która powiększa (i tak duże) gabaryty. Zapomnieć też można o przenoszeniu iPada w kieszeni, marynarce czy małej torebce. Godne odnotowania jest nowe złącze lightning, które stanowią główną różnicę względem starszych urządzeń Apple. Gwarantuje ono szybszy transfer danych niż poprzedni interfejs, ale jest niekompatybilny z akcesoriami stworzonymi dla wcześniejszych iPadów.

Kupując ten model z drugiej ręki jedynym elementem odróżniającym go od tańszego poprzednika jest złącze lightning, które jest węższe od tego z iPada 3. Dzięki tej wiedzy potencjalny nabywca może uniknąć bycia oszukanym przez nieuczciwego sprzedawcę.

  

Menu i aplikacje


System, z którego korzysta iPad 4 nosi nazwę iOS. Od czasu pierwszej edycji urządzenia nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Między innymi dlatego pojawiła się aktualizacja systemu do iOS 7, w którym dokonano wielu wizualnych zmian w systemie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

   

Wyświetlacz


Został dokładnie taki sam jak w poprzedniku, ale nie jest to żadna wada, bo nadal robi bardzo piorunujące wrażenie. Rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli w przypadku dziesięciocalowego ekranu to aż nadto. Niejeden laptop z większą matrycą nie może się pochwalić takimi parametrami. W rezultacie wyświetlany obraz wygląda świetnie. Wyświetlacz jest jasny, ma szerokie kąty widoczności, głęboką czerń i świetnie sprawdza się np. podczas czytania. W tym ostatnim zastosowaniu dodatkowo pomagają proporcje wyświetlacza (4:3), dzięki którym obraz jest szerszy i mieści się na nim więcej treści. Wadą tego rozwiązania są jednak szersze, czarne pasy podczas oglądania wideo, przez które praktyczny rozmiar ekranu jest mniejszy niż w innych przypadkach.

   

Aparat


Tylna kamerka nie została zmieniona i nadal ma 5 Mpix. Zrobione nią zdjęcia są zadowalające. Fotografie mają zadowalającą liczbę detali, są kontrastowe i ostre. Niestety, nawet w przypadku dobrych warunków oświetleniowych widoczne są na nich obniżający jakość, cyfrowy szum i prześwietlanie jasnych obszarów. Z kolei brak diody doświetlającej powoduje, że robienie w ciemności np. zdjęć portretowych jest znacznie utrudnione. Ujęcia są w takiej sytuacji wychodzą bardzo ciemne i nieszczegółowe.

Jakość nagrywanych tylną kamerką filmików w rozdzielczości Full HD (1080p) nie zmieniła się względem poprzednika, ale nie jest to problemem. Obraz jest najczęściej szczegółowy, ma wysoki kontrast i dobrze odwzorowane kolory. Bardzo przydatna w przypadku tak ciężkiego urządzenia jest też stabilizacja obrazu, dzięki której filmiki wyglądają znacznie bardziej profesjonalnie (wideo się nie trzęsie).

Przednia kamerka jest jedynym z nielicznych elementów, który doczekał się zmian względem iPada 3. Sensor 0.3 Mpix został zastąpiony lepszy 1.2 MPix, który umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości HD (720p). Do wideo trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia i jest w zupełności wystarczające do prowadzenia wideorozmów. Niestety, w gorszych warunkach oświetleniowych obraz staje się pozbawiony detali, ciemny i bardzo zaszumiony.

   

Multimedia i Internet


Tablet odtwarza materiały w rozdzielczości Full HD, co w przypadku tego urządzenia nie jest tylko sztuką dla sztuki. Świetna jakość obrazu jest wyraźnie widoczna dzięki wysokiej rozdzielczości wyświetlacza. Niestety, przeniesienie filmów na pamięć iPada 4 wymaga skorzystania z programu komputerowego iTunes. Zapomnieć też można o odtwarzaniu popularnych formatów wideo DivX i XviD. Takie pliki trzeba przerobić powyższym programem. Brakuje też czytnika kart pamięci i zwykłego wejścia micro USB, więc korzystać trzeba z niestandardowych rozwiązań Apple co dla wielu może być uciążliwe dla wielu. Przeglądarka internetowa działa błyskawicznie i nawet rozbudowane strony internetowe nie robią na niej wrażenia. Brakuje tylko obsługi elementów flash, więc sporo witryn pozbawionych jest animacji, mapek, gier itp. Trzeba też pamiętać, że tylko wariant wyposażony w modem 4G LTE pozwala na łączność z Internetem mobilnym i dostęp do niego bez konieczności korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi. Największa bolączką poprzedniego iPada były gry, które nie zawsze działały idealnie płynnie. Na szczęście nowsze podzespoły bez problemu radzą sobie z wysoką rozdzielczości wyświetlacza i nawet najbardziej rozbudowane tytuły 3D nie stanowią dla nich wyzwania.

Muzycznie jest bardzo dobrze, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przyzwoita. Głośnik jest taki sam, jak w poprzedniku, ale sprawuje się lepiej niż te w iPadzie 1 i iPadzie 2. Szkoda jednak, że nadal jest tylko jeden, więc tablet nie zapewnia dźwięku stereo. Odtwarzacz muzyczny jest kolejną zaletą tego sprzętu, ale w dalszym ciągu konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia muzyki na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32, 64 lub 128 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, a pojemniejsze warianty gadżetu są bardzo drogie.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada 4, wyposażonej w moduł 4G LTE. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej. Przydatną nowością jest jednak obsługa rosyjskiego systemu satelitarnego (GLONASS), dzięki któremu tablet szybciej określa pozycję i robi to z większą precyzją.

   

Wydajność i bateria


Apple iPad 4 korzysta z bardzo wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,4 Ghz i 1 GB pamięci RAM. W praktyce sprawdza się on znacznie lepiej od układu znanego z iPad 3. Urządzenie działa szybko, sprawnie i nie było w dniu jego premiery gry, z którą by sobie ono nie poradziło. Warto zwrócić uwagę, że Apple rozwiązało problem grzania się obudowy, gdy tablet jest pod obciążeniem, znany z iPada 3.

Świetny czas pracy na baterii z poprzednika został minimalnie obniżony przez bardziej wydajny procesor. W efekcie tablet pod bardzo dużym obciążeniem wytrzymuje około 4 godziny (np. grania). W przypadku przeglądania Internetu lub odtwarzania wideo iPad 4 działa solidne 10 godzin.
Co nam się podoba:
Stosunkowo atrakcyjna cena mniej pojemnych wersji
Rewelacyjny ekran, który wyświetla ostry, wyraźny obraz
Idealny do obsługi multimediów i granie gier
Minimalistyczna, świetnie wykonana obudowa
Bardzo długi czas pracy na baterii
Ponadprzeciętne dobre kamerki, które robią niezłe zdjęcia i kręcą świetne wideo
Dobra jakość odtwarzanego na słuchawkach dźwięku
Wersja z 4G LTE pozwala na bardzo szybkie wczytywanie treści z Internetu
Duży wybór dodatkowych akcesoriów
Wysoka stabilność i płynność działa oprogramowania i aplikacji
Wiele aplikacji i gier jest dostosowanych do działania na iPadzie
Niesamowicie prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny interfejs
iOS daje dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w AppStore jest zdecydowanie wyższa niż w Google
Co nam się nie podoba:
Wtórność i brak innowacji względem poprzedników
Wysokie ceny pojemniejszych wariantów urządzenia
Spore gabaryty zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Bardzo niska odporność na uderzenia
Spory ciężar utrudnia długotrwałe trzymanie urządzenia w jednej dłoni
Brak obsługi kart pamięci, która zmusza do zakupu droższych wariantów
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia robienie zdjęć nocą
Tańsza wersja ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Brak odbiornika GPS w tańszej wersji pozbawionej 4G LTE
Złącze Lightning uniemożliwia korzystanie z akcesoriów dla starszych iPadów
Apple korzysta z własnego, niestandardowego gniazda
Zaledwie jeden głośnik (aczkolwiek lepszy niż iPadzie 1 i iPadzie 2)
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Długi czas ładowania baterii
Ograniczenia systemu operacyjnego i możliwości personalizacji
Brak funkcji zarządzania zawartością pamięci urządzenia
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Cenzurowanie niektórych aplikacji zgłoszonych do publikacji w sklepie Apple
Konieczność korzystania z programu komputerowego iTunes do przenoszenia na telefon plików muzycznych
Podsumowanie:
Apple robi jedne z najlepszych tabletów na rynku, a każdy nowy model iPada sprzedaje się lepiej od poprzedników. Nie inaczej jest w tym przypadku, aczkolwiek urządzenie to okazuje się być bardzo wtórne. Świetna wydajność, wiele aplikacji dostosowanych do działania na dużym ekranie, banalny w obsłudze interfejs i bezkompromisowe wykonanie, to jego niezaprzeczalne zalety, które jednak przypisać można również jego poprzednikowi. Nie mniej, iPad 4 nie ma większych wad i to niemal idealny sprzęt do zabawy i konsumpcji treści. Niezbyt nadaje się on jednak do pracy i w takim zastosowaniu znacznie lepiej sprawdzają się tablety z Windows 8 lub Windows RT, takie jak Asus Transformer Book T100 z klawiaturą lub Microsoft Surface.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Apple iPad 4 z:

OK

Dane techniczne Apple iPad 4

NazwaiPad 4
Klasa cenowawysoka
Znany też jakoThe New iPad
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + LTE
Fabryczny system operacyjnyiOS 6
Wersja systemu po aktualizacjiiOS 7
Dostępny na rynku2012.11
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)241.2 x 185.7 x 9.4 
Masa (g)652 (Wi-Fi), 662 (4G)
Bateria (mAh)11560
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)720
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)10 / ?
Dostępne koloryczarny, biały
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu2048 x 1536
Rozmiar ekranu (cale)9.7
Zagęszczenie pikseli (PPI)264
Rysik-
Głośnikimono
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviD-
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli5
Autofocustak
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.2
Procesor (GHz)1.4 (dwurdzeniowy)
Rodzaj procesoraApple A6X
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)-
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32 / 64 / 128
Układ graficznyPowerVR SGX554MP4
LTEtak (wariant 4G)
HSPAtak (wariant 4G)
EDGEtak (wariant 4G)
GPRStak (wariant 4G)
GPStak (wariant 4G)
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

iPad 4 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.