Recenzja, opinie i specyfikacja Apple iPad mini

Tablet z wysokiej półki cenowej, którego nazwać można pomniejszoną wersją iPada 2. Na rynku dostępny jest również wariant wyposażony w GPS oraz obsługę łączności 4G LTE. Urządzenie od swoich większych braci odróżnia się poręczniejszymi gabarytami, dużo niższym ciężarem i przyzwoitymi podzespołami. Niestety, w porównaniu do innych tabletów Apple ma stosunkowo niską rozdzielczość ekranu.

  

Wykonanie i wygląd


IPad Mini jest wykonany dokładnie tak samo, jak inne urządzenia tego producenta, czyli bez zarzutu. Obudowę zrobiono z jednego kawałka aluminium, który zgrabnie połączono z taflą hartowanego szkła osłaniającego ekran. Tablet znacznie schudł w porównaniu do swoich większych braci. Jest o połowę lżejszy (około 300 gramów) i cieńszy (7 mm). Znacznie zmniejszyły się też jego rozmiary, dzięki czemu urządzenie jest naprawdę mobilne i powinno zmieścić się w małej damskiej torebce.

  

Menu i aplikacje


Apple iPad Mini działa na systemie operacyjnym iOS. Od czasu pierwszej edycji iPada nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Między innymi dlatego pojawiła się aktualizacja systemu do iOS 7, w którym dokonano wielu wizualnych zmian w systemie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

   

Wyświetlacz


To największa wada tego urządzenia. W porównania do iPada 3 lub iPada 4 prezentuje się on zaledwie przeciętnie. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli nie jest tragiczna, ale może pozostawiać pewien niedosyt, który odbija się na czytelności tekstu (czcionki są lekko poszarpane i nieostre). Nie najlepsze wrażenie robią również gorzej odwzorowane kolory i niższy kontrast niż w np. konkurencyjnym Nexusie 7. IPad Mini ma jednak szersze kąty widoczności oraz wyższą jasność, dzięki którym pozwala na bardziej komfortową pracę w słońcu.

Tablety Apple od wielu modeli innych producentów odróżniają się nietypowymi proporcjami wyświetlacza (4:3), które powodują, że urządzenia te świetnie sprawdzają się podczas przeglądania stron internetowych (mieści się na nich więcej treści). Niestety, większa szerokość ekranu powoduje, że wyświetlane na nich filmy mają szersze, czarne pasy zmniejszające faktyczną wielkość wideo.

   

Aparat


Obie kamerki są takie same jak w iPadzie czwartej generacji. Tylny aparat ma 5 Mpix i zrobione nim zdjęcia są zadowalające. Reprodukcja kolorów jest poprawna, a szczegółowość zadowalająca. Nie jest to jednak poziom smartfonów z wyższej półki cenowej, szczególnie biorąc pod uwagę ilość cyfrowego szumu na fotografiach. Brakuje też diody doświetlającej, bez której tablet nie nadaje się do fotografowania czegokolwiek w ciemności. Nagrywać nim można jednak filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p), które charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Ustępują one jednak tym, nagrywanym iPhone’em 5.

Przednia kamerka ma 1,2 Mpix i umożliwia nagrywanie dobrej jakości filmów w rozdzielczości 720p. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o zrobionych nią zdjęciach, które najczęściej są rozmazane i nijakie.

   

Multimedia i Internet


W tego typu zastosowaniach Apple iPad Mini sprawdza się gorzej niż jego więksi bracia. Oczywiście, jest to spowodowane mniejszym ekranem, na którym oglądanie wideo nie jest tak przyjemne. Dalej trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń narzucanych przez iOS, czyli braku odtwarzania popularnych plików wideo DivX i XviD i konieczności korzystania z programu iTunes do przenoszenia multimediów na pamięć urządzenia. Do pracy przeglądarki internetowej można mieć tylko niewielkie zastrzeżenia związane z brakiem obsługi elementów flash (mapki, animacje, gry). Poza tym jednym mankamentem działa ona bardzo szybko i bezproblemowo. Trzeba jednak pamiętać, że tylko wariant wyposażony w modem 4G LTE pozwala na łączność z Internetem mobilnym i dostęp do niego bez konieczności korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi. Tablet dobrze radzi sobie z grami i tylko najbardziej rozbudowane graficznie tytuły mogą sprawiać mu niewielkie trudności.

Muzycznie jest też bardzo dobrze, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach i głośniku jest bardzo przyzwoita, a rozbudowany odtwarzacz uprzyjemnia korzystanie z niego. Jednak tutaj też konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia muzyki na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, a pojemniejsze warianty gadżetu są znacznie droższe.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada Mini, wyposażonej w moduł 4G LTE. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej.

   

Wydajność i bateria


Tablet korzysta z wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz. Urządzenie działa szybko i sprawnie. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jego wydajności, chociaż z czasem mogą pojawić się problemy z uruchamianiem na nim najbardziej zaawansowanych graficznie gier.

Zmniejszenie gabarytów nieznacznie odbiło się na wielkości ogniwa. W efekcie tablet pracuje trochę krócej niż np. iPad 3, ale 9 godzin odtwarzania wideo czy przeglądania Internetu, to nadal bardzo dobry wynik.
Co nam się podoba:
Lekka, smukła, świetnie wykonana obudowa
Ładna stylistyka, która zwraca na siebie uwagę
Ponadprzeciętnie dobre kamerki, które robią niezłe zdjęcia i kręcą świetne wideo
Długi czas pracy na baterii
Dobra jakość odtwarzanego na słuchawkach dźwięku
Wersja z 4G LTE pozwala na bardzo szybkie wczytywanie treści z Internetu
Wysoka stabilność i płynność działa oprogramowania i aplikacji
Wiele aplikacji i gier jest dostosowanych do działania na iPadzie
Niesamowicie prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny interfejs
iOS daje dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w AppStore jest zdecydowanie wyższa niż w Google
Co nam się nie podoba:
Jakość i rozdzielczość ekranu znacznie odbiega od tej, znanej z większych iPadów
Absurdalne ceny pojemniejszych wariantów urządzenia
Bardzo niska odporność na uderzenia
Przestarzały procesor uniemożliwia granie w najnowsze gry 3D
Brak obsługi kart pamięci, która zmusza do zakupu droższych wariantów urządzenia
Tańsza, popularniejsza wersja ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Apple korzysta z własnego, niestandardowego gniazda
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia robienie zdjęć nocą
Długi czas ładowania baterii
Brak odbiornika GPS w tańszej wersji pozbawionej 4G LTE
Złącze Lightning uniemożliwia korzystanie z akcesoriów dla starszych generacji iPada
Zaledwie roczna gwarancja producenta
Ograniczenia systemu operacyjnego i możliwości personalizacji
Brak funkcji zarządzania zawartością pamięci urządzenia
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Cenzurowanie niektórych aplikacji zgłoszonych do publikacji w sklepie Apple
Konieczność korzystania z programu komputerowego iTunes do przenoszenia na telefon plików
Podsumowanie:
Jeśli nie brać pod uwagę ceny, to iPad Mini (nie wliczając jego kolejnych generacji) jest jednym z najlepszych tabletów z tak małym ekranem. Niestety, jest on nieadekwatnie drogi w stosunku do swoich parametrów, a za mniejsze pieniądze kupić można równie udanego Nexusa 7 z Androidem czy Asusa Transformer Book T100 z pełnoprawnym Windows 8 i podłączaną klawiaturą.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.67
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Apple iPad mini z:

OK

Dane techniczne Apple iPad mini

NazwaiPad mini
Klasa cenowaśrednia
Znany też jako-
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + LTE
Fabryczny system operacyjnyiOS 6
Wersja systemu po aktualizacjiiOS 6.1.3
Dostępny na rynku2012.11
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)200 x 134.7 x 7.2 
Masa (g)312
Bateria (mAh)4400
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)9 / ?
Dostępne koloryczarny, biały
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu768 x 1024
Rozmiar ekranu (cale)7.9
Zagęszczenie pikseli (PPI)162
Rysik-
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviD-
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli5
Autofocustak
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.2
Procesor (GHz)1 (dwurdzeniowy)
Rodzaj procesoraApple A5
Ilość pamięci RAM (GB)0.5
Maks. karta pamięci (GB)-
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32 / 64
Układ graficznyPowerVR SGX543MP2
LTEtak (wariant LTE)
HSPAtak (wariant LTE)
EDGEtak (wariant LTE)
GPRStak (wariant LTE)
GPStak (wariant LTE)
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

iPad mini opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.