Recenzja, opinie i specyfikacja Acer Iconia Tab W511

Tablet z wysokiej półki cenowej z 2013 roku, działający na systemie operacyjnym Windows 8. Z tego powodu bliżej mu do laptopów i komputerów stacjonarnych niż smartfonów i typowo mobilnych urządzeń. Niestety, ze względu na system operacyjny kupno tego modelu bez klawiatury w zestawie mija się z celem i znacznie ogranicza możliwości urządzenia.

  

Wykonanie i wygląd


Pod tym względem Acer W511 niestety znacznie ustępuje konkurencyjnym konstrukcjom. Obudowę w całości wykonano z plastiku, który lekko ugina się i trzeszczy w wielu miejscach. Nie powala też wygląd tabletu - jest nijaki i raczej nie przykuwa uwagi. Dobrze, że chociaż ekran został należycie osłonięty hartowanym szkłem Gorilla Glass 2. Trzymanie W511 w jednej dłoni może być dosyć kłopotliwe - część z ekranem waży ponad 580 gramów. Z drugiej strony, sprzęt z podłączoną klawiaturą jest lżejszy od większości dostępnych na rynku netbooków (poniżej 1,5 kg). Niestety, gabaryty W511 uniemożliwiają przenoszenie go w kieszeni marynarki lub niewielkiej damskiej torebce i pod względem mobilności urządzenie znacznie ustępuje swoim siedmiocalowym odpowiednikom.

  

Stacja dokująca


Najciekawszy element tego modelu, który umożliwia zrobienie z niego pełnoprawnego laptopa. Akcesorium wyposażone jest w zminiaturyzowaną, wygodną klawiaturę (pozbawioną bloku numerycznego), na której świetnie się pisze, touchpad do poruszania wskaźnikiem myszki, dodatkową baterię wydłużającą o połowę czas pracy urządzenia oraz pełnowymiarowe gniazdo USB.

Stacja może też pełni rolę podstawki pod ekran, dzięki której urządzenie można postawić np. na stole i wygodnie oglądać na nim film lub coś zaprezentować. W takiej sytuacji jest ona jednak odwrócona i nie ma się dostępu do klawiatury. Trzeba również pamiętać, że tablet sprzedawany jest bez stacji w zestawie.

  

Menu i aplikacje


Acer W511 działa na zwykłym Windows 8, który znany jest z np. laptopów. System podzielony jest na dwie części. Tzw. desktop to znany od lat pulpit, który nie jest zbyt dobrze dostosowany do obsługi dotykiem, ale pozwala na instalowanie setek tysięcy gier i aplikacji znanych z komputerów. Do korzystania z niego warto jednak podłączyć stację dokującą. W innym przypadku wybieranie opcji i ustawień systemu oraz aplikacji może być znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe (w przypadku starszych aplikacji). Trzeba też pamiętać, że wiele gier nie jest dostosowanych do poprawnego interpretowania poleceń wydawanych palcem i np. użytkownik jest w nich pozbawiony funkcji wywoływanej prawym klawiszem myszki.

Drugim trybem jest Metro UI. Interfejs trochę w nim przypomina Windows Phone 8 i składa się z kolorowych kafelków. Można powiedzieć, że są to niewielkie aplikacje, które wyświetlają np. aktualną pogodę lub powiadomienia z Facebooka. Stanowią on też coś w rodzaju skrótów do aplikacji (trochę jak ikonki na pulpicie). Korzystając z ekranu dotykowego to właśnie z Metro UI pracuje się najwygodniej. Niestety, dopasowane do niego są tylko aplikacje dostępne w sklepie z programami, których jest znacznie mniej niż w przypadku iOS lub Androida.

Windows 8 daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o oprogramowanie. Jedyną przeszkodą jest stosunkowo niewielka wydajność tabletu, dlatego o graniu w większość nowszych gier znanych z PC można zapomnieć. Trzeba też pamiętać, że wiele z "stacjonarnych" aplikacji nie nadaje się do obsługi dotykiem. Za to urządzenie zostało fabrycznie wyposażone w szereg znanych wszystkim narzędzi (notatnik, Internet Explorer, Paint itd.).

Do obsługi interfejsu trzeba przywyknąć, ale po jakimś czasie jest ona szybka i bezproblemowa. Jedynym irytującym elementem systemu jest ekranowa klawiatura, która w trybie Desktop nie pojawia się automatycznie i czasami trzeba wyświetlać ją ręcznie. Pewną związaną z nią niedogodnością jest też zasłanianie znacznej części ekranu, co w wielu przypadkach powoduje zakrycie pola tekstowego, które się aktualnie edytuje. Jest to szczególnie dokuczliwe podczas wpisywania danych na stronach internetowych. Trzeba też pamiętać, że do komfortu korzystania z interfejsu iOS lub nawet Androida Windowsowi 8 trochę brakuje, głównie ze względu na konieczność używania dwóch zupełnie niepodobnych interfejsów, które jednocześnie są mocno ze sobą powiązane.

   

Wyświetlacz


Tablet wyposażono w ekran IPS LCD 10,1 cala (1366 x 768 pikseli). Jego ostrość nie zachwyca, drobny tekst bez przybliżania może być nieczytelny, ale w przypadku netbooków jest to standard. Żadnych zastrzeżeń nie można mieć za to do jasności panelu, głębi czerni, kątów widoczności czy kontrastu. Nawet czytelność w słońcu jest akceptowalna, mimo że ekran bardzo zbiera odciski palców.

   

Aparat


Nie jest to kluczowy element Acer W511. Tylny aparat ma 8 Mpix i robi bardzo przeciętne zdjęcia. Nadają się one do wrzucenia na portal społecznościowy, ale nic ponad to. Najbardziej doskwierają znaczna ilość kolorowego szumu (szczególnie na nocnych fotografiach), rozmyte kontury i niski poziom detali. Praktycznym dodatkiem jest jednak dioda doświetlająca, dzięki której robienie zdjęć niedoświetlonym obiektom jest ułatwione.

Niespecjalnie prezentują się też nagrywane w rozdzielczości 1080p filmiki. Nagrania mają przekłamane kolory na granicach dobrze doświetlonych obiektów oraz brakuje im płynności. Do tego dochodzi niewielki komfort rejestrowania czegokolwiek na tak dużym urządzeniem.

Przednia kamerka ma 2 Mpix i nadaje się głównie do wideorozmów. Jakość zrobionych nią zdjęć, bądź nagrań wideo jest mierna.

   

Multimedia i Internet


To najbardziej dyskusyjna cecha tego tabletu. Z jednej strony, użytkownik dzięki Windowsowi ma dostęp do setek tysięcy powstałych na PC gier, niezliczonej ilości programów oraz przeróżnych odtwarzaczy. Niestety, w przypadku tych pierwszych pojawia się problem z wydajnością urządzenia. Trzeba też pamiętać, że tytuły stworzone na komputery najczęściej nie są przystosowane do grania "w wolnej chwili" i nie nadają się na krótkie sesje, np. podczas jazdy komunikacją miejską. Z kolei zasoby sklepu z aplikacjami pod Metro UI świeci pustkami i ten stan rzeczy raczej szybko się nie zmieni. Jeśli chodzi o odtwarzacze muzyczne, to podobne możliwości oferują programy dostępne na Androida oraz iOS. Są przy tym niejednokrotnie lepiej dostosowane do korzystania z nich w ruchu, głównie dzięki dużym przyciskom i prostemu interfejsowi.

Do profesjonalnych zastosowań Acer W511 nadaje się przeciętnie, bo jego podzespoły utrudniają wygodną pracę z jakimkolwiek bardziej zaawansowanym narzędziem niż Word czy Excel. Nie mniej, pod tym względem znacznie przebija on typowo mobilne systemy. Przeglądarka internetowa działa szybko i sprawnie, o ile nie korzysta się z wielu kart jednocześnie. Program ten oferuje również obsługę elementów flash (mapek, gier, animacji). Niestety, tylko wbudowany Internet Explorer jest dobrze dostosowany do obsługi dotykiem, ale i on w trybie Desktop ma kilka niedociągnięć. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach. W przypadku tańszej (Wi-Fi) użytkownik jest skazany na korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych lub połączenia internetowego udostępnionego ze smartfona. Droższy wariant oferuje za to łączność 3G, dzięki której może się on łączyć z Internetem mobilnym podobnie jak telefon, o ile umieściło się w nim kartę SIM operatora komórkowego.

Jeśli chodzi o jakość odtwarzanego dźwięku, to W511 niczym się nie wyróżnia. Brzmienie w słuchawkach jest poprawne, ale nic więcej. Zewnętrzne głośniki stereo niestety łatwo zakryć dłońmi i zagłuszyć, ale są głośne i grają dosyć czysto (pomijając brak niskich tonów). Mały niedosyt pozostawia brak radia FM, które przydaje się np. na wyjazdach. Ilość wbudowanej pamięci nie zachwyca. 64 GB, z czego 32 GB są niedostępne, ponieważ zajmują je system oraz dodatki producenta, to niewiele jak na pełnoprawny komputer. Pozostaje jednak możliwość korzystania z kart microSD (do 32 GB).

   

Wydajność i bateria


Tablet korzysta z dwurdzeniowego, procesora taktowanego 1,8 Ghz oraz 2 GB pamięci RAM. Patrząc przez pryzmat androidowych tabletów są to świetne podzespoły. Niestety, w porównaniu do nawet kilkuletnich komputerów wypadają one słabo. Objawia się to spadkami w płynności działania interfejsu, problemami w korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie oraz niską wydajnością podczas grania w nawet kilkuletnie gry.

Czas pracy na baterii jest bez zarzutu. Bez stacji dokującej urządzenie wytrzymuje ponad 7 godzin odtwarzania wideo lub 8 godzin przeglądania Internetu. Ze stacją wyniki te należy przemnożyć dwukrotnie, co plasuje W511 w czołówce mobilnych urządzeń.
Co nam się podoba:
Świetnej jakości ekran (którego jedyną wadą jest niska rozdzielczość)
Stosunkowo całkiem dobra cena
Dobry czas pracy na jednym ładowaniu
Świetnie sprawdza się do oglądania filmów i przeglądania Internetu
Wariant obsługujący łączności 3G pozwala na dostęp do Internetu mobilnego
Odbiornik GPS pozwala na zrobienie z urządzenia nawigacji
Wariant obsługujący łączności 3G umożliwia dostęp do Internetu mobilnego
Wyjście micro HDMI pozwala na szybkie i proste podłączenie tabletu do telewizora
Stacja dokująca z wygodną klawiaturą i dużą, dodatkową baterią (droższa wersja)
Pełnowymiarowe gniazdo USB dostępne po podłączeniu stacji dokującej
Obsługa kart microSD pozwala na rozszerzenie wbudowanej pamięci (stacja dokująca)
Z stacją dokującą dobrze sprawdza się zarówno jako tablet jak i netbook
Obsługa kart microSD pozwala na rozszerzenie wbudowanej pamięci
Przyzwoite podzespoły zapewniają stabilną pracę systemu
Minimalistyczny i łatwy w obsłudze interfejs Metro, który może się podobać
Przeglądarka obsługuje elementów flash (mapek, gier, reklam itp.)
Windows 8 daje olbrzymie możliwości i pozwala na instalacji setek tysięcy programów i gier znanych z komputerów
Co nam się nie podoba:
Przeciętnie wykonana, trzeszcząca, plastikowa obudowa
Spore gabaryty zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Dosyć spory ciężar utrudnia długotrwałe trzymanie urządzenia w jednej dłoni
Niska odporność na uderzenia
Źle umiejscowione głośniki, które łatwo zasłonić
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach
Niezbyt wygodny touchpad w stacji dokującej
Rozpatrując urządzenie jako laptop, niewielka ilości wbudowanej pamięci (32 GB)
Producent korzysta z własnego, niestandardowego gniazda do ładowania baterii
Tańsza, popularniejsza wersja ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Pełnowymiarowe gniazdu USB dostępne jest tylko w stacji dokującej
Problemy z działaniem nawet kilkuletnich gier
Ponadprzeciętne grzanie się podzespołów podczas grania
Niewielka ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Niska wydajność uniemożliwia zrobienie z Acer W511 pełnoprawnego laptopa
Sporadyczne problemy z interfejsem podczas korzystania z ekranu dotykowego
Stosunkowo mała liczba aplikacji przeznaczona dla interfejsu Metro UI
Podsumowanie:
Microsoft stworzył Windows 8 z myślą o tego typu urządzeniach, a Acer Iconia W511 pokazuje, jaki potencjał drzemie w tabletach z tym systemem operacyjnym i jakie daje on możliwości. Niestety, model ten przestał być godny zakupu w momencie pojawienia się nowszej generacji tanich tabletów z Windows 8. Oferują one lepszą wydajność i są niejednokrotnie są tańsze. Ponadto, Acer W511 nie wie do końca, czym chce być. Ani to dobry laptop, bo ma za niską wydajność i za mały ekran, ani wygodny tablet, bo nie oferuje zbyt wielu aplikacji i gier dostosowanych do obsługi dotykiem (w porównaniu do np. iPada). Dlatego szukając tego typu urządzenia znacznie ciekawszy i wydajniejszy wydaje się np. mniej kosztowny Asus Transformer Book T100, a do konsumpcji treści i zabawy lepiej nadaje się prosty w obsłudze i niezawodny iPad 4.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Acer Iconia Tab W511 z:

OK

Dane techniczne Acer Iconia Tab W511

NazwaIconia Tab W511
Klasa cenowawysoka
Znany też jako-
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G
Fabryczny system operacyjnyWindows 8
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.04
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)258.5 x 167.5 x 8.8
Masa (g)580
Bateria (mAh)3540
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)7 / ?
Dostępne kolorysrebrny
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu1366 x 768
Rozmiar ekranu (cale)10.1
Zagęszczenie pikseli (PPI)155
Rysik-
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)1.8 (dwurdzeniowy)
Rodzaj procesoraIntel Atom Z2760
Ilość pamięci RAM (GB)2
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)64
Układ graficznyPowerVR SGX 545
LTE-
HSPAtak (wariant 3G)
EDGEtak (wariant 3G)
GPRStak (wariant 3G)
GPStak
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Acer Iconia Tab W511 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.