Recenzja, opinie i specyfikacja Lenovo Yoga 10

Chiński, dziesięciocalowy tablet z Androidem, z końcówki 2013 roku. Urządzenie należy do średniej półki cenowej, a jego charakterystyczną cechą jest wbudowana podstawka, dzięki której gadżet można w prosty sposób postawić np. na stole. Poza tym Yoga 10 charakteryzuje się przeciętną specyfikacją i został stworzony dla niezbyt wymagających użytkowników. Na rynku są dostępne dwa warianty tego modelu – tańszy obsługujący jedynie Wi-Fi oraz droższy oferujący łączności Wi-Fi i 3G.

  

Wykonanie i wygląd


Wizualnie tablet kojarzyć się może ze znacznie starszym Sony Xperią Tablet S, w którym również jeden z dłuższych boków był wyraźnie grubszy i inaczej wyprofilowany niż pozostałe. W przypadku Yoga 10 okrągła część zawiera baterię oraz specjalną podstawkę, o której za chwilę. Ułatwia ona też wygodne chwycenie urządzenia w orientacji pionowej. Zalet zastosowanego rozwiązania jest kilka. Pierwszą jest specyficznego wyważenie tabletu, dzięki któremu środek ciężkości jest bliżej ręki użytkownika, co skutkuje pewniejszym chwytem. Po drugie, dzięki takiemu umiejscowieniu baterii może być ona pojemniejsza, a jednocześnie producent miał możliwość odchudzenia pozostałej część obudowy osiągając wynik 8.1 mm. Oczywiście, do tego dochodzi jeszcze aspekt wizualny, aczkolwiek brak symetrii obudowy nie zawsze uznać można za plus. Tablet został przy tym wykonany z aluminium (grubsza część) oraz srebrnego plastiku, który dobrze leży w dłoni i jest w miarę odporny na zarysowania. Niestety, pomimo dobrego wyważenia trzymanie tabletu w jednej ręce może okazać się kłopotliwe ze względu na jego ciężar – 610 gramów. Jest to też dosyć duże urządzenie, którego transport najczęściej wymaga zaopatrzenie się w torbę lub plecak.

Wspomniana wcześniej podstawka umożliwia postawienie tabletu w orientacji poziomej na stole, a silikonowe podstawki zapobiegają jego przesuwaniu. Po zmodyfikowaniu ustawienia akcesorium, urządzenie można też położyć na płaskiej powierzchni pod kątem ok. 20 stopni, tworząc coś w deseń pulpitu. Z kolei po złożeniu podstawki idealnie wpasowuje się ona w obudowę, dzięki czemu tablet można chwycić w wygodny sposób.

  

Menu i aplikacje


Lenovo Yoga 10 działa na Androdzie w niezbyt świeżej wersji 4.2. Interfejs systemu został lekko zmodyfikowany przez producenta. Trzeba jednak przyznać, że wprowadzone zmiany są bardzo użyteczne i pozwalają na efektywniejsze korzystanie z tabletu. Wizualne zmiany są przy tym niezbyt radykalne i raczej gustowne. Z użytkowych modyfikacji w oczy rzuca się zrezygnowanie z siatki aplikacji. Zamiast niej, zainstalowane programy wyświetlają się jako kolejne ekrany główne, podobnie jak w iOS. Nieznacznie zmienił się też pasek powiadomień, który wysuwa się z prawej, górnej strony ekranu. Są to jednak w większości modyfikacje kosmetyczne. Najciekawiej prezentuje się wysuwany z lewej strony panel, który wyświetla ostatnio uruchomione aplikacje, a także pozwala na zmianę trybu urządzenia. Te z kolei odpowiadają za np. profile dźwiękowe (odpowiednio dla gier, muzyki, wideo). Można też ustawić by zmieniały się one automatycznie, zgodnie z pozycją podstawki.

Działanie systemu jest płynne i póki nie gra się w zaawansowane graficznie tytuły 3D, to braki wydajności nie są odczuwalne. Warto też wspomnieć, że poza kilkoma fabrycznymi aplikacjami Lenovo (antywirus Norton, pakiet biurowy Kingstone, mapy Navigate 6) Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych programów i gier. Niestety, pomimo wprowadzonych przez producenta zmian w interfejsie, dalej jest on mniej intuicyjny niż iOS lub Windows 8/RT. Trzeba też pamiętać, że tablet ten ma znacznie mniejsze możliwości niż modele z Windows 8 (np. Asus Transformer Book T100).

   

Wyświetlacz


Tablet wyposażono w dziesięciocalowy ekran LCD o niezbyt wysokiej rozdzielczości 800 x 1280 pikseli. Konsekwencją takich parametrów jest lekko poszarpany obraz, który objawia się obniżoną czytelnością niewielkich czcionek np. w przeglądarce internetowej. Jednak poza tą jedną wadą, wyświetlacz Yoga 10 jest bardzo dobry. Wyświetlane kolory są naturalne, nasycone, a do tego pozostają takie nawet patrząc pod dużym kątem. Świetne wrażenie robią również kontrast oraz głębia czerni, dzięki którym oglądanie na tym tablecie filmów jest bardzo przyjemne. Z kolei wysoka jasność zapewnia w miarę dobrą czytelność ekranu poza pomieszczeniami, co jest rzadkością w przypadku urządzeń tego typu. Jedynie nierównomierne podświetlenie matrycy może być lekko irytujące dla wyczulonych na tym punkcie osób (prawa strona jest ciemniejsza niż lewa).

   

Aparat


Obudowa zawiera dwie kamerki. Tylna ma 5 Mpix i (jak na tablet) robi przyzwoite zdjęcia. Widać na nich sporo detali, a do tego uchwycone kolory są żywe i przyciągają wzrok. Oczywiście, wraz ze spadkiem natężenia światła znacząco obniża się też jakość wykonywanych fotografii, co objawia się wyższym poziomem szumów i mniejszą szczegółowością. Nie pomaga też brak diody doświetlającej, bez której zrobienie udanego zdjęcia portretowego w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

Tylna kamerka pozwala też na nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p), które charakteryzują się zadowalającą szczegółowością i kontrastem. Niestety, tak duży tablet w roli kamery sprawdza się słabo ze względu na spory ciężar i nieporęczny kształt.

Przednia kamerka (1.6 Mpix) służy do prowadzenia wideorozmów i wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony, zrobione nią zdjęcia i rejestrowany obraz są akceptowalnej jakości. Z drugiej jednak, jej umieszczenie w połowie krótszej krawędzi urządzenia powoduje, że prowadzenie konferencji wideo jest niekomfortowe, a użytkownika widać pod kątem (chyba że tablet ustawiony jest w pozycji portretowej).

   

Multimedia i Internet


Duży ekran, podstawka w obudowie oraz fabryczne wsparcie dla plików DivX oraz XviD powodują, że Yoga 10 jest wprost wymarzonym sprzętem do multimediów. Postawienie urządzenia na płaskiej powierzchni umożliwia nawet kilku osobom komfortowe oglądanie filmów oraz seriali.

Z kolei położenie tabletu pod kątem na stole pozwala na wygodne zapoznawanie się z porannymi wiadomościami w trakcie picia kawy. Szybkość wczytywania stron jest bez zarzutu, tak samo jak ich powiększanie oraz przewijanie. Szkoda tylko, że osoby, które zaopatrzyły się w tańszy wariant urządzenia skazane są na korzystanie z lokalnych sieci Wi-Fi lub połączenia udostępnianego ze smartfona. Droższa wersja po umieszczeniu w tablecie karty SIM umożliwia łączenie się z Internetem mobilnym tak samo, jak w przypadku telefonu.

Jakość dźwięku odtwarzanego w słuchawkach jest poprawna, ale nic ponad to. Można ją jednak lekko poprawić, dzięki oprogramowaniu Dolby zawierającemu rozbudowany korektor graficzny. Całkiem nieźle sprawują się też głośniki stereo, które ukierunkowane są na użytkownika. Nie są one nadmiernie głośne, ale też nie ma w ich przypadku problemów z zakłóceniami. Szkoda za to, że tablet nie został wyposażony w przydatne np. na wyjazdach radio FM. W urządzenie wbudowano 16 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do 12.5 GB, co daje ok. 2.5 tys. piosenek lub 6 filmów w rozdzielczości Full HD. Tablet obsługuje też karty pamięci do 64 GB.

Warto też wspomnieć, że dzięki obecności odbiornika GPS tablet może pełnić rolę nawigacji. Niestety, jego rozmiar powoduje, że nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie. Ponadto, fabrycznie nie oferuje on nawigacji niewymagającej połączenia z Internetem do działania, co jest kłopotliwe w przypadku tańszego wariantu bez łączności 3G.

   

Wydajność i bateria


Urządzenie działa dzięki budżetowemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia płynną pracę interfejsu oraz systemu, aczkolwiek nie radzi sobie w przypadku zaawansowanych graficznie gier, co objawia się spadkami płynności animacji. Problemów raczej nie sprawia za to korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, co jest zasługą 1 GB pamięci operacyjnej oraz braku rozbudowanej nakładki producenta na interfejs.

Pokaźna pojemność ogniwa (9000 mAh) oraz energooszczędny procesor pozwalają przypuszczać, że Yoga 10 oferuje świetny czas pracy na baterii. I tak jest w rzeczywistości. Tablet umożliwia ponad 15 godzin przeglądania Internetu, ponad 6 godzin grania przy maksymalnym podświetleniu lub 13 godzin oglądania filmów, co uznać trzeba za rewelacyjny rezultat. Niestety, naładowanie ogniwa zajmuje aż 6 godzin!
Co nam się podoba:
Dobrze wyważona obudowa ułatwia trzymanie tabletu
Duży ekran całkiem dobrze nadaje się do oglądania filmów
Przyzwoita czytelność w słońcu wyświetlacza
Dobrze wykonana obudowa z plastiku i aluminium
Wbudowana podstawka pozwala na postawienie tabletu
Niezłe głośniki stereo umieszczone z przodu obudowy
Akceptowalna jakość zdjęć zrobionych aparatami
Rewelacyjny czas pracy na baterii
Droższy wariant z łącznością 3G pozwala na dostęp do Internetu mobilnego
Obsługa kart microSD pozwala na rozbudowę wbudowanej w urządzenie pamięci
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Przemyślana, praktyczna nakładka producenta na interfejs
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows i iOS
Co nam się nie podoba:
Stosunkowo wysoka cena
Wygląd obudowy nie każdemu przypadnie do gustu
Strasznie długi czas ładowania baterii
Duży rozmiar zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Spory ciężar utrudnia długotrwałe trzymanie urządzenia w jednej dłoni
Niska odporność na uderzenia
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach
Niska rozdzielczość ekranu obniża czytelność małych czcionek
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia robienie zdjęć nocą
Aparat pozbawiony autofocusa nie nadaje się do fotografowania bliskich obiektów
Nieprzemyślane położenie przedniej kamerki
Brak wersji obsługującej Internet 4G LTE
Tańszy wariant oferuje tylko łączność Wi-Fi
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Słaba wydajność, który utrudnia granie w nowsze gry 3D
Brak wsparcia aktualizacyjnego producenta
W porównaniu do Windowsa i iOS, Android jest zdecydowanie mniej intuicyjny
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
W przypadku tego modelu należy pochwalić producenta za trochę inne podejście do oklepanej konstrukcji tabletów. Yoga 10 na pewno nie można uznać za prostokąt z zaokrąglonymi rogami, a wbudowana w niego podstawka jest ciekawym i przydatnym dodatkiem. Szkoda jednak, że Lenovo nie zdecydowało się na trochę lepsze podzespoły oraz ekran o wyższej rozdzielczości, który przydałby się podczas przeglądania Internetu. Z tych względów i przy cenie wynoszącej 1000 zł tablet ten trudno komukolwiek polecić. Za taką kwotę kupić można Asusa Transformer Prime z klawiaturą i wyższą wydajnością albo za odrobinę więcej Samsunga Nexus 10 ze świetnym ekranem.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Lenovo Yoga 10 z:

OK

Dane techniczne Lenovo Yoga 10

NazwaLenovo Yoga 10
Klasa cenowaśrednia
Znany też jako-
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.2
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.11
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)261 x 180 x 8.1
Masa (g)610
Bateria (mAh)9000
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)?
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)13 / ?
Dostępne koloryszary
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu1280 x 800
Rozmiar ekranu (cale)10.1
Zagęszczenie pikseli (PPI)149
Rysik-
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli5
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideotak
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.6
Procesor (GHz)1.2 (czterordzeniowy)
Rodzaj procesoraMediatek MT8125
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32
Układ graficznyPowerVR SGX544
LTE-
HSPAtak (wariant 3G)
EDGEtak (wariant 3G)
GPRStak (wariant 3G)
GPStak
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

Lenovo Yoga 10 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.