Recenzja, opinie i specyfikacja Modecom FreeTab 9701

Tani tablet z Androidem z 2012 roku, stworzony przez niszowego producenta. Nawet biorąc pod uwagę cenę tego urządzenia, trudno uznać je za interesujące. Dzisiejsze, budżetowe konstrukcje można kupić za podobne pieniądze, a będą one wyraźnie wydajniejsze i bardziej atrakcyjne (wyłączając wykonanie).

  

Wykonanie i wygląd


Trudno się do czegokolwiek przyczepić. Większość obudowy zrobiona jest z aluminium, a ekran przykryto szkłem. Spasowanie elementów jest bez zarzutu. Niestety, umiejscowienie głośnika na bocznej krawędzi powoduje, że łatwo go zasłonić dłonią, a sprzętowe przyciski (włącznik, głośność, home) wymagają użycia dosyć sporej siły podczas ich wciskania. Wizualnie, tablet bardzo przypomina Apple iPad i niczym się nie odróżnia na tle konkurencji. Zastrzeżenia może budzić ciężar i rozmiar urządzenia. Trzymanie w jednej dłoni prawie 500 gramów na dłuższą metę jest męczące. Z kolei wielkość gadżetu uniemożliwia jego wygodne przenoszenie w niewielkiej torebce lub kieszeni marynarki i pod tym względem Modecom FreeTab 9701 ustępuje swoim siedmiocalowym odpowiednikom np. Pentagram.

  

Menu i aplikacje


Tablet korzysta z czystego, niezmodyfikowanego przez producenta Android 4.0. W interfejsie dominują kolory czarny i niebieski. Modecom zrezygnował z dodawania dodatkowych aplikacji, więc użytkownik ma do czynienia z narzędziami domyślnie wbudowanymi w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie. Niestety, Android 4.0 nie jest zbyt świeżą odsłoną tego systemu, a producent raczej nie zapewni swojemu produktowi należytego wsparcia aktualizacyjnego. W konsekwencji, nowsze gry i aplikacje za jakiś czas mogą z tym modelem nie współpracować.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Asus T100).

   

Wyświetlacz


Ekran ma 9.7 cala i rozdzielczość 1024 x 768 pikseli. Znane z iPadów proporcje 4:3 sprawdzają się podczas korzystania z przeglądarki internetowej, ale przeszkadzają w oglądaniu filmów (wideo wyświetlane jest z szerszymi, czarnymi pasami na górze i dole). Ostrość obrazu pozostawia nieco do życzenia i może powodować, że niewielkie czcionki bez powiększania będą nieczytelne. Trochę lepiej wypadają kąty widoczności i odwzorowanie kolorów, ale nie jest to nic ponad przeciętność.

   

Aparat


W obudowę wmontowano dwie beznadziejne kamerki, którymi zrobienie ładnego zdjęcia graniczy z cudem. Fotografie są niezbyt szczegółowe, mają wyblakłe kolory i nawet w dobrym świetle wychodzą lekko zamglone. Aparaty nie oferują autofocusa, więc zrobienie bliskiemu obiektowi ostrej fotografii jest niemożliwe. Brakuje też diody doświetlającej, więc zapomnieć można o zdjęciach w gorszych warunkach oświetleniowych.

   

Multimedia i Internet


Duży ekran całkiem nieźle sprawdza się podczas oglądania na nim filmów (jednak lepsze są do tego urządzenia z panoramicznymi wyświetlaczami). Wbudowany odtwarzacz otwiera popularne pliki wideo DivX oraz XviD. Niestety, tablet nie wspiera rozdzielczości Full HD i konieczne jest korzystanie z materiałów HD (720p) lub gorszych. Przeglądarka internetowa działa znośnie, ale rozbudowane strony widocznie spowalniają urządzenie. Brakuje też obsługi elementów flash na witrynach, więc niektóre mapki, gry i animacje nie są wyświetlane. Ze względu na nieobecność wbudowanego modemu 3G konieczne jest łączenie się z Siecią przez Wi-Fi lub połączenie udostępnione ze smartfona.

Modecom FreeTab 9701 niezbyt dobrze wypada w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego. Szczególnie przeszkadza jego rozmiar, przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach oraz cichy głośnik zewnętrzny, który łatwo zasłonić ręką. Brakuje również radia FM, które przydaje się np. podczas wyjazdów. Gwoździem do trumny jest jednak niewielka ilość wbudowanej pamięci. Dostępne dla użytkownika około 6 GB (z 8 GB) zmieści ze 5 filmów w dobrej jakości lub kilka tysięcy piosenek. Na szczęście, tablet obsługuje karty microSD (do 32 GB).

   

Wydajność i bateria


Jednordzeniowy procesor taktowany 1 Ghz i 1 GB pamięci RAM znośnie radzą sobie z obsługą interfejsu i programów. Niestety, wydajność tabletu znacznie ustępuje nawet najtańszym, dzisiejszym urządzeniom. W efekcie, FreeTab 9701 nie radzi sobie z najnowszymi, nawet niezbyt rozbudowanymi graficznie grami 3D i raczej nie jest to dobry sprzęt dla graczy.

Bateria pozwala na około 6-7 godzin odtwarzania materiału wideo lub korzystania z Internetu. Biorąc pod uwagę niską wydajność urządzenia oraz sporą wielkość zamontowanego ogniwa, to jest to bardzo przeciętny wynik.
Co nam się podoba:
Bardzo niska cena
Obudowa w większości wykonana z aluminium
Duży ekran dobrze nadaje się do konsumpcji treści i do przeglądania Internetu
Wyjście HDMI pozwala na szybkie i proste podłączenie tabletu do telewizora
Obsługa kart microSD pozwala na rozbudowę wbudowanej w urządzenie pamięci
Brak pamięciożernej nakładki producenta na system
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Przeglądarka obsługuje elementów flash (mapek, gier, reklam itp.)
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows i iOS
Co nam się nie podoba:
Niewyróżniająca się, nudna stylistyka obudowy
Duży rozmiar zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Spory ciężar utrudnia długotrwałe trzymanie urządzenia w jednej dłoni
Niska odporność na uderzenia
Cichy głośnik zewnętrzny, który łatwo zasłonić
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach
Przeciętny ekran, który wyświetla nieostry, bezpłciowy obraz
Beznadziejne aparaty, które do niczego się nie nadają
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia robienie zdjęć nocą
Aparat pozbawiony autofocusa nie nadaje się do fotografowania bliskich obiektów
Brak odbiornika GPS utrudnia zrobienie z urządzenia nawigacji
Niewielka ilość wbudowanej pamięci może być za mała dla wielu osób
Brak Bluetooth uniemożliwia podłączanie wielu akcesoriów
Brak wariantu obsługującego 3G oznacza dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Bardzo przeciętny czas pracy na baterii
Bardzo mała szansa na wsparcie aktualizacyjne producenta
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Słaba wydajność, który uniemożliwia granie w nowsze gry 3D
Stosunkowo mała ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
W porównaniu do Windowsa i iOS, Android jest zdecydowanie mniej intuicyjny
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele Androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Aluminiowa obudowa w przypadku tanich tabletów z Androidem to rzadkość. Sprawia ona, że FreeTab 9701 wygląda na znacznie droższego niż jest w rzeczywistości, a dzięki ekranowi w proporcjach 4:3 kojarzyć się może z iPadami. Niestety, poza tym jest to nieciekawy, powolny i przestarzały sprzęt. Na rynku jest już sporo znacznie szybszych i równie tanich tabletów, które za podobne pieniądz są w stanie zaoferować użytkownikowi znacznie wyższy komfort pracy. Jeśli jednak ktoś ma trochę więcej gotówki, to warto rozważyć zakup stylowego i prostego w obsłudze Apple iPada 2 lub działającej na Windows 8 Toshiby Encore.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
6.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Modecom FreeTab 9701 z:

OK

Dane techniczne Modecom FreeTab 9701

NazwaFreeTab 9701
Klasa cenowaniska
Znany też jakoHD X1
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.0
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2012.07
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)243 x 190 x 10.5
Masa (g)600
Bateria (mAh)7000
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)?
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)?
Dostępne koloryczarny, szary
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu1024 x 768
Rozmiar ekranu (cale)9.7
Zagęszczenie pikseli (PPI)-
Rysik-
Głośnikitak
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviD-
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo-
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)1
Rodzaj procesoraALLWINNER A10
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)16
Układ graficznyMali-400
LTE-
HSPA-
EDGE-
GPRS-
GPS-
NFC-
Bluetooth-
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

Modecom FreeTab 9701 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.