Recenzja, opinie i specyfikacja Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Tani, ośmiocalowy tablet z Androidem, który na rynek trafił w 2013 roku. Jak na tak tani sprzęt, urządzenie Prestigio wyróżnia się świetnie wykonaną, metalową obudową oraz eleganckim etui dołączanym do zestawu. Niektórzy mogą kojarzyć tą markę z reklamami Plusa, który dość mocno promował produkty tej firmy. Jednak poza wykonaniem model ten jest bardzo przeciętny zarówno pod względem specyfikacji, jak i oprogramowania. Na rynku dostępny jest wariant Wi-Fi z szybszym procesorem oraz wersja obsługująca 3G z trochę mniej wydajnymi podzespołami, GPS-em, radiem FM i funkcją dzwonienia.

  

Wykonanie i wygląd


Urządzenie wykonano ze srebrnego aluminium, a ekran przykryto wzmacnianym szkłem. Jedynie niewielka zaślepka z tyłu tabletu jest plastikowa, pod którą ukryto gniazdo na kartę SIM (droższa wersja) i microSD. Trzeba przyznać, że całość robi świetne wrażenie. Tablet prezentuje się całkiem elegancko i wygląda na trochę droższy, niż jest w rzeczywistości. W oczy rzucać się może jednak wyraźne wzorowanie się producenta na iPadach, aczkolwiek trudno uznać to za wadę. Niestety, jak na tak małe urządzenie, jest ono dosyć ciężkie – ponad 450 gramów to tyle, co w przypadku dziesięciocalowej Sony Xperii Tablet Z2. W efekcie, długotrwałe trzymanie tabletu w jednej ręce może być niekomfortowe. Na plus trzeba zaliczyć za to jego rozmiar, który umożliwia w miarę wygodne transportowanie tabletu w małej torebce lub dużej kieszeni np. marynarki.

Do zestawu jest też dołączone stylowe, dobrze wykonane etui ze skóry, które stanowi miły dodatek. Szkoda jednak, że poza funkcją ochronną podczas przenoszenia urządzenia, pokrowiec nie pełni żadnej dodatkowej roli (w przeciwieństwie do cover flipów pasujących do urządzeń Samsunga lub Apple).

  

Menu i aplikacje


Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 9.0 korzysta z czystego, niezmodyfikowanego przez producenta Android 4.1 (po uprzedniej aktualizacji w przypadku wersji 3G). W interfejsie dominują kolory czarny i niebieski. Prestigio fabrycznie zainstalowało kilka aplikacji, nie są one jednak wyjątkowe, więc użytkownik może je samodzielnie pobrać ze sklepu z programami. Poza nimi natknąć się można na narzędzia domyślnie wbudowane w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie. Niestety, Android 4.1 nie jest zbyt świeżą odsłoną tego systemu (premiera w 2012 roku), a producent raczej nie zapewni swojemu produktowi należytego wsparcia aktualizacyjnego. W konsekwencji, nowsze gry i aplikacje za jakiś czas mogą z tym modelem nie współpracować.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

   

Wyświetlacz


Tablet został wyposażony w ośmiocalowy panel IPS LCD o niezbyt wysokiej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Z tego powodu wyświetlany obraz jest dosyć poszarpany i brakuje mu ostrości, co daje się we znaki np. podczas przeglądania stron internetowych (małe czcionki są niewyraźne). Należ jednak wspomnieć o dość nietypowych, proporcjach ekranu. Dobrze sprawdzają się one w przeglądarce internetowej, gdyż na wyświetlaczu mieści się wtedy więcej treści bez konieczności ich przewijania. Z drugiej jednak strony, wyświetlane na tablecie filmy mają szersze, czarne pasy nad i pod obrazem.

Pozostałe parametry ekranu uznać można za przeciętne. Pomimo wykorzystania matrycy typu IPS, kąty widoczności są dosyć wąskie i stosunkowo szybko spada jasność i nasycenie kolorów wyświetlanego obrazu. Trochę lepiej wypadają wyświetlane barwy, które są stosunkowo żywe i nasycone. Szkoda jednak, że Multipad 2 Ultra Duo 8.0 nie dorównuje droższej konkurencji pod względem głębi czerni i kontrastu. Nie zachwyca również jasność wyświetlacza, która powoduje, że tablet poza pomieszczeniami zmienia się w lustro i korzystanie z niego w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

   

Aparat


W obudowie znalazło się miejsce dla dwóch budżetowych kamerek. Tylna ma zaledwie 2 Mpix i trudno zrobić nią dobre zdjęcie. Fotografie wychodzą nieostre, pozbawione detali i z nienaturalnymi kolorami. Sytuację dodatkowo pogarsza brak autofocusa, bez którego bliskiego obiekty wychodzą rozmazane. Z kolei nieobecność diody doświetlającej powoduje, że nawet w niewielkich, niedoświetlonych pomieszczeniach aparat staje się bezużyteczny. Zrobione w takich warunkach fotografie są ciemne, niewyraźne i pełne cyfrowego szumu.

Nie zachwyca również jakość nagrywanych tylną kamerką filmików w komicznej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Na nagraniach niewiele widać, nie są też zadowalająco płynne i nawet na ekranie tabletu ich niedoskonałości są bardzo widoczne (nie wspominając o większych wyświetlaczach).

Miłym dodatkiem jest za to przednia kamerka do wideorozmów. Jakość rejestrowanego nią obrazu na pewno nie zachwyca, aczkolwiek do komunikatorów internetowych powinna być wystarczająca. Niestety, zrobione nią zdjęcia wyglądają beznadziejnie, są zamglone, nieostre i pozbawione detali.

   

Multimedia i Internet


Jeśli wybaczyć temu modelowi pewne wady (np. niską wydajność), to uznać go można za całkiem niezły, multimedialny sprzęt. Wbudowany odtwarzacz wideo obsługuje popularne pliki DivX oraz XviD. Problemy zdarzają się jedynie w przypadku materiałów Full HD w dobrej jakości, których odtwarzanie nie jest idealnie płynne. Trzeba też pamiętać o proporcjach ekranu, które trochę zmniejszają rzeczywisty obszar wyświetlania wideo.

Fabryczna przeglądarka internetowa pozytywnie zaskakuje obsługą technologii flash, która jest rzadkością w przypadku tabletów z Androidem w wersji nowszej niż 2.3. Niestety, o ile wyświetlanie reklam oraz animacji nie jest problemem, tak gry na stronach w tej technologii działają bardzo powoli. Poza tym witryny wczytywane są dosyć szybko, a ich obsługa jest w miarę płynna. Jedynie rozdzielczość wyświetlacza mogłaby być odrobinę wyższa, bo obecnie powoduje ona postrzępienie małych liter i obniża ich czytelność. Warto za to wspomnieć o wbudowanej obsłudze łączności 3G (w droższej wersji urządzenia), dzięki której możliwe jest korzystanie z Internetu mobilnego (po umieszczeniu w tablecie karty SIM), dzwonienie oraz SMS-owanie (po doinstalowaniu odpowiedniej aplikacji). Oczywiście, telefonowanie przez tak duże urządzenie nie jest zbyt komfortowe, ale jak najbardziej możliwe. W przypadku wersji jedynie z Wi-Fi użytkownik skazany jest na korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych.

Jakość dźwięku odtwarzanego w słuchawkach jest przeciętna, jednak powinna zadowolić mniej wymagających użytkowników. Dobre wrażenie robi za to głośność umiejscowionego z tyłu obudowy głośnika, który trudno zasłonić korzystając z tabletu. Niestety, ze względu na fakt, że jest on tylko jeden, to nie można liczyć na uzyskanie efektu stereo. Osoby, które często korzystają z radia FM powinny zainteresować się droższym wariantem urządzenia, gdyż tylko on oferuje tę funkcję. W tablet wbudowano 8 GB pamięci, z czego użytkownik ma dostęp do ok. 6 GB, co przekłada się na ponad tysiąc utworów muzycznych lub 3 filmy w rozdzielczości Full HD. Na szczęście, w razie potrzeby można skorzystać z karty microSD do 32 GB.

Istotnym dodatkiem dostępnym w wersji 3G jest odbiornik GPS, dzięki któremu z tabletu zrobić można nawigację samochodową lub pieszą. Konieczne jest do tego jednak połączenie z Internetem, gdyż sprzęt nie oferuje map działających bez niego. Sam moduł działa poprawnie i przy wsparciu łączności komórkowej określa pozycję w mniej niż minutę.

   

Wydajność i bateria


Również w tym przypadku różnice między wersją 3G i Wi-Fi są znaczące. W przypadku droższego wariantu użytkownik ma do czynienia z dwurdzeniowym, budżetowym procesorem taktowanym 1.2 GHz, a w przypadku tańszej wersji jest to trochę wydajniejszy układ taktowany 1.6 GHz. W obu przypadkach ilość pamięci RAM to 1 GB. Takie parametry zapewniają płynną pracę systemu oraz interfejsu, ale w przypadku rozbudowanych graficznie gier daje się we znaki brak mocy obliczeniowej. W efekcie, tego typu tytuły często się przycinają lub w ogóle nie uruchamiają. Dobrze chociaż, że praca z wieloma aplikacjami jednocześnie jest najczęściej bezproblemowa, dzięki 1 GB pamięci operacyjnej i brakowi pamięciożernej nakładki producenta na interfejs.

Bateria o pojemności 4100 lub 4600 mAh (w wersji 3G) w przypadku ośmiocalowego tabletu to niewiele i, niestety, daje się to odczuć. Tablet na jednym ładowaniu pozwala na niecałe 5 godzin odtwarzania wideo / przeglądania Internetu przy pełnej jasności ekranu lub trochę ponad dwie godziny pracy przy maksymalnym obciążeniu (np. grając), co uznać trzeba za wręcz tragiczny wynik. Na pocieszenie można jedynie dodać, że tablet ładować można z komputera, aczkolwiek proces ten jest bardzo powolny.
Co nam się podoba:
Bardzo niska cena
Rozmiar stanowiący kompromis między mobilnością, a wielkością ekranu
Stylowa, całkiem dobrze wykonana obudowa w większości z aluminium
Łączność 3G umożliwia dostęp do Internetu mobilnego (droższa wersja)
Pozwala na telefonowanie i korzystanie z SMS-ów (droższa wersja)
Ekran w formacie 4:3 świetnie sprawdza się podczas przeglądania Internetu
Odbiornik GPS umożliwia zrobienie z tabletu nawigacji (droższa wersja)
Obsługa kart microSD pozwala na rozbudowę wbudowanej w urządzenie pamięci
Jeden z niewielu tabletów z radiem FM (w przypadku droższej wersji)
Ładny, skórzany pokrowiec dołączany do zestawu
Brak pamięciożernej nakładki producenta na system
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Android daje dostęp do setek tysięcy aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows i iOS
Co nam się nie podoba:
Strasznie słaby czas pracy na baterii
Niska odporność na uderzenia
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach (tańsza wersja)
Bardzo niska czytelność wyświetlacza w słońcu
Tańsza wersja umożliwia łączność z Internetem tylko przez Wi-Fi
Brak wersji obsługującej Internet 4G LTE
Słaba rozdzielczość ekranu może przeszkadzać podczas przeglądania Internetu
Beznadziejne kamerki, które robią tragiczne zdjęcia i kręcą marne filmiki
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia fotografowanie nocą
Aparat bez autofocusa nie nadaje się do fotografowania bliskich obiektów
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Tablet pojawił się w sprzedaży z przestarzałą wersją systemu
Mała szansa na wsparcie aktualizacyjne producenta
Niezbyt intuicyjny interfejs
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Konsekwentność Presitgio w tworzeniu świetnie wykonanych, budżetowych tabletów jest godna podziwu. Pomimo przeciętnych podzespołów oraz ekranu jest to jedno z najciekawszych urządzeń tego typu, w tej kategorii cenowej, o ile rozpatruje się wersję z łącznością 3G. Możliwość wykonywania połączeń głosowych oraz niezła płynność działania interfejsu są w tego typu tabletach kwestiami priorytetowymi, a ostrość wyświetlanego obrazu oraz wydajność w grach schodzą na dalszy plan. Jeśli jednak ktoś poszukuje gadżetu do zabawy, który niekoniecznie wyposażono w łączność 3G, to Asus Nexus 7 może okazać się lepszym wyborem.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 z:

OK

Dane techniczne Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

NazwaMultiPad 2 Ultra Duo 8.0
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.1
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.02
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)204 x 158 x 9.3
Masa (g)453
Bateria (mAh)4100 / 4600 (wariant 3G)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)120
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)-
Dostępne koloryczarny, biały
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu768 x 1024
Rozmiar ekranu (cale)8
Zagęszczenie pikseli (PPI)160
Rysik-
Głośnikistereo
Radiotak (wariant 3G)
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo640 x 480
Aparat do wideorozmów (Mpix)0.3
Procesor (GHz)1.6 (dwurdzeniowy) / 1.2 (dwurdzeniowy) (wariant 3G)
Rodzaj procesoraRockchip RK3066 / Mediatek MT8377 (wariant 3G)
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)8
Układ graficznyMali 400 MP / PowerVR SGX531 (wariant 3G)
LTE-
HSPAtak (wariant 3G)
EDGEtak (wariant 3G)
GPRStak (wariant 3G)
GPStak (wariant 3G)
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
19_01_full Image Banner 750 x 200

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.