Recenzja, opinie i specyfikacja Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition)

Dziesięciocalowy tablet z Androidem z wysokiej półki cenowej z końcówki 2013 roku. Co ciekawe, Samsung wykorzystał świeższą datę w nazwie, by urządzenie wydawało się na młodsze, niż jest w rzeczywistości. Jest to pod każdym względem poprawiona wersja największego przedstawiciela serii Galaxy Note. Urządzenie od konkurencji odróżnia się głównie rozbudowaną obsługą specjalnego rysika. Dzięki niemu robienie odręcznych notatek jest całkiem wygodne i proste. Na polskim rynku dostępne są dwa warianty; z samym Wi-Fi oraz droższy obsługujący również łączność 4G LTE, który pełnić może rolę smartfona.

Wykonanie i wygląd


Jest plastikowo, co trochę nie przystoi tabletowi za 3000 zł. Z drugiej jednak strony, poprawa względem poprzednika jest znacząca. Miłym dodatkiem jest pokrywa baterii, która przypomina skórę i jest miła w dotyku. Przeszkadzać może za to jej śliskość, przez którą wygodne chwycenie urządzenia jedną ręką potrafi być trudne. Trzeba również zwrócić uwagę, że tańszy, lżejszy i cieńszy iPad Air w całości wykonany jest z aluminium i podobne oczekiwania można mieć wobec Note 10.1 2014.

Należy tez pamiętać, że nie jest to zbyt poręczne urządzenie. Do jego przenoszenia konieczna jest dodatkowa torba lub plecak. Z kolei spory ciężar (ok. 540 g.) utrudnia komfortowe trzymanie tabletu w jednej ręce.

Menu i aplikacje


Galaxy Note 10.1 działa na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji i narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Trudno pochwalić optymalizację systemu, ale spora moc obliczeniowa tabletu nadrabia lenistwo programistów. Trzeba też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest on idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Kolejnym problemem jest fakt, że duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowana do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza).

Ważną cechą serii Galaxy Note jest obsługa elektronicznego rysika, który zostanie omówiony w jednym z kolejnych akapitów. Trzeba jednak być świadomym tego, że niestety niewiele aplikacji (poza fabrycznymi) jest w stanie wykorzystać jego potencjał.

Wyświetlacz


Spore zmiany dotknęły tego elementu i w końcu flagowy tablet Samsunga nie ma się czego wstydzić na tle konkurencji. Dziesięciocalowy panel ma imponującą rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli. Dzięki niej wyświetlany obraz jest idealnie ostry i aż chce się na niego patrzeć. Przeglądanie stron internetowych nawet bez ich powiększania to czysta przyjemność. Żadnych zarzutów nie można mieć też do odwzorowania kolorów czy kątów widoczności. Sporo do życzenia pozostawia za to czytelność w słońcu, która wypada kiepsko w porównaniu do np. Nokii Lumii 2520.

Aparat
Tablet wyposażono w dwie kamerki i (co jest dosyć nietypowe w przypadku tabletów) robią one całkiem niezłe zdjęcia. Tylna matryca ma 8 Mpix i wspiera ją dioda doświetlająca. Zrobione nią fotografie plasują się gdzieś na poziomie smartfonów ze średniej półki cenowej. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą całkiem szczegółowe i ogólnie zadowalające. Niestety, jakość wieczorowych lub nocnych fotografii jest już poniżej akceptowalnego poziomu. W oczy rzuca się duża ilość kolorowego szumu i spadek liczby detali. Trzeba też pamiętać, że fotografowanie tak dużym urządzeniem jest bardzo niewygodne.

Tylna kamerka pozwala też na nagrywanie bardzo płynnych filmików w rozdzielczości Full HD (1080p). Są one dobrej jakości i trudno im cokolwiek zarzucić (no może poza kiepską stabilizacją obrazu, która działa słabo).

Przedni aparat ma 2 Mpix i najlepiej sprawdza się podczas prowadzenia wideorozmów. Nie oznacza to jednak, że nie da się nim zrobić dobrego zdjęcia portretowego. Milym dodatkiem jest również opcja nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Nie jest ono jednak tak płynne, jak w przypadku tylnej kamery.

Multimedia i Internet
Galaxy Note 10.1 (2014 edition) to wymarzony sprzęt do konsumpcji wszelkich treści, grania i oglądani filmów. Dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu dostrzeżenie nawet najdrobniejszych szczegółów odtwarzanego wideo jest banalnie proste. Oczywiście przy założeniu, że oglądany film jest w rozdzielczości Full HD. Urządzenie fabrycznie wspiera wszystkie popularne formaty plików, a w razie potrzeby dodatkowe oprogramowanie pobrać można ze sklepu z aplikacjami. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do przeglądarki internetowej. Nawet małe czcionki są czytelne i nie ma konieczności powiększania czegokolwiek. Trzeba jednak wspomnieć, że w tym zastosowaniu lepiej sprawdzają się proporcje ekranu iPada (4:3), dzięki którym strony są dłuższe i odpowiednio szerokie. Tablet, w droższej o ~400 zł wersji, obsługuje łączność 4G LTE, więc nie wymaga korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi lub udostępniania połączenia z telefonu. Rzecz jasna, warunkiem jest umieszczenie karty SIM operatora komórkowego w urządzeniu.

Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo dobra (jak we wszystkich urządzeniach z procesorem Snapdragon 800), ale spore rozmiary Note'a raczej nie czynią z niego idealnego, przenośnego odtwarzacza. Miłą niespodzianką są całkiem niezłe głośniki stereo, których nie da się zbyt łatwo zasłonić dłonią. Tablet sprzedawany jest z 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci (odpowiednio kilka tysięcy piosenek lub 6, 15 lub 30 filmów w rozdzielczości Full HD). Do tego skorzystać można z gniazda na karty microSD (do 64 GB).

Wydajność i bateria
Podzespoły Note 10.1 2014 są takie same, jak w Note 3 - wydajny, czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 oraz aż 3 GB pamięci RAM. Z takim połączeniem żadna gra czy aplikacja nie robi większego wrażenia. Nie ma tez problemu, aby korzystać z kilka aplikacji jednocześnie.

Czas pracy na baterii jest świetny, ale do iPada Air jednak mu brakuje. Niestety, nagana należy się producentowi za podanie w specyfikacji dość znacznie zawyżonych rezultatów. W praktyce tablet pozwala na mniej niż 10 godzin odtwarzania wideo lub przeglądania Internetu.

Elektroniczny rysik
To główna i charakterystyczna cecha urządzeń z serii Note Samsunga. Reaguje on na siłę nacisku i kąt przyłożenia do ekranu. Dodatkowo, wyposażono go w przycisk, dzięki któremu jego możliwości są zależne tylko i wyłącznie od wyobraźni twórców oprogramowania. Np. dotknięcie ekranu i przytrzymanie z wciśniętym klawiszem zapisze aktualnie wyświetlany obraz, z którego będzie można wyciąć pożądany fragment. Nie dotykając przycisku, ruchy rysika interpretowane są tak samo jak palca. Samsung wyposażył Note'a 10.1 2014 w specjalny notatnik, system rozpoznawania pisma odręcznego, narzędzie do rysowania i sporo innych, praktycznych funkcji. Niestety, tablet z małym opóźnieniem reaguje na ruchy stylusa, co potrafi utrudniać np. pisanie. Stosunkowo niska intuicyjność i nadmiar funkcji aplikacji korzystających z dobrodziejstw rysika potrafi również irytować.
Co nam się podoba:
Sporo ulepszeń i zmian względem poprzednika
Rewelacyjny ekran idealnie nadaje się do oglądania filmów i przeglądania Internetu
Pokrywa baterii pokryta skóropodobnym materiałem, który może się podobać
Bezkompromisowe podzespoły, które radzą sobie z każdą grą i aplikacją
Ponadprzeciętny czas pracy na baterii
Rozbudowana obsługa rysika, dzięki któremu odręczne pisanie jest wygodne i proste
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach i głośnikach stereo
Przemyślane rozmieszczenie głośników utrudnia ich zasłonięcie
Możliwość zastąpienia pilota do telewizora lub dekodera dzięki portowi podczerwieni
Ponadprzeciętna kamerka, która robi niezłe zdjęcia i kręci świetne wideo
Wersja P605 (z 4G LTE) daje dostęp do szybkiego Internetu mobilnego
Możliwość wykonywania połączeń głosowych i SMS-owania (w droższej wersji P605)
Dostęp do licznych akcesoriów
Obsługa kart microSD pozwala na rozbudowę wbudowanej w urządzenie pamięci
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Możliwość wyświetlenia kilku aplikacji obok siebie
Praktyczne dodatki producenta do oprogramowania
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Bardzo wysoka cena, nieadekwatna do jakości wykonania produktu
Czytelność w słońcu pozostawia trochę do życzenia
Niska odporność na uderzenia
Jak na tablet biznesowy, brakuje w zestawie stacji dokującej z klawiaturą
Długi czas ładowania baterii
Ograniczona ilość (i dyskusyjna intuicyjność) aplikacji korzystających z rysika
Spory ciężar utrudnia długotrwałe trzymanie go w jednej dłoni
Spore gabaryty zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Brak możliwości ładowania przez kabel USB podłączony do komputera
Wysoka cena akcesoriów
Sporo tańsza wersja ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Nadmiar fabrycznych, nieprzydatnych programów, których nie da się usunąć
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (reklam, mapek, gier itp.)
W porównaniu do Windowsa i iOS, Android jest zdecydowanie mniej intuicyjny
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele Androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
To jeden z najlepszych tabletów z Androidem, co (niestety) wcale nie jest powodem do dumy. Pomimo świetnego rysika, brak stacji dokującej z klawiaturą jest sporym niedopatrzeniem, które wyraźnie wpływa na użyteczność tak drogiego sprzętu. Jej nieobecność jest tym bardziej odczuwalna ze względu na biznesowe zacięcie urządzenia. Dlatego trzeba pamiętać, że za znacznie mniejsze pieniądze można kupić praktyczniejszy tablet z Windows 8 (np. Asusa T100), z którego zrobić można pełnoprawny komputer. Z drugiej strony, jeśli nie będzie się korzystać ze stylusa, to lepszym wyborem może być bardziej dopracowany, lepiej wykonany iPad Air.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) z:

OK

Dane techniczne Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition)

NazwaGalaxy Note 10.1 (2014 edition)
Klasa cenowawysoka
Znany też jakoP600 (Wi-Fi), P601 (3G), P605 (LTE)
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G, Wi-Fi + LTE
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.3
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.10
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)243.1 x 171.4 x 7.9
Masa (g)540
Bateria (mAh)8220
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)2230
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)10 / 98
Dostępne koloryczarny, biały
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu2560 x 1600
Rozmiar ekranu (cale)10.1
Zagęszczenie pikseli (PPI)299
Rysiktak
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowatak
Nagrywanie wideo1080p @ 60fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)2.3
Rodzaj procesoraSnapdragon 800
Ilość pamięci RAM (GB)3
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32 / 64
Układ graficznyAdreno 330
LTEtak (P605)
HSPAtak (P601 / P605)
EDGEtak (P601 / P605)
GPRStak (P601 / P605)
GPStak
NFC-
Bluetooth4.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Galaxy Note 10.1 (2014 edition) opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.