Recenzja, opinie i specyfikacja Samsung Galaxy Tab 3 7.0 (P3200 / P3210)

Najmniejszy przedstawiciel tej serii tabletów z Androidem z 2013 roku. Na rynku dostępne są jego dwa warianty. Tańszy obsługuje tylko lokalne sieci Wi-Fi (T210/P3210). Droższy T211/P3211 oferuje łączność 3G i może być alternatywą dla smartfona. Co ciekawe, model ten (w wersji 3G) pozwala na prowadzenie rozmów głosowych oraz korzystanie z SMS-ów, więc w awaryjnych sytuacjach zastąpić może smartfona.

  

Wykonanie i wygląd


Urządzenie wykonane jest z błyszczącego plastiku, który dosyć łatwo wyślizguje się z dłoni. Charakterystyczną cechą tego tabletu jest układ przycisków, który sugeruje, że gadżet został stworzony do obsługi w portretowej orientacji. Wizualnie Galaxy Tab 3 7.0 niczym nie odróżnia się od kilkunastu innych konstrukcji Samsunga z tego samego okresu (np. Samsung Galaxy S4). Jego sporą zaletą są jednak niewielkie gabaryty (waży zaledwie 300 gramów), które czynią go dosyć mobilnym (zmieści się w kieszeni marynarki lub niewielkiej torebce). W ostateczności może on też pełnić rolę smartfona, ale nie jest to zbyt komfortowe. Konieczne do tego są jednak posiadanie urządzenia w wersji 3G, która obsługuje łączność komórkową, a także umieszczenie w tablecie karty SIM.

  

Menu i aplikacje


Samusng Galaxy Tab 3 7.0 działa na Androidzie 4.1 z nakładką producenta na interfejs Nature UX. O ile w przypadku smartfonów oprogramowanie to raczej przeszkadza niż pomaga, tak na tabletach prezentuje się całkiem przyzwoicie. Styl graficzny nie każdemu przypadnie do gustu, ale liczba fabrycznych, praktycznych narzędzi jest więcej niż zadowalająca. Najciekawsze są niewielkie programy, które otwierają się w oknach i nie minimalizują aktualnie używanych aplikacji. Dzięki nim można np. szybko policzyć coś na kalkulatorze lub odpisać na SMS-a (w przypadku wariantu z łącznością 3G). Rozbudowano też pasek powiadomień, dodano przyciski nawigacyjne i wiele więcej. Drażnić może za to nadmierna liczba fabrycznych programów, z których część będzie dla wielu osób bezużytecznych (np. Chat On, Music Hub), a ich usunięcie najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy.

Trudno pochwalić optymalizację systemu. Nakładka Samsunga czasami się przycina i jest dosyć toporna. Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

   

Wyświetlacz


Zamontowany, siedmiocalowy panel PLS LCD trzyma poziom znacznie starszych urządzeń. Niestety, w 2013 roku na prawie nikim nie zrobi on wrażenia, a np. tańszy Nexus 7 ma znacznie lepszy wyświetlacz. W oczy rzuca się jego stosunkowo niska rozdzielczość (1024 x 600 pikseli), która powoduje, że obraz jest lekko poszarpany i nieostry. Niestety, jego pozostałe parametry nie prezentują się lepiej. Jasna czerń znacznie obniża kontrast, co daje się we znaki podczas oglądania na tablecie filmów. Z kolei odbijające światło szkło chroniące wyświetlacz powoduje, że korzystanie z tabletu poza pomieszczeniami jest niekomfortowe, a obraz staje się nieczytelny. Na domiar złego, wyświetlane kolory mają delikatny, błękitny odcień, przez który wyglądają nienaturalnie.

   

Aparat


Szkoda, że pomimo stosunkowo wysokiej ceny urządzenie zostało wyposażone w matrycę o niewielkiej rozdzielczości 3.2 Mpix. Zrobione tym tabletem zdjęcia są bardzo słabej jakości. Brakuje na nich szczegółów, są lekko zamglone, a do tego mają wyraźnie przesycone kolory. Kolejnym problemem jest brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty wychodzą rozmazane. Aparatu nie wspiera również dioda doświetlająca, więc robienie np. zdjęć portretowych w ciemniejszym otoczeniu jest znacznie utrudnione. Najczęściej są one bardzo zaszumione, pozbawione detali i ciemne.

O przedniej kamerce (1.3 Mpix) też trudno powiedzieć cokolwiek dobrego. Zrobione nią fotografie są bardzo nieszczegółowe i zazwyczaj wychodzą rozmazane. Z tego względu nadaje się ona jednie do prowadzenia wideorozmów i w takim zastosowaniu sprawdza się całkiem nieźle.

Brak nagrywania w rozdzielczości Full HD w tablecie z 2013 roku jest sporym niedopatrzeniem, aczkolwiek większości użytkowników wystarczyć powinno HD (720p). Nagrania są co najwyżej znośne i trzymają poziom dwuletnich smartfonów. Kamerka ma kłopoty z rejestrowaniem niewielkich obiektów (np. liści), które najczęściej się zlewają. Brakuje też stabilizacji obrazu, co w przypadku tak dużego urządzenia jest niemal niezbędne, aby tworzyć nieporuszone nagrania.

   

Multimedia i Internet


Pod tym względem Galaxy Tab 3 7.0 ustępuje swoim większym braciom. Oglądanie na nim filmów jest wygodne, ale lepiej w tym przypadku sprawdzają się dziesięciocalowe tablety. Fabryczny odtwarzacz multimediów radzi sobie z popularnymi typami plików wideo (w tym DivX i XviD). Niestety, gadżet nie obsługuje filmów w rozdzielczości Full HD, więc tego typu mediów trzeba wcześniej konwertować do standardu HD (720p). Przeglądarka internetowa działa poprawnie, ale niska rozdzielczość wyświetlacza utrudnia komfortowe czytanie bez powiększania treści (czcionki są mało czytelne). Doskwierać też może brak obsługi elementów flash, bez której część znajdujących się na stronach mapek, animacji i gier nie będzie wyświetlana. Sporą zaletą wariantu P3200 / T210 obsługującego łączność 3G jest za to dostęp do Internetu na takiej samej zasadzie, jak w przypadku smartfonów. Nie można również zapominać o możliwości dzwonienia i SMS-ownia. W obu przypadkach konieczne jest tylko umieszczenie w tablecie karty SIM operatora. W przypadku tańszej wersji z Wi-Fi użytkownik ograniczony jest do sieci lokalnych lub łączności udostępnionej ze smartfona.

Niestety, jakość dźwięku w słuchawkach jest dosyć przeciętna. Nie można mieć za to zastrzeżeń do brzmienia wydobywającego się z głośników stereo. Są głośne, grają dosyć czysto i są w stanie (co jest rzadkością) wydobyć z siebie szczątkowy bass. Szkoda jednak, że są one umieszczone na dolnej krawędzi urządzenia, więc podczas trzymania tabletu poziomo łatwo je zasłonić ręką i nie da się uzyskać efektu stereo (oba głośniki są obok siebie). Kolejnym problemem jest brak radia FM, które idealnie nadawałoby się do wykorzystywania potencjału nagłośnienia tabletu. W zależności od wariantu gadżet oferuje 8 lub 16 GB pamięci (zmieści się na niej kilka / kilkanaście filmów w jakości HD) oraz możliwość rozszerzenia jej kartami microSD (do 64 GB).

   

Wydajność i bateria


Samsung wykorzystał przestarzały, dwurdzeniowy procesor taktowany 1,2 Ghz oraz 1 GB pamięci RAM. Jest to jednostka słabsza od tej, z leciwego Samsunga Galaxy S II i niestety, da się to odczuć. Optymalizacja systemu stoi na niskim poziomie, więc interfejs potrafi się przycinać, a grać można głównie w starsze tytuły pozbawione zaawansowanej grafiki 3D. Często zdarzają się też problemy z kompatybilnością gier z egzotycznym układem graficznym (Vivante GC1000). Z kolei 1 GB pamięci RAM to stosunkowo niewiele jak na system z nakładką Samsunga (większość z niej zajmuje fabryczne oprogramowanie).

Czas pracy na baterii jest przyzwoity, aczkolwiek do tabletowej czołówki (np. iPada Air) wiele mu brakuje. Przeglądając Internet ładowarki trzeba zacząć szukać po ok. 6 godzinach, w przypadku gier wynik ten spada do 4-5 godzin. Jeśli jednak tablet służy w roli czytnika książek elektronicznych, to ogniwo pozwala na ponad 11 godzin pracy. Niestety, urządzenie nie ładuje się po podłączeniu do komputera, a w przypadku zwykłej ładowarki uzupełnienie akumulatora zajmuje ok. 4 godziny.
Co nam się podoba:
Atrakcyjna cena
Dobrze wykonana, smukła obudowa
Niska waga umożliwia długotrwałe trzymanie tabletu w jednej dłoni
Niewielki rozmiar ułatwia poruszane się z urządzeniem i pracę na nim poza domem
Wersja 3G umożliwia telefonowanie oraz korzystanie z SMS-ów
Spory ekran dobrze nadaje się do oglądania filmów i przeglądania Internetu
Obsługa łączności 3G (wersja T211) pozwala na dostęp do Internetu w podróży
Dostęp do licznych akcesoriów
Obsługa kart microSD pozwala na rozbudowę wbudowanej w urządzenie pamięci
Odbiornik GPS pozwala na zrobienie z urządzenia nawigacji
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Praktyczne dodatki producenta do oprogramowania
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows i iOS
Co nam się nie podoba:
Cena nieadekwatna do możliwości produktu
Przeciętna rozdzielczość ekranu negatywnie wpływa na czytelność czcionek
Plastikowa, niewyróżniająca się, nudna stylistyka
Przeciętny czas pracy na baterii
Niska odporność na uderzenia
Mała ilość wbudowanej pamięci może być za mała dla wielu osób (wersja 8 GB)
Słaby aparat, który nie sprawdza się zarówno w przypadku zdjęć jak i wideo
Brak diody doświetlającej znacznie utrudnia robienie zdjęć nocą
Aparat pozbawiony autofocusa nie nadaje się do fotografowania bliskich obiektów
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach
Tańsza, popularniejsza wersja (T210) ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Brak wersji obsługującej Internet 4G LTE
Brak możliwości ładowania przez kabel USB podłączony do komputera
Podobnie do większości tabletów – brak pełnowymiarowego gniazda USB
Wysoka cena akcesoriów
Niska wydajność utrudnia granie w rozbudowane gry 3D
Niezoptymalizowane oprogramowanie czasami się przycina
Niewielka ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Nadmiar fabrycznych, nieprzydatnych programów, których nie da się usunąć
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (reklam, mapek, gier itp.)
W porównaniu do Windowsa i iOS, Android jest zdecydowanie mniej intuicyjny
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Samsung jest jednym z nielicznych producentów, który umożliwia w swoich tabletach wykonywanie połączeń głosowych, a także korzystanie z SMS-ów. To spora zaleta (dostępna tylko w wersji Wi-Fi + 3G), jednak nie rekompensuje ona stosunkowo wysokiej ceny urządzenia, przeciętnego ekranu, plastikowej obudowy i niskiej wydajności. Model ten jest też doskonałym przykładem na to, że mocno reklamowane produkty wcale nie muszą być udane. Szukając małego tabletu do rozrywki i konsumpcji treści warto rozważyć tańszego i wydajniejszego Nexusa 7 lub prostego w obsłudze iPada Mini. Z kolei do pracy znacznie lepiej nada się np. ośmiocalowa Toshiba Encore z Windows 8.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
5.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy Tab 3 7.0 (P3200 / P3210) z:

OK

Dane techniczne Samsung Galaxy Tab 3 7.0 (P3200 / P3210)

NazwaGalaxy Tab 3 7.0
Klasa cenowaniska
Znany też jakoP3210 / P3200 (3G)
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.1
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.07
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)188 x 111.1 x 9.9
Masa (g)302 (Wi-Fi) / 306 (3G)
Bateria (mAh)4000
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)?
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)6 / ?
Dostępne kolorybiały
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu600 x 1024
Rozmiar ekranu (cale)7.0
Zagęszczenie pikseli (PPI)170
Rysik-
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli3.15
Autofocustak
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo720p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.3
Procesor (GHz)1.2 (dwurdzeniowy)
Rodzaj procesoraMarvell PXA986
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)8 / 16
Układ graficznyVivante GC1000
LTE-
HSPAtak (P3200)
EDGEtak (P3200)
GPRStak (P3200)
GPStak
NFC-
Bluetooth3.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

Galaxy Tab 3 7.0 (P3200/10) opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.