Recenzja, opinie i specyfikacja Samsung Galaxy Tab 8.9 (P7300 / P7320)

Tablet z Androidem, z 2011 roku, który w zależności od punktu widzenia, jest zmniejszoną wersją Galaxy Tab 10.1 lub powiększonym Galaxy Tab 7.0 Plus. Jego rozmiar (8.9 cala) ma stanowić idealny kompromis pomiędzy mobilnością, a komfortem korzystania z multimediów. Na rynku dostępne są trzy warianty tego modelu: najtańszy (P7310) obsługujący tylko łączności Wi-Fi, droższy (P7300) z 3G oraz najdroższy (P7320) z 4G LTE.

  

Wykonanie i wygląd


Wizualnie urządzenia niewiele się od siebie różnią. Również jakość wykonania i użyte materiały się nie zmieniły - dominuje błyszczący plastik, a ekran ochrania hartowane szkło Gorilla Glass. Niestety, nadal jest pospolicie i tablet niczym się nie odróżnia od konkurencji.

Poprawiła się za to poręczność gadżetu. Sprzęt od Galaxy Taba 10.1 jest o 100 gramów lżejszy (465 g), co powoduje, że jego trzymanie w jednej ręce jest bardziej komfortowe. Z kolei zmniejszony rozmiar wyświetlacza pozytywnie wpłyną na wielkość Galaxy Tab 8.9, ale nadal jest on za duży, żeby nosić go w kieszeni marynarki czy niewielkiej damskiej torebce.

  

Menu i aplikacje


Samsung Galaxy Tab 8.9 działa (po zaktualizowaniu) na Androidzie 4.0 z nakładką producenta na interfejs Nature UX. O ile w przypadku smartfonów oprogramowanie to raczej przeszkadza niż pomaga, tak na tabletach prezentuje się całkiem przyzwoicie. Styl graficzny nie każdemu przypadnie do gustu, ale liczba fabrycznych, praktycznych narzędzi jest więcej niż zadowalająca. Najciekawsze są niewielkie programy, które otwierają się w oknach i nie minimalizują aktualnie używanych aplikacji. Dzięki nim można np. szybko policzyć coś na kalkulatorze lub odpisać na SMS-a (w przypadku wersji z łącznością 3G lub LTE). Rozbudowano też pasek powiadomień, dodano przyciski nawigacyjne i wiele więcej. Drażnić może za to nadmierna liczba fabrycznych programów, z których część będzie dla wielu osób bezużytecznych (np. Chat On, Music Hub), a ich usunięcie najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy.

Trudno pochwalić optymalizację systemu. Nakładka Samsunga działa powoli, często się przycina i jest toporna. Trzeba też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach, nie jest on idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża ilość dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza).

   

Wyświetlacz


Ekran poza zmienionymi rozmiarami niczym się nie różni od tego z Galaxy Tab 10.1. W ostatecznym rozrachunku pozytywnie wpłynęło to na jakość wyświetlanego obrazu, bo rozdzielczość pozostała taka sama. Pojedyncze piksele zostały nieznacznie pomniejszone, więc wszystko wydaje się trochę wyraźniejsze. Ma to znaczenie w przypadku czytania tekstu np. w przeglądarce internetowej. Pozostałe cechy ekranu, czyli odwzorowanie kolorów, jasność, kąty widoczności i kontrast są świetne. Drażnić może tylko błyszcząca tafla szkła, która bardzo obniża jego czytelność w słońcu.

   

Aparat


Kamerki pozostały takie same względem większego Galaxy Taba 10.1. Pomimo niezbyt imponującej rozdzielczości 3,2 Mpix, tylna kamerka robi dosyć przyzwoitej jakości zdjęcia (o ile warunki oświetleniowe są dobre). Są całkiem szczegółowe, wyraźne, mają dobrze odwzorowane kolory i niski poziom szumów. Do tego aparat wspiera dioda doświetlająca LED, która ułatwia robienie zdjęć nocnych i jest rzadkością nawet w przypadku drogich tabletów. W ostatecznych rozrachunku Galaxy Tab 8.9 pod względem jakość zrobionych nim fotografii może konkurować ze starszymi smartfonami.

Przednia kamerka też nie jest najgorsza (2 Mpix), chociaż robienie nią zdjęcia najczęściej mija się z celem. Nie mniej, pozytywnie wyróżnia się ona na tle konkurencji i sprawdza się podczas prowadzenia wideokonferencji.

Niestety, tablet umożliwia nagrywanie w rozdzielczości "zaledwie" 720p, jednak jakość zarejestrowanego obrazu nie wzbudza większych zastrzeżeń. Obraz jest płynny i szczegółowy, a kiepskie wrażenie robi jedynie nagrywanie dźwięku monofonicznego.

   

Multimedia i Internet


Zmniejszenie ekranu najbardziej wpłynęło na komfort korzystania z multimediów, jednak nie tak bardzo, jak można by było się tego spodziewać. Wbudowany odtwarzacz wideo obsługuje popularne pliki DivX oraz XviD (po aktualizacji oprogramowania), a jeśli komuś on nie odpowiada, to w sklepie z aplikacjami znaleźć można masę alternatywnych programów tego typu. Na trochę mniejszym wyświetlaczu oglądanie filmów jest odrobinę mniej przyjemne, ale nadal trudno na cokolwiek narzekać. Przeglądarka internetowa działa bez zastrzeżeń, a ostrzejszy obraz rekompensuje mniejszą przekątną ekranu. Sporą zaletą Samsung Galaxy Tab 8.9 jest wbudowana obsługa sieci komórkowych (dotyczy wersji P7320 i P7310), dzięki której tablet łączy się z Internetem podobnie do smartfona (o ile jest w nim karta SIM). Jeśli jednak użytkownik zdecyduje się na tańszą wersję tabletu, to skazany jest na korzystanie z lokalnych sieci Wi-Fi lub połączenie udostępnione z telefonu.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest zadowalająca, ale nie zachwyca. Wbudowane głośniki stereo są co najwyżej przeciętne i nadają się głównie do rozmów głosowych. Niestety, tablet nie został wyposażony w radio FM, które przydaje się np. na wyjazdach. W zależności od wariantu tablet oferuje 16, 32 lub 64 (nie dotyczy wersji LTE) GB pamięci (zmieści się na niej od kilku do kilkunastu filmów w jakości HD). Szkoda jednak, że urządzenie nie obsługuje kart microSD, bez których nie można powiększyć jego pojemności.

   

Wydajność i bateria


Tablet działa dzięki dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 GHz (1.5 GHz w przypadku wersji LTE), wspomaganemu przez 1 GB pamięci RAM. Swego czasu był to bardzo popularny układ, pod który optymalizowane były liczne gry. Obecnie, jego wydajność nie zachwyca, ale pozwala na w miarę komfortową pracę z urządzeniem i nawet kilkoma aplikacjami jednocześnie. Niestety, wiele nowszych gier z grafiką 3D przerasta możliwości tego procesora. Dodatkowym ograniczeniem jest też przestarzała wersja Androida, z którą nie współpracują już niektóre programy.

Zmniejszenie gabarytów odbiło się na baterii (z 7000 mAh skurczyła się do 6000 lub 6100 w wersji LTE). Mimo mniejszego ekranu, czas pracy na jednym ładowaniu obniżył się względem większego brata o około godzinę w przypadku przeglądania Internetu oraz oglądania wideo. Należy przy tym pamiętać, że korzystanie z łączność 4G LTE dodatkowo pogarsza wspomniany rezultat. Nadal jednak wynik ok. 8-9 godzin jest więcej niż zadowalający. Niestety, nie ma możliwości podładowania ogniwa kablem podłączonym do komputera, a do tego Samsung korzysta z niestandardowego gniazda, więc trzeba mieć przy sobie zestawową ładowarkę.
Co nam się podoba:
Całkiem duży, dobry ekran świetnie nadaje się do oglądania filmów
Wyjątkowo przyzwoite aparaty jak na starszy tablet (ale o niskiej rozdzielczości)
Całkiem dobrze wykonana obudowa
Świetny czas pracy na baterii
Obsługa łączności 3G (wersja P7300) pozwala na dostęp do Internetu w podróży
Wersja P7320 z 4G LTE pozwala na bardzo szybkie wczytywanie treści z Internetu
Dostęp do wielu (stosunkowo drogich) akcesoriów
Możliwość zmiany klawiatury ekranowej
Bez aktualizacji przeglądarka obsługuje elementów flash (mapek, gier, reklam itp.)
Praktyczne dodatki producenta do oprogramowania
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows i iOS
Co nam się nie podoba:
Plastikowa, niewyróżniająca się stylistyka
Spory rozmiar zmuszają do noszenia urządzenia w plecaku bądź torbie
Niska odporność na uderzenia
Stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza obniża czytelność małych czcionek
Bardzo niska czytelność w słońcu
Brak obsługi radia FM przydatnego na wyjazdach
Brak możliwości ładowania przez kabel USB podłączony do komputera
Samsung korzysta z własnego, niestandardowego gniazda
Przesadnie długi czas ładowania baterii
Popularna, tania wersja P7310 ma dostęp do Internetu tylko po poprzez Wi-Fi
Ilość wbudowanej pamięci może być za mała dla wielu osób (wersja 16 GB)
Brak obsługi kart pamięci przymusza do zakupu droższych wariantów urządzenia
Niedzisiejsza wydajność, która uniemożliwia granie w gry 3D
Niezoptymalizowane oprogramowanie czasami się przycina
Nadmiar fabrycznych, nieprzydatnych programów, których nie da się usunąć
Przestarzała wersja systemu, z którą nie współpracuje wiele nowych gier i aplikacji
Producent dawno zakończył wsparcie aktualizacyjne dla tego modelu
W porównaniu do Windowsa i iOS, Android jest zdecydowanie mniej intuicyjny
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (gier, mapek, reklam itp.)
Możliwościami znacznie ustępuje komputerom PC i tabletom z Windowsem 8
Wiele androidowych gier i aplikacji nie są dostosowane do działania na tabletach
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest o wiele niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Model ten to odważna i jednocześnie sprytna próba stworzenia nowej kategorii tabletów w dosyć specyficznym rozmiarze. Ponadto jest to całkiem porządny sprzęt, który wyróżnia się niezłym ekranem i zadowalającym czasem pracy na baterii. Niestety, ze względu na dość leciwe podzespoły i starą wersję Androida, tablet ten obecnie nie spełni oczekiwań bardziej wymagających użytkowników (np. graczy) i w takim przypadku warto rozważyć zakup np. równie kompaktowego iPada Mini lub mniejszego, ale znacznie wydajniejszego Asusa Nexus 7.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
5.50
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego tabletu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy Tab 8.9 (P7300 / P7320) z:

OK

Dane techniczne Samsung Galaxy Tab 8.9 (P7300 / P7320)

NazwaGalaxy Tab 8.9
Klasa cenowaśrednia
Znany też jakoP7310 (Wi-Fi) / P7300 (3G) / P7320 (LTE)
Obsługiwane standardy siecioweWi-Fi, Wi-Fi + 3G, Wi-Fi + LTE
Fabryczny system operacyjnyAndroid 3.0 (P7300/10) / Android 3.2 (P7320)
Wersja systemu po aktualizacjiAndroid 4.0
Dostępny na rynku2012.02
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)157.8 x 230.9 x 8.6
Masa (g)448 (P7310) / 453 (P7300) / 458 (P7320)
Bateria (mAh)6000 (P7300/10) / 6100 (P7320)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)500
Odtwarzanie wideo / muzyki (w godz)8 / ?
Dostępne koloryczarny
Klasyfikacja IP-
Maks. liczba kolorów wyświetlanych na ekranie16M
Rozdzielczość ekranu1280 x 800
Rozmiar ekranu (cale)8.9
Zagęszczenie pikseli (PPI)170
Rysik-
Głośnikistereo
Radio-
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Obsługa formatów DivX, XviDtak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli3.15
Autofocustak
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo720p
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)1.5 (dwurdzeniowy)
Rodzaj procesoranVidiaTegra 2
Ilość pamięci RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)-
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32
Układ graficznyULP GeForce
LTEtak (P7320)
HSPAtak (P7320, P7300)
EDGEtak (P7320, P7300)
GPRStak (P7320, P7300)
GPStak
NFC-
Bluetooth3.0
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
19_01_full Image Banner 750 x 200

Galaxy Tab 8.9 (P7300/20) opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.