Recenzja, opinie i specyfikacja LG G Flex

Jeden z najbardziej innowacyjnych smartfonów 2014 roku, należący do kategorii tabletofonów (phabletow). Już na pierwszy rzut oka model ten odróżnia się od konkurencji wyraźnie wygiętym ekranem. Nie jest to jednak jego jedyny atut, ponieważ całe urządzenie to efekt ciężkiej pracy wielu inżynierów, którym udało się też stworzyć elastyczną baterię, samonaprawiającą obudowę, a do tego upchnąć do urządzenia bardzo wydajne podzespoły. Niestety, ze względu na rozmiar (ekran ma 6 cali), jest to telefon skierowany do dość wąskiego grona odbiorców.

  

Wykonanie i wygląd


LG G Flex robi wrażenie. Jego zagiętej obudowy nie sposób pomylić z żadną inną, aczkolwiek została ona wykonana z błyszczącego plastiku. W tym przypadku nie jest to jednak wada, bo materiał ten sam potrafi niwelować zarysowania. Działa to na zasadzie wypychania spodnich warstw tworzywa, tak by „wypełniło” uszczerbek. Efekt jest więcej niż zadowalający, a niewielkie zarysowania znikają po dosłownie kilku minutach. W tym przypadku stwierdzenie „plastik podatny na zarysowania” przestaje mieć znaczenie. Kolejną, ciekawą właściwością obudowy jest jej elastyczność. Telefon można bez obaw wyprostować, tak by stał się płaski i nie grozi to jego uszkodzeniem. Wszystkie te cechy nie zmieniają jednak faktu, że LG G Flex jest naprawdę dużym smartfonem. Mimo że zagięty ekran poprawia trochę ergonomię, to jednak jego obsługa jedną ręką jest bardzo trudna. Nie pomaga też spory ciężar urządzenia (177 gramów), a śliski plastik dodatkowo utrudnia jego pewne chwycenie. Pewne zastrzeżenia można też mieć do umieszczonych pod aparatem przycisków funkcyjnych. Podobne rozwiązanie zastosowano w LG G2 i w nim również wzbudzało ono kontrowersje. W tym przypadku jednak obudowa jest większa, przez co dostęp do przycisków może wymagać przesunięcia telefonu w dłoni, co zmniejsza pewność chwytu i wymaga przyzwyczajenia.

  

Menu i aplikacje


Smartfon korzysta z niezbyt świeżego (jak na tak drogie urządzenie) Androida 4.2 wzbogaconego nakładką producenta. Interfejs jest znacznie zmodyfikowany przez LG, ale trudno uznać to za zaletę. Całość jest pstrokate, przeładowane funkcjami i niekiedy niespójne graficznie. Pod wieloma względami nakładka LG przypomina Samsunga, zwaną TouchWiz. Znalazło się nawet miejsce dla kilku funkcji znanych ze słuchawek wspomnianego producenta, takich jak możliwość wyświetlania dwóch aplikacji jednocześnie, śledzenie wzroku użytkownika czy opcja odebrania połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha. Jest jednak sporo funkcji stworzonych przez LG, jak chociażby specyficzna obsługa uruchomionych programów, włączanie wyświetlacza podwójnym stuknięciem w ekran oraz obsługa kont użytkowników, dzięki której niepowołane osoby nie będą miały dostępu do poufnych informacji. Niestety, nadmiar funkcji i opcji personalizacji może przytłaczać, a praktyczność znacznej ich części jest dyskusyjna (tak samo jak fabrycznie zainstalowanych aplikacji, których często nie da się usunąć bez specjalistycznej wiedzy).

Wszystko to zmniejsza intuicyjność interfejsu, która wyraźnie odstaje od przejrzystych nakładek Sony lub HTC. Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się również smartfony z iOS oraz Windows Phone. Nie zmienia to jednak faktu, że LG G Flex działa bardzo szybko, interfejs jest płynny i żadne przycięcia nie mają miejsca. Z kolei Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier, które znacznie rozszerzają możliwości smartfona.

   

Wyświetlacz


Urządzenie wyposażono w sześciocalowy ekran OLED o stosunkowo niskiej (jak na taką powierzchnię) rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. W efekcie, wyświetlany obraz nie jest idealnie ostry, aczkolwiek nie jest to zbyt odczuwalne. Trzeba jednak pamiętać, że LG G Flex jest drogim urządzeniem i oceniać go można przez pryzmat flagowych modeli, które pod tym względem wypadają lepiej. Z ekranem jest jeszcze jeden problem – pojawia się na nim kolorowy szum, podobny do tego z fotografii. Wynika to z delikatnego świecenia pojedynczych pikseli, gdy powinny być wygaszone. Nie jest to bardzo kłopotliwe, ale po zauważeniu może irytować. Problematyczna może być również czytelność wyświetlacza w słońcu, ponieważ jest on dosyć ciemny, a pokrywające go szkło (które nie regeneruje się po zarysowaniu) mocno odbija światło powodując, że z ekranu trudno się korzysta poza pomieszczeniami. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do nasycenia kolorów, kontrastu oraz głębi czerni, dzięki którym LG G Flex świetnie nadaje się do oglądania filmów.

   

Aparat


Ma 13 Mpix i jest najsłabszym elementem opisywanego modelu. Pomimo sporej rozdzielczości, zrobione nim zdjęcia często mają źle ustawioną ostrość i zdarzają się problemy z kontrastem, przez co uchwycone na nich obiekty wyglądają niewyraźnie. Nie zachwyca też liczba rejestrowanych detali, szczególnie w porównaniu do Samsunga Galaxy S4 lub Sony Xperii Z1. Dobrze chociaż, że odwzorowanie kolorów jest przyzwoite i aparat nie ma tendencji do ich przesycania. W gorszych warunkach oświetleniowych smartfon LG sprawdza się bardzo przeciętnie. Szczegółowość fotografii dodatkowo się obniża, wzrasta za to ilość cyfrowego szumu. W takich warunkach przydaje się dioda LED, ale jest ona stosunkowo słaba i w stanie doświetlić tylko bliskie obiekty (np. twarz fotografowanej osoby).

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p), które charakteryzują się wysoką płynnością i zadowalająca szczegółowością. Nagrania wyglądają dobrze zarówno na ekranie smartfona, jak i telewizorze.

   

Multimedia i Internet


Sześciocalowy ekran aż prosi się o oglądanie na nim filmów i korzystanie z przeglądarki internetowej. Na szczęście, LG G Flex w tych zastosowaniach nie zawodzi. Świetny, fabryczny odtwarzacz wideo radzi sobie z prawie każdym formatem plików niezależnie od ich rozdzielczości i jakości. Nie ma też żadnych problemów z napisami, co w świecie Androida nie zdarza się zbyt często. Oczywiście, oglądanie czegokolwiek na tak dużym, zagiętym ekranie to czysta przyjemność, gdyż obraz wygląda naturalniej, a wysoki kontrast i głęboka czerń tylko poprawiają sytuację.

Równie dobrze sprawuje się wbudowana przeglądarka internetowa, jeśli jednak ktoś ma ochotę, to bez problemu można ją zmienić. Strony internetowe są wczytywane i obsługiwane błyskawicznie, a duży ekran pozwala uniknąć powiększania treści. Jedynie rozdzielczość wyświetlacza mogłaby być odrobinę wyższa, ale i ona tylko nieznacznie obniża czytelność obrazu. Sporym atutem LG G Flex jest również obsługa łączności 4G LTE, dzięki której szybkość transmisji danych jest porównywalna do tej z łącz stacjonarnych.

Trochę gorzej smartfon sprawdza się w roli odtwarzacz muzycznego, aczkolwiek nie jest to spowodowane jakością dźwięku w słuchawkach (która jest bardzo dobra), a rozmiarami i kształtem telefonu. Nie jest to zbyt poręczny sprzęt i mając go w kieszeni może przeszkadzać. Godna odnotowania jest dobra jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika zewnętrznego. Jest głośny i wyraźny. W telefon wbudowano aż 32 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do ok. 24 GB. Taka przestrzeń pomieści prawie 5 tys. utworów lub ponad 10 filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety, nie ma możliwości jej rozszerzenia kartami pamięci, ale dla większości osób wbudowana pamięć powinna być wystarczająca.

   

Wydajność i bateria


LG G Flex był w dniu premiery jednym z najszybszych smartfonów na rynku. Urządzenie korzysta z wydajnego, czterordzeniowego procesora Snapdragon 800 taktowanego 2,26 GHz. Jednostka ta bez problemu radzi sobie z najbardziej wymagającymi grami oraz aplikacjami. Nie ma również problemu z płynną obsługą systemu i interfejsu. Z kolei stosunkowo niska rozdzielczość ekranu powoduje, że telefon jest niejednokrotnie szybszy od nowszych, flagowych modeli wyposażonych w ekrany Full HD. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do pamięci RAM. 2 GB są w zupełności wystarczające do korzystania z wielu aplikacji jednocześnie, bez obawy o stabilność działania telefonu.

Pod względem czasu pracy na baterii model ten sprawuje się świetnie. Pokaźne ogniwo 3500 mAh połączone z dość niską rozdzielczością ekranu powodują, że telefon bez ładowania obejść się może 2, a czasem nawet 3 dni. Największe wrażenie robią jednak możliwość oglądania na nim wideo w rozdzielczości HD przez prawie 20 godzin lub rozmawiania przez ponad 25 godzin. Nawet przeglądanie Internetu jest w stanie rozładować baterię dopiero po prawie 9 godzinach.
Co nam się podoba:
Niesamowita, zagięta obudowa, która poprawia ergonomię
Niwelujący rysy plastik
Świetny czas pracy na baterii
Olbrzymi ekran świetnie sprawdza się w przypadku Internetu i multimediów
Rewelacyjne podzespoły radzą sobie z dowolną grą na Androida
Duża ilość pamięci RAM pozwala na korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Wysoka jakość nagrywanych telefonem filmików
Duża ilość wbudowanej pamięci (24 GB dostępne dla użytkownika)
Wysoka jakość dźwięku w słuchawkach
Głośny głośnik zewnętrzny
Obsługa łączności 4G LTE znacznie przyspiesza transmisję danych
Fabryczne wsparcie dla popularnych plików wideo DivX i XviD
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Wysoka cena
Rozmiar i ciężar obudowy utrudniają obsługę telefonu jedną ręką
Ostrość wyświetlanego obrazu niższa niż w konkurencyjnych, drogich modelach
Zakłócenia na ekranie
Przyciski umieszczone z tyłu obudowy wymagają przyzwyczajenia
Przeciętny aparat, który znacznie odstaje od podobnej klasy konkurencji
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia robienie zdjęć
Zamontowana na stałe bateria, którą wymienić można tylko w serwisie
Brak obsługi kart pamięci
Opieszałość producenta w aktualizowaniu swoich modeli
Pstrokata, przeładowana dodatkami nakładka producenta na system
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Jedyny w swoim rodzaju – tak w skrócie można opisać ten model. Niesamowita, zagięta obudowa, ciekawa właściwość regeneracyjna wykorzystanego plastiku, wysoka wydajność i olbrzymi ekran, to niecodzienne połączenie. Niestety, są też pewne kompromisy. Konkurencyjne, flagowe modele (np. Sony Xperia Z1, Samsung Galaxy S4, HTC One) oferują lepsze ekrany, nowszą wersję systemu operacyjnego oraz wyższą jakość zrobionych nimi zdjęć. Są jednak bardzo oklepane, czego nie można powiedzieć o zagiętym urządzeniu LG.

Trzeba też być świadomym, ze względu na bardzo duży ekran, nie jest to produkt dla każdego i szukając trochę mniejszego (ale też mniej nietuzinkowego) smartfona, warto zastanowić się nad np. LG G2 lub jeszcze mniejszym Sony Xperia Z1 Compact.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
6.67
Nasza ocena urządzenia: 8.00 10 0
Publikacja: 2014-09-04
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje LG G Flex z:

OK

Dane techniczne LG G Flex

NazwaLG G Flex
Klasa cenowawysoka
Znany też jakoD955
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G, LTE
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.2
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2014.02
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)160.5 x 81.6 x 8.7
Masa (g)177
Bateria (mAh)3500 (niewymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)720
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)?
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)15
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)?
Dostępne kolorysrebrny
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLED
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu720 x 1280
Rozmiar ekranu (cale)6
Zagęszczenie pikseli (PPI)245
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli13
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080 @ 60fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)2.1
Procesor (GHz)2.26 (czterordzeniowy)
Model procesoraSnapdragon 800
Układ graficznyAdreno 330
Pamięć RAM (GB)2
Maks. karta pamięci (GB)-
Wbudowana pamięć (GB)32
LTEtak
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFCtak
Wi-Fitak
USB3.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

G Flex opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.