Recenzja, opinie i specyfikacja LG G2

Flagowy model LG z 2013 roku, który jest jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych smartfonów tamtego roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android, zostało wyposażone w doskonały ekran Full HD, świetne podzespoły, a do tego jest wyjątkowo kompaktowe w stosunku do rozmiaru swojego wyświetlacza. Niestety, nie każdemu przypadną do gustu jakość użytych do jego budowy materiałów oraz pstrokata nakładka producenta na system. Na rynku dostępny jest też mniejszy wariant tego modelu (LG G2 mini), ale poza nazwą ma on niewiele wspólnego z pierwowzorem.

  

Wykonanie i wygląd


Wiele charakterystycznych cech tego modelu związanych jest z jego konstrukcją. Pierwsze co rzuca się w oczy po spojrzeniu na ten telefon, to niesamowicie wąska ramka wokół wyświetlacza. Dzięki jej maksymalnemu zwężeniu producentowi udało się umieścić ekran 5.2 cala w obudowie niewiele większej od np. Samsunga Galaxy S4 z pięciocalowym wyświetlaczem. Zabieg ten pozytywnie wpływa też na komfort korzystania ze smartfona jedną ręką, aczkolwiek nadal trudno powiedzieć, że jest ono wygodne. Kolejną istotną zmianą względem rynkowych standardów jest umieszczenie wszystkich sprzętowych przycisków z tyłu urządzenia, pod aparatem. Producent twierdzi, że trzymając urządzenie naturalnie znajduje się tam palec wskazujący i mają rację. Nie mniej, trzeba się do tego rozwiązania przyzwyczaić, co nie każdemu przypadnie do gustu. Co ciekawe, między przyciskami głośności znalazł się włącznik, który otoczony jest świecącą ramką. Pełni ona funkcję diody powiadomień, ale w przeciwieństwie do sygnalizatora znajdującego się nad ekranem, świeci ona tylko na biało.

Niestety, o ile do konstrukcji obudowy trudno mieć zastrzeżenia, tak do jakości użytych do jej budowy materiałów już owszem. Cała pokrywa baterii (niewymiennej) została zrobiona z błyszczącego, podatnego na zarysowania i zabrudzenia plastiku. Prezentuje się on źle i zupełnie nie kojarzy z produktem z najwyższej półki cenowej. Dobrze chociaż, że ekran został przykryty wzmacnianym szkłem Gorilla Glass 3, które zapewnia zadowalającą ochronę przed uszkodzeniami.

  

Menu i aplikacje


LG G2 korzysta z niezbyt świeżego (jak na tak drogie urządzenie) Androida 4.2 wzbogaconego nakładką producenta. Interfejs jest znacznie zmodyfikowany przez LG, ale trudno uznać to za zaletę. Całość jest pstrokata, przeładowana funkcjami i niekiedy niespójna graficznie. Pod wieloma względami nakładka LG przypomina Samsunga, zwaną TouchWiz. Znalazło się nawet miejsce dla kilku funkcji znanych ze słuchawek wspomnianego producenta, takich jak możliwość wyświetlania dwóch aplikacji jednocześnie, śledzenie wzroku użytkownika czy opcja odebrania połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha. Jest jednak sporo funkcji stworzonych przez LG, jak chociażby specyficzna obsługa uruchomionych programów, włączanie wyświetlacza podwójnym stuknięciem w ekran oraz obsługa kont użytkowników, dzięki której niepowołane osoby nie mają dostępu do poufnych informacji. Niestety, nadmiar funkcji i opcji personalizacji może przytłaczać, a praktyczność znacznej ich części jest dyskusyjna (tak samo jak fabrycznie zainstalowanych aplikacji, które trudno usunąć bez specjalistycznej wiedzy).

Wszystko to zmniejsza intuicyjność interfejsu, która wyraźnie odstaje od przejrzystych nakładek Sony lub HTC. Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się również smartfony z iOS oraz Windows Phone. Nie zmienia to jednak faktu, że LG G2 działa bardzo szybko, interfejs jest płynny i żadne przycięcia nie mają miejsca. Z kolei Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier, które znacznie rozszerzają możliwości smartfona.

   

Wyświetlacz


Bezsprzecznie ekran 5.2 cala zamontowany w LG G2 jest jednym z najlepszych na rynku. Rozdzielczość Full HD (1080 x 1920 pikseli) zapewnia perfekcyjną ostrość obrazu, dzięki której nawet najdrobniejsze litery w przeglądarce są czytelne bez powiększania. Wyświetlacz przyciąga też wzrok bardzo rzeczywistymi, a jednocześnie nasyconymi kolorami, głęboką czernią i wysokim kontrastem. Ostatnie dwie cechy nieznacznie ustępują panelom AMOLED (np. Samsung Galaxy S4), ale LG G2 nadrabia to śnieżną bielą oraz nieprzesyconymi barwami. Niestety, czytelność w słońcu wykorzystanego wyświetlacza jest co najwyżej poprawna i mogą pojawić się sporadyczne problemy z korzystaniem z niego w ładną pogodę.

   

Aparat


Ma 13 Mpix i w dobrych warunkach oświetleniowych robi świetne, szczegółowe zdjęcia z dobrze odwzorowanymi kolorami. Nawet niewielkie, oddalone obiekty pozostają na nich czytelne. Telefon dobrze radzi sobie też ze skrajnie oświetlonymi ujęciami (dzięki dopracowanej funkcji HDR). Pomijalnymi mankamentami fotografii są niewielki, cyfrowy szum na jednokolorowych obszarach (np. niebie) oraz trochę zbyt ostre wyostrzanie krawędzi obiektów. Są to jednak szczegóły widoczne dopiero po znacznym powiększeniu fotografii.

Całkiem nieźle prezentują się zdjęcia zrobione w słabym oświetleniu. W takich warunkach pomaga optyczna stabilizacja obrazu, dzięki której fotografie częściej wychodzą ostre. Niestety, nawet z tą technologią spadek rejestrowanych detali oraz wzrost ilości cyfrowego szumu są znaczące. W efekcie, LG G2 wypada pod tym względem gorzej niż np. Nokia Lumia 925. Z kolei nocne krajobrazy nadają się tylko do oglądania bez jakiegokolwiek powiększania. W innym przypadku ich szczegółowość oraz ostrość są nieakceptowalne. Bronią się za to ponadprzeciętnej jakości zdjęcia zrobione z pomocą diody doświetlającej. Poza trochę nienaturalnymi kolorami są one pełne detali i niezbyt zaszumione. Szkoda tylko, że maksymalny zasięg lampy to ok. 3 metry.

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Filmiki charakteryzują się doskonałym kontrastem, wysoką szczegółowością i dobra płynnością. Niestety, telefon co chwila przestawia ostrość podczas rejestrowania ruchomych obiektów, co jest w stanie zrujnować całe filmiki. Zbyt czuły jest też system dopasowujący wartość ekspozycji, przez co kadr często robi się niedoświetlony lub prześwietlony.

   

Multimedia i Internet


Podobnie do swoich konkurentów, LG G2 świetnie sprawdza się w przypadku Internetu i multimediów, co jest zasługą dużego ekranu oraz rewelacyjnych podzespołów. Doskonały wyświetlacz pozytywnie wpływa na wygląd odtwarzanych na nim filmów. Do tego telefon bez problemu radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami plików, niezależnie od ich jakości i rozdzielczości. Jeśli jednak komuś nie będzie odpowiadał wbudowany odtwarzacz, to w Google Play znajdzie dla niego wiele zamienników.

Działanie przeglądarki internetowej również nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Program błyskawicznie wczytuje strony internetowe (m.in. dzięki szybkiemu procesorowi i obsłudze łączności 4G LTE) i pozwala na ich płynną obsługę. Również w tym przypadku świetnie sprawuje się ekran, który sprawia, ze nawet najmniejsze litery są czytelne bez konieczności ich powiększania. Przeglądarce brakuje jedynie obsługi elementów flash, więc niektóre mapki, gry i animacje nie są wyświetlane.

Jak nietrudno się domyśleć, również w przypadku odtwarzacza muzycznego i jakości dźwięku w słuchawkach nie może być mowy o kompromisach. Brzmienie jest czyste i pozbawione zniekształceń, a doskwierać może jedynie niezbyt wysoka głośność. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o jakości rozmów głosowych, która jest gorsza niż np. w iPhone 5S lub HTC One. Pewne zastrzeżenia można też mieć do ilości wbudowanej pamięci. Teoretycznie telefon oferowany jest w dwóch wariantach (16 i 32 GB), jednak na polskim rynku ten pojemniejszy jest niezmiernie rzadki. Z kolei mniejsza wersja oddaje do dyspozycji użytkownika zaledwie 11 GB przestrzeni (kilka tysięcy piosenek lub 5 filmów w rozdzielczości Full HD), której nie można rozszerzyć kartami microSD.

   

Wydajność i bateria


Smartfon korzysta z bardzo wydajnego, czterordzeniowego procesora Snapdragon 800 taktowanego 2.26 GHz. Ówcześnie była to najwydajniejsza jednostka montowana w urządzeniach mobilnych i nadal bez problemu radzi sobie ona ze wszystkimi dostępnymi na Androida grami i aplikacjami. Oczywiście, płynność interfejsu oraz działanie systemu są bez zarzutu. Całość uzupełniają 2 GB pamięci RAM, które umożliwiają korzystanie z wielu programów jednocześnie bez obaw, że telefon zacznie pracować niestabilnie lub cokolwiek zostanie automatycznie wyłączone ze względu na brak zasobów.

Pomimo stosunkowo małej obudowy LG udało się umieścić w G2 baterię o satysfakcjonującej pojemności 3000 mAh. Pozawala ona na ponad 11 godzin odtwarzania wideo lub przeglądania stron internetowych, co uznać można za świetny rezultat. Równie dobrze prezentuje się czas rozmów wynoszący ok. 20 godzin. W ostatecznym rozrachunku smartfon wytrzymuje ok. 2 dni intensywnego użytkowania (Internet, komunikatory, multimedia), co w dzisiejszej dobie jest ponadprzeciętnym wynikiem. Niestety, zamontowaną na stałe baterię wymienić można tylko w serwisie.
Co nam się podoba:
Wąska ramka wokół wyświetlacza pozwoliła na zmniejszenie obudowy
Duży, czytelny ekran, który wyświetla doskonałej jakości obraz
Wysoka wydajność zapewnia płynne działanie systemu, gier i aplikacji
Duża ilość pamięci RAM pozwala na korzystanie z wielu programów jednocześnie
Ponadprzeciętny (jak na smartfona) czas pracy na baterii
Wysoka jakość zrobionych zdjęć i filmików, nawet w gorszym świetle
Obsługa łączności 4G LTE przyspiesza działanie Internetu mobilnego
Doskonałe brzmienie muzyki w słuchawkach
Fabryczne wsparcie dla popularnych plików wideo DivX i XviD
Funkcja pilota do telewizora lub dekodera dzięki portowi podczerwieni
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Obudowa zrobiona z podatnego na zarysowania, niskiej jakości plastiku
Pomimo wąskiej ramki, obsługa telefonu jedną ręką jest niekomfortowa
Umieszczone z tyłu obudowy przyciski nie każdemu przypadną do gustu
Czytelność wyświetlacza w pełnym słońcu mogłaby być lepsza
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia robienie zdjęć
Jakość rozmów głosowych nie zachwyca
Zamontowana na stałe bateria, którą wymienić można tylko w serwisie
Popularniejszy wariant urządzenia oferuje tylko 11 GB dostępnej pamięci
Brak gniazda na karty microSD uniemożliwia rozszerzenie wbudowanej pamięci
Pstrokata, przeładowana dodatkami nakładka producenta na system
LG jest opieszałe w aktualizowaniu oprogramowania
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Już modelem Swift G LG pokazało, że potrafi robić konkurencyjne urządzenia z najwyższej półki, które nie mają się czego wstydzić w stosunku do konkurencji. Tak samo jest w przypadku LG G2, który poza świetnym aparatem, wysoką wydajnością i doskonałym ekranem oferuje też nietypową obudowę z bardzo wąską ramką wokół wyświetlacza. Szkoda jednak, że do konstrukcji urządzenia wykorzystano przeciętnej jakości plastik, który znacząco ustępuje materiałom wykorzystanym w np. Sony Xperii Z2 lub HTC One M8. Dla wielu osób smartfon ten może też wydać się niezbyt intuicyjny w obsłudze, ale nadrabia to mnogością przeróżnych funkcji. Jeśli jednak prostota obsługi oraz wykonanie są dla kogoś priorytetowe, to warto się zastanowić nad iPhone’em 5S lub Nokia Lumią 925 z dobrym aparatem.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.92
Nasza ocena urządzenia: 7.00 10 0
Publikacja: 2014-09-03
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje LG G2 z:

OK

Dane techniczne LG G2

NazwaLG G2
Klasa cenowaśrednia
Znany też jako-
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami4G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.2
Wersja systemu po aktualizacjiAndroid 4.4
Dostępny na rynku2013.08
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)138.5 x 70.9 x 8.9
Masa (g)143
Bateria (mAh)3000
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)900
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)890
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)17.5
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)16.5
Dostępne koloryczarny, biały
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlacza
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu1080 x 1920
Rozmiar ekranu (cale)5.2
Zagęszczenie pikseli (PPI)424
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli13
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)2.1
Procesor (GHz)2.2 (czterordzeniowy)
Model procesora
Układ graficzny
Pamięć RAM (GB)2
Maks. karta pamięci (GB)-
Wbudowana pamięć (GB)16 / 32
LTEtak
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFCtak
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

G2 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.