Recenzja, opinie i specyfikacja LG G2 mini

Smartfon ze średniej półki cenowej z 2014 roku. Model ten jest pomniejszoną wersją ówczesnego, flagowego modelu LG, czyli LG G2. Niestety, poza nazwą i wyglądem oba urządzenia dzieli technologiczna przepaść. Jeśli jednak pominie się fakt żerowania na rozpoznawalności tej serii, to G2 mini okazuje się całkiem udanym przedstawicielem średniej półki cenowej, który pod kilkoma względami wyraźnie odróżnia się od konkurencji.

  

Wykonanie i wygląd


Początkowo smartfon nie prezentuje się zbyt okazale. Błyszczący, podatny na zarysowania plastik nie robi zbyt dobrego, pierwszego wrażenia. Trzeba też mieć świadomość, że 13 cm długości trudno uznać za "mini", dlatego szukając naprawdę małego smartfona warto zainteresować się np. kompaktową, aczkolwiek starszą i mniej wydajną Sony Xperią Tipo. Jednak po wzięciu urządzenia do ręki okazuje się ono niesamowicie poręczne i małe, jak na rozmiar zastosowanego w nim ekranu. LG G2 mini jest np. mniejszy od HTC One mini, mimo że wyposażono go w większy o 0.4 wyświetlacz. Producent osiągnął efekt ten m.in. dzięki maksymalnemu zwężeniu przedniej ramki, co kojarzyć się może w większym bratem smartfona (LG G2). Charakterystyczną cechą tego modelu jest również umieszczenie przycisków funkcyjnych w okolicach tylnego aparatu, dzięki czemu krawędzie obudowy pozbawione są jakichkolwiek klawiszy. Rozwiązanie to wymaga przyzwyczajenia, ale na dłuższą metę okazuje się dosyć praktyczne. Niestety, producent zrezygnował ze świecącej się obwódki przycisku zasilania, która np. w LG G2 pełniła funkcję diody powiadomień.

Co ciekawe, G2 mini umożliwia wymianę baterii, co jest coraz rzadszą cechą w produktach tego producenta. Z interesujących elementów obudowy warto jeszcze wspomnieć o podwójnej kratce głośnika na dolnej krawędzi. Niestety, tylko jedna z nich skrywa nagłośnienie, gdyż pod drugą znajduje się mikrofon.

  

Menu i aplikacje


LG G2 mini korzysta z Androida 4.4 wzbogaconego nakładką producenta, która jest bardzo podobna do tej z pełnowymiarowego LG G2. Interfejs jest znacznie zmodyfikowany przez LG, ale trudno uznać to za zaletę. Całość jest trochę pstrokata, przeładowana funkcjami i niekiedy niespójna graficznie. Pod wieloma względami nakładka LG przypomina Samsunga, zwaną TouchWiz. Znalazło się nawet miejsce dla kilku funkcji znanych ze słuchawek wspomnianego producenta, takich jak śledzenie wzroku użytkownika czy opcja odebrania połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha. Jest jednak sporo funkcji stworzonych przez LG, jak chociażby specyficzna obsługa uruchomionych programów, włączanie wyświetlacza wystukując odpowiednią kombinację (funkcja ta jednak czasem jest zawodna) oraz obsługa kont użytkowników, dzięki której niepowołane osoby nie mają dostępu do poufnych informacji. Niestety, nadmiar funkcji i opcji personalizacji może przytłaczać, a praktyczność znacznej ich części jest dyskusyjna (tak samo jak fabrycznie zainstalowanych aplikacji, które trudno usunąć bez specjalistycznej wiedzy).

Wszystko to zmniejsza intuicyjność interfejsu, która wyraźnie odstaje od np. przejrzystych nakładek Sony lub HTC. Z drugiej strony, znacznie bardziej intuicyjnie prezentują się pod tym względem smartfony z iOS oraz Windows Phone. Nie zmienia to jednak faktu, że LG G2 mini działa szybko i tylko sporadycznie zdarzają mu się spowolnienia. Z kolei Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier, które znacznie rozszerzają możliwości smartfona.

   

Wyświetlacz


Niestety, między ekranem G2 mini, a tego z G2 jest przepaść. Wykorzystany panel LCD 4.7 cala o rozdzielczości 540 x 960 pikseli jest bardzo przeciętny. Wyświetlany obraz jest ostry, ale do flagowych smartfonów sporo mu brakuje, co lekko odbija się na czytelności czcionek np. w przeglądarce. Nie zachwycają też kąty widoczności, przez które ekran potrafi przekłamywać kolory i obniżać kontrast. Spore zastrzeżenia wzbudza również czytelność wyświetlacza w słońcu utrudniająca korzystanie ze smartfona w ładną pogodę. Sytuację ratują jednak dobrze odwzorowane, nasycone kolory oraz dosyć głęboka czerń.

   

Aparat


Smartfon został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 8 Mpix. Zrobione tym telefonem zdjęcia bardzo pozytywnie zaskakują. Widać na nich ponadprzeciętnie dużo detali, są ostre, kontrastowe i mają naturalne, aczkolwiek trochę przejaskrawione kolory. Co ciekawe, nawet na krawędziach ujęć aparat nie ma problemów z zachowaniem czytelności obiektów, co w smartfonach jest rzadkością. Również w gorszym oświetleniu G2 mini radzi sobie całkiem nieźle. Oczywiście, spadek liczby detali jest widoczny i są często problemy z balansem bieli, ale dalej trzyma akceptowalny poziom, a do tego na fotografiach nie pojawia się nadmierna ilość cyfrowego (kolorowego) szumu.

Równie dobre wrażenie robią nagrywane w rozdzielczości Full HD (1080p) filmiki. Są bardzo szczegółowe, mają naturalne kolory i dobry kontrast. Godna odnotowania jest też wysoka jakość rejestrowanego dźwięku. Przeszkadzać za to może nieznaczne przycinanie się przemieszczających się obiektów, ale jest to drobiazg.

   

Multimedia i Internet


LG G2 mini dobrze nadaje się do korzystania z multimediów, ale nie da się ukryć, że znacznie lepiej sprawdza się w tym przypadku LG G2, który został wyposażony w bardziej udany, większy ekran. Nie mniej, smartfon bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem popularnych plików DivX oraz XviD i do tego umożliwia otworzenie napisów, nawet jeśli nazwy plików nie są takie same.

Bardzo dobrze spisuje się również przeglądarka internetowa, która jest szybka i niezawodna. Poprawnie wyświetla ona strony i pozwala na ich płynną obsługę (przybliżanie, przewijanie). Szkoda jednak, że nie obsługuje elementów flash (mapki, animacje, gry). Natomiast podczas czytania może dawać się we znaki stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza, która trochę obniża czytelność niewielkich czcionek. Cieszy za to obecność wariantu obsługującego łączność 4G LTE, który sprzedawany jest przez niektórych operatorów.

LG G2 mini poprawnie pełni funkcję przenośnego odtwarzacza muzycznego. Wydobywający się ze słuchawek dźwięk jest czysty, ale dla niektórych może być odrobinę za cichy. Niestety, gorsze wrażenie robi głośnik zewnętrzny, któremu brakuje mocy. Nie zachwyca też ilość wbudowanej pamięci, czyli 8 GB. Spory niesmak pozostawia jednak fakt, że użytkownik ma dostęp do zaledwie 4 GB, co w przypadku tak drogiego urządzenia z 2014 jest zdecydowanie za małą wartością. Zmieszczą się na nich ok. 2 filmy w rozdzielczości Full HD lub ok. 800 piosenek MP3. Na szczęście, telefon obsługuje karty microSD do 32 GB.

   

Wydajność i bateria


Urządzenie działa dzięki energooszczędnemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Takie połączenie w smartfonie ze średniej półki cenowej można uznać za wystarczające. Telefon pracuje płynnie i szybko, pozwalając na komfortową rozgrywkę w nawet bardziej wymagających graficznie tytułach. Oczywiście, trzeba liczyć się z faktem, że najbardziej rozbudowane gry mogą nie działać płynnie, ale są to dosłownie pojedyncze przypadki. Niestety, dobre wrażenie psuje zaledwie 1 GB pamięci RAM, z którego sporą część zabiera system i fabrycznie zainstalowane programy. W efekcie, korzystanie z wielu aplikacji może doprowadzić do spowolnień w działaniu smartfona lub automatycznego wyłączania niektórych procesów w celu zwolnienia pamięci.

Czas pracy na baterii jest jedną z bezsprzecznych zalet tego modelu. LG udało się umieścić w nim ogniwo o imponującej pojemności 2440 mAh, które w połączeniu w energooszczędnym procesorem pozwala na świetne osiągi. Smartfon wytrzymuje ok. 10 godzin przeglądania Internetu lub oglądania filmów, co dla wielu urządzeń jest nieosiągalnym wynikiem. Równie dobre wrażenie robi możliwość rozmawiania przez ponad 15 godzin. W praktyce przekłada się to na konieczność ładowania telefonu co ok. 2 – 3 dni.
Co nam się podoba:
Mała, poręczna obudowa w stosunku do wielkości ekranu
Dobry stosunek jakości do ceny
Ponadprzeciętny aparat, który robi ładne zdjęcia i kręci przyzwoite wideo
Rewelacyjny (jak na smartfona) czas pracy na jednym ładowaniu
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Obsługa łączności 4G LTE (zależy od wersji) przyspiesza transmisję danych
Wysoka jakość dźwięku w słuchawkach
Fabryczne wsparcie dla popularnych plików wideo DivX i XviD
Funkcja pilota do telewizora lub dekodera dzięki portowi podczerwieni
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Obudowa wykonana z błyszczącego, podatnego na zarysowania plastiku
Przeciętny ekran, który wyświetla lekko poszarpany obraz
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia fotografowanie
Umieszczone z tyłu obudowy przyciski nie każdemu przypadną do gustu
Czytelność wyświetlacza w pełnym słońcu mogłaby być lepsza
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Cichy głośnik zewnętrzny
Ograniczona ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Najbardziej rozbudowane graficznie tytuły mogą nie działać płynnie
Pstrokata, przeładowana dodatkami nakładka producenta na system
LG jest opieszałe w aktualizowaniu oprogramowania
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Moda na tworzenie zminiaturyzowanych wersji flagowych modeli zadomowiła się na dobre. Szkoda jednak, że najczęściej w parze z nazwą nie idzie równie dobra specyfikacja (chlubnym wyjątkiem jest Sony Xperia Z1 Compact). Pomijając jednak chęć sprzedania gorszego produktu pod przykrywką znanego modelu, LG G2 mini to całkiem porządny sprzęt. Za w miarę atrakcyjne pieniądze użytkownik otrzymuje dobrą specyfikację, ponadprzeciętny aparat, duży ekran w stosunkowo kompaktowej obudowie oraz świetny czas pracy na baterii. Niestety, trzeba się przy tym pogodzić z przeciętną jakością wyświetlanego obrazu, plastikową konstrukcją oraz pstrokatą nakładką na interfejs, która nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli więc dla kogoś wady te są nieakceptowalne, to powinien zwrócić uwagę np. na równie kompaktową, bardziej wydajną, a do tego odporną na czynniki zewnętrzne Sony Xperię Z1 Compact lub szklanego i niedrogiego LG Nexusa 4.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.43
Nasza ocena urządzenia: 6.00 10 0
Publikacja: 2014-09-08
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje LG G2 mini z:

OK

Dane techniczne LG G2 mini

NazwaLG G2 mini
Klasa cenowaśrednia
Znany też jako-
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.4
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.03
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)129.6 x 66 x 9.8
Masa (g)121
Bateria (mAh)2440 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)?
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)?
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)?
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)?
Dostępne koloryczarny, biały, czerwony, złoty
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu540 x 960
Rozmiar ekranu (cale)4.7
Zagęszczenie pikseli (PPI)234
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.3
Procesor (GHz)1.2 (czterordzeniowy)
Model procesoraSnapdragon 400
Układ graficznyAdreno 305
Pamięć RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)8
LTE-
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFC-
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

G2 mini opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.