Recenzja, opinie i specyfikacja LG G3 s

LG poszło w ślady Samsunga i od pewnego czasu również tworzy miniatury swoich flagowych urządzeń. Było tak w przypadku LG G2 (LG G2 mini) i jest podobnie w przypadku dosyć kontrowersyjnym z różnych powodów LG G3 oraz jego mniejszym odpowiedniku, czyli LG G3 S. Niestety, jeśli ktoś liczy na tę samą specyfikację w miniaturowej obudowie (tak jak ma to miejsce w Sony Xperia Z3 Compact), to srodze się zawiedzie. Oba urządzenia łączy głównie wygląd oraz nazwa. Pozostałe parametry są diametralnie różne i LG G3 S jest tak naprawdę smartfonem ze średniej półki cenowej i do tego niezbyt tanim, patrząc na jego specyfikację.

 

Wykonanie i wygląd


LG G3 i jego mniejsza wersja są do siebie bardzo podobne, aczkolwiek LG G3 S ma mniejszy ekran, a co za tym idzie, również obudowę. Słuchawka jest krótsza i węższa, ale też nieznacznie grubsza. W oczy rzuca się też trochę szersza ramka wokół ekranu, przez co miniatura jest mniej charakterystyczna od swojego pierwowzoru. Konstrukcja obu telefonów jest niemal taka sama. Pokrywę baterii zrobiono z dobrej jakości plastiku, który bardzo skutecznie imituje szczotkowane aluminium i może się podobać. Materiał ten jest jednak mniej przyjemny w dotyku niż standardowe matowe lub skóropodobne obudowy (np. Samsung Galaxy S5 mini), a do tego długo trzyma ciepło, gdy telefon się nagrzeje, co trudno uznać za zaletę. Trochę więc szkoda, że producent nie pokusił się o metalową obudowę.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech droższych smartfonów LG są sprzętowe przyciski (włącznik, głośność) umieszczone pod obiektywem aparatu. Producent tłumaczy, że to naturalne położenie palca wskazującego, gdy telefon trzyma się w pionie i trudno temu zaprzeczać. Niestety, do takiego rozwiązania trzeba przywyknąć i nie każdemu będzie ono pasować, zwłaszcza że utrudnia to obsługę aparatu oraz szybkiego odblokowania kiedy telefon leży na stole (nie korzystając z tzw. Knock Code). Co więcej, podczas trzymania telefonu np. w orientacji poziomej dostęp do klawiszy jest utrudniony. Ponadto, niewielka odległość między obiektywem a przyciskami powoduje, że łatwo je pomylić i w związku z tym zabrudzić szkiełko, co zmusza do jego częstego czyszczenia.

Za to zaletą LG G3 S jest jego poręczność. Pomimo pięciocalowego ekranu (o 0.5 cala mniej niż w pierwowzorze), słuchawka dobrze leży w dłoni, co jest zasługą odpowiedniego wyprofilowania pokrywy baterii oraz lekko zaokrąglonych rogów obudowy. W efekcie, sprzęt wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości, aczkolwiek jego obsługa jedną dłonią nadal jest dosyć niewygodna dla osób z małymi dłoniami.

 

Menu i aplikacje


LG G3 S działa na podobnym oprogramowaniu, co jego pełnowymiarowy odpowiednik. Jest to Android 4.4 z nakładką producenta na interfejs o nazwie Optimus UI. Bardzo mocno ingeruje ona zarówno w wygląd, jak i funkcjonalność systemu. Prezentuje się ona bardzo dobrze, ale jednak nie przypadnie każdemu do gustu. Szczególnie przeszkadzać może jej „cukierkowość” oraz wielobarwność oprogramowania, która kojarzyć się może ze starszymi wydaniami samsungowego Touchwiza. Jeśli jednak pominąć kwestie wizualne, to nakładka ma też kilka pozytywnych cech. Jedną z ważniejszych jest możliwość zabezpieczenie smartfona poprzez nałożenie blokady wymagającej uderzania w odpowiedniej kolejności w określone części wyświetlacza oraz włączania ekranu dwoma stuknięciami (tzw. Knock Code). W oprogramowaniu znalazło się też miejsce dla kilku funkcji znanych ze znacznie droższych modeli LG, jak np. przydatny notatnik, z którego korzystać można bez zamykania używanej w danej chwili aplikacji. Inną ciekawostką jest możliwość wyświetlenia małych programów (tzw. QSlide) obok siebie, aczkolwiek działa to tylko z niektórymi narzędziami.

Pod względem intuicyjności nakładka LG nie bryluje. Liczba dostępnych funkcji i dodatków może powodować pewne zagubienie w przypadku mniej technicznych użytkowników, a do tego utrudnia znalezienie pożądanych opcji. Jeśli więc ktoś oczekuje dostępu do wszystkich funkcji urządzenia w przystępnej formie, to lepsze okazać się mogą smartfony z Windows Phone lub iOS.

 

Wyświetlacz


O LG G3 zrobiło się głośny, ponieważ to jeden z pierwszych smartfonów, który został wyposażony w ekran o rozdzielczości QHD, z którym w ostatecznym rozrachunku miało więcej wad niż zalet. Dobrze więc, że w przypadku LG G3 S producent zdecydował się na standardowe HD (720 x 1280 pikseli), które na pięciocalowym panelu zapewnia satysfakcjonującą czytelność obrazu. Trzeba też przyznać, że wykorzystany wyświetlacz IPS LCD jest naprawdę bardzo dobry, nawet nie biorąc pod uwagę ceny słuchawki. Kolory są żywe i naturalne, dzięki czemu interfejs wygląda apetycznie. Również biel jest śnieżna, co poprawia wygląd stron internetowych. Natomiast wysoka jasność i szerokie kąty widoczności sprawiają, że LG G3 S umożliwia komfortową pracę nawet w bardzo nasłonecznionym otoczeniu. Jedynie kontrast oraz głębia czerni mogłyby być trochę wyższe, ale to wada wielu ekranów LCD, która daje się we znaki głównie podczas oglądania np. ciemnych scen w filmach.

 

Aparat


Ten element został znacznie pogorszony względem LG G3. Matrycę 13 Mpix zastąpiono trochę gorszą o rozdzielczości 8 Mpix, którą wspiera niezbyt mocna dioda doświetlająca LED oraz autofocus. Niestety, ten ostatni działa znacznie wolniej i gorzej niż w pełnowymiarowym LG G3. Przeszkadza też umiejscowienie przycisków, które pełnią funkcję spustu migawki, z tyłu obudowy. Mimo to, aparat LG G3 S sprawdza się świetnie w większość przypadków. Zdjęcia wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych charakteryzują się stosunkowo wysoką szczegółowością oraz dobrze odwzorowanymi kolorami (z wyjątkiem czerwieni, która jest często przesycona). Mechanizmy odpowiadający za usuwanie cyfrowego szumu działa bardzo skutecznie (w dobrych, jak i w gorszych warunkach oświetleniowych), a liczba rejestrowanych detali jest na zadawalającym poziomie. Po znacznym powiększeniu zdjęć można jednak zauważyć, że telefon trochę za bardzo wyostrza obiekty. Cieszy za to wysoka jakość zdjęć panoramicznych, które prawie zawsze wychodzą poprawne.

Sytuacja ulega znacznemu pogorszeniu w gorszym oświetleniu. W takich warunkach fotografie wychodzą znacznie mniej szczegółowe, jednak akceptowalnie dobrze jak na swoją cenę. Pojawia się też więcej cyfrowego szumu, którego telefon pozbywa się kosztem detali i czytelności zdjęć. Łatwo też rozmazać ujęcie, gdyż aparat korzysta z długiego czasu naświetlania migawki i często konieczne jest oparcie o coś urządzenia. Na domiar złego, smartfon został wyposażony w słabą diodę LED, która jest w stanie oświetlić jedynie najbliższych obiektów.

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p) wzbudzają mieszane uczucia. Dzienne nagrania są w miarę szczegółowe i płynne oraz mają dobrze odwzorowane kolory, ale negatywnie zaskakuje jakość dźwięku. Telefon ma też problemy z ostrością podczas rejestrowania poruszających się obiektów, co potrafi zrujnować nagrania. W ciemniejszym otoczeniu do powyższych problemów dochodzi bardzo duża ilość cyfrowego szumu, który jest do tego kolorowy i mocno widoczny.

 

Multimedia i Internet


Pięciocalowy ekran jest już na tyle duży, by dało się na nim komfortowo oglądać filmy, dlatego LG G3 S można uznać za całkiem niezły do przenośny odtwarzacz wideo. Wbudowany program do obsługi tego typu materiałów radzi sobie z popularnymi plikami DivX oraz XviD. Niestety, niezależnie od formatu napisów (txt, srt), telefon nie był w stanie ich wykryć, co jest sporym minusem. Jeśli jednak jest to dla kogoś poważna wada, to w sklepie z aplikacjami jest wiele alternatywnych narzędzi tego typu, które pozbawione są tego mankamentu.

Standardowo dla nowych smartfonów z Androidem, również w tym przypadku fabryczną przeglądarką jest Google Chrome, który powinien być znany większości użytkowników telefonów i tabletów z tym systemem. Aplikacja ta jest szybka i niezawodna, a do tego oferuje liczne funkcje synchronizacji ze swoim komputerowym odpowiednikiem. Jeśli jednak komuś nie przypadnie ona do gustu, to na Androida dostępnych jest wiele alternatywnych przeglądarek. Samo surfowanie na LG G3 S jest wygodne. Duży ekran o stosunkowo wysokiej rozdzielczości umożliwia czytanie nawet bardzo drobnego tekstu bez jego powiększania, a w miarę szybki procesor radzi sobie z płynną obsługą witryn. Niestety, ze względu na brak technologii flash, część stron wyświetla się bez mapek, animacji i gier. Jest za to obsługa łączności LTE, która zapewnia znacznie szybszą transmisję danych i większą niezawodność niż w przypadku starszych i bardziej eksploatowanych standardów 3G i GSM.

Ze względu na ten sam wzmacniacz i układ dźwiękowy, co w wielu innych smartfonach ze średniej półki, LG G3 S oferuje dobrą jakość dźwięku w słuchawkach, która powinna usatysfakcjonować większość użytkowników. Audio mogłoby być jednak trochę głośniejsze, gdyż nawet przy maksymalnej mocy brzmienie jest stosunkowo ciche. Natomiast głośnik zewnętrzny gra czysto i głośno, co jest jego sporą zaletą. Pewne zastrzeżenia wzbudza za to ilość wbudowanej pamięci. Z 8 GB użytkownik ma dostęp do ok. 6 GB, które umożliwiają zapisanie na telefonie ok. 6 filmów w rozdzielczości HD lub ponad 1000 piosenek. Może się to wydawać sporo, ale po instalacji kilku aplikacji i gier, miejsca dosyć szybko zaczyna brakować i konieczne jest skorzystanie z karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB.

 

Wydajność i bateria


To ta cecha najbardziej różni LG G3 i LG G3 S. W pierwszym przypadku użytkownik ma do czynienia z bardzo wydajnym procesorem Snapdragon 801, na który często natknąć się można we flagowych modelach. Niestety, tańszy wariant smartfona LG wykorzystuje czterordzeniowy układ Snapdragon 400 taktowany 1.2 GHz, który charakteryzuje się znacznie niższą wydajnością. Podczas korzystania z systemu oraz aplikacji różnica w płynności działania obu urządzeń nie jest bardzo duża. Problemy pojawiają się jednak podczas grania w tytuły z rozbudowaną grafiką 3D. W takiej sytuacji wydajność LG G3 S nie zawsze jest wystarczająca, przez co płynność animacji spada i odbija się na komforcie rozgrywki.

Znacznie mniejsza niż we flagowym modelu jest też ilość pamięci RAM. Z 3 lub 2 GB (w zależności od wersji) spadła ona do zaledwie 1 GB. W większości przypadków wystarcza jej do stabilnej pracy systemu oraz dodatkowych programów. Trzeba jednak pamiętać, że sporą część pochłania rozbudowana nakładka na interfejs, przez co użytkownikowi zostaje mniej zasobów, a to natomiast objawia się np. automatycznym wyłączaniem aplikacji, gdy systemowi zaczyna brakować RAM-u lub spowolnieniami w działaniu telefonu.

Czas pracy na jednym ładowaniu niczym nie zaskakuje. Waha się on między jednym a maksymalnie dwoma dniami, w zależności od intensywności użytkowania smartfona. Taki wynik uznać trzeba za przeciętny, jeśli weźmie się pod uwagę dosyć energooszczędny procesor i wykorzystanie ogniwa o pojemności aż 2540 mAh. Jeśli LG G3 S ma zastąpić konsolę do gier, to ładowarki trzeba szukać po ok. 3 godzinach zabawy. Natomiast w przypadku odtwarzania wideo w rozdzielczości HD czas ten wydłuża się do ponad 6 godzin. Wyniki te znacznie ustępują np. sporo tańszemu i trochę mniejszemu LG F60.
Co nam się podoba:
Piękny, czytelny, wysokiej jakości wyświetlacz
Bardzo dobry aparat (jak na swoją cenę), który robi poprawne zdjęcia i filmiki
Wizualnie przypomina znacznie droższego LG G3
Przyzwoita wydajność zapewnia płynną pracę aplikacji oraz gier
Obsługa łączności LTE umożliwia znacznie szybszą transmisję danych
Moduł NFC daje możliwość płacenia zbliżeniowo smartfonem
Wymienna bateria umożliwia korzystanie z dodatkowego ogniwa
Wysoka jakość dźwięku w słuchawkach i podczas rozmów
Głośny głośnik zewnętrzny
Integracja z portalami społecznościowymi
Sporo ciekawych, praktycznych funkcji dodanych do systemu
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych gier i aplikacji
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do iOS i Windows Phone
Co nam się nie podoba:
Marny stosunek jakości do ceny
Spory rozmiar utrudnia korzystanie ze smartfona jedną dłonią
Urządzenie „żeruje” na nazwie flagowego modelu producenta
Przyciski z tyłu obudowy nie każdemu przypadną do gustu
Czas pracy na baterii poniżej oczekiwań
Mało szczegółowe zdjęcia i problemy z autofocusem nocą
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia fotografowanie
Cukierkowy interfejs nie każdemu przypadnie do gustu
Procesor nie radzi sobie z zaawansowanymi graficznie grami
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (mapek, animacji, gier)
W porównaniu do iOS i Windows Phone, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest znacznie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Trzeba przyznać, że LG przeszło niezłą transformację w 2014 roku. Koreański producent zaczął wypuszczać coraz więcej świetnych smartfonów ze średniej półki cenowej, które powinny zadowolić nawet bardziej wymagających klientów. Pomimo, że LG G3 S należy do tej grupy, jest niestety za drogi, by móc go polecić z czystym sumieniem. Bardzo dobry aparat (jak na sprzęt tej klasy) oraz ekran nie uzasadniają jego dosyć wysokiej ceny. Co więcej, przypomina on flagowy model producenta jedynie z nazwy i wyglądu. Natomiast zniechęcać do niego może przeciętna wydajność, niespecjalny czas pracy na jednym ładowaniu oraz cukierkowy interfejs.

Atrakcyjność LG G3 S dodatkowo spada po porównaniu go do np. Motoroli Moto G, która oferuje więcej zalet w niższej cenie. Natomiast Sony Xperia M2 Aqua oferuje wodoodporność, bardziej stylowe oprogramowanie i większe możliwości multimedialne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w niewiele wyższej cenie można kupić starszego, jednak znacznie lepszego, flagowego LG G2, z wydajniejszym procesorem oraz lepszym ekranem i aparatem.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.16
Nasza ocena urządzenia: 6.50 10 0
Publikacja: 2014-12-02
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje LG G3 s z:

OK

Dane techniczne LG G3 s

NazwaLG G3 S
Klasa cenowaśrednia
Znany też jakoLG G3 Beat
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G, LTE
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.4
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2014.08
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)137.7 x 69.6 x 10.3
Masa (g)134
Bateria (mAh)2540 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)750
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)700
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)15
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)16
Dostępne koloryczarny, biały, złoty
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu720 x 1280
Rozmiar ekranu (cale)5
Zagęszczenie pikseli (PPI)294
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080 @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)1.3
Procesor (GHz)1.2 (czterordzeniowy)
Model procesoraSnapdragon 400
Układ graficznyAdreno 305
Pamięć RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)8
LTEtak (cat.4)
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFCtak
Wi-Fitak (b,g,n,)
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

LG G3 s opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.