Recenzja, opinie i specyfikacja Nokia 108

Klasyczny, budżetowy telefon z końcówki 2013 roku, który przeznaczony jest dla niewymagających użytkowników. Słuchawka charakteryzuje się niską ceną, długim czasem pracy na baterii, poręcznością, a także obsługą dwóch kart SIM jednocześnie (zależnie od wariantu).

  

Wykonanie i wygląd


Nokia 108 wygląda bardzo klasycznie i była w dużym stopniu wzorowana na trochę starszej, ale też droższej Nokii 301, co uznać trzeba za zaletę. Obudowę w całości zrobiono z plastiku, który na pokrywie baterii jest matowy. Szkoda jednak, że przód się błyszczy, co powoduje, że jest dosyć podatny na zarysowania i zabrudzenia. Nie mniej, telefon może się podobać, a do tego dostępny jest w aż pięciu jaskrawych kolorach. Z kolei niewielki rozmiar oraz ciężar (ok. 70 gramów) umożliwiają bezproblemowe korzystanie ze słuchawki jedną dłonią.

Bardzo dobre wrażenie robi również klawiatura, która zajmują połowę przedniego panelu. Jej przyciski są wyraźnie od siebie oddzielone, trochę wypukłe, a do tego spore, dzięki czemu nawet bezwzrokowe pisanie jest ponadprzeciętnie wygodne.

  

Menu i aplikacje


Telefon działa dzięki bardzo ograniczonemu, dedykowanemu systemowi operacyjnemu, który oferuje tylko podstawowe funkcje. Jego braki rekompensuje jednak prostota obsługi – słuchawkę bez problemu powinna obsłużyć nawet osoba starsza lub dziecko. W oprogramowanie wbudowano odtwarzacz muzyczny, radio FM, galerię zdjęć, kalkulator, kalendarz, latarka (znajdująca się na górnej krawędzi) itp. Trzeba jednak wiedzieć, że zupełny brak łączności z Internetem wymusił na producencie rezygnację z klienta e-mail oraz przeglądarki.

Negatywnie zaskakuje jakość rozmów. Głos rozmówcy jest trochę zniekształcony i niezbyt wyraźny. Do tego brakuje przycisków głośności na bocznej krawędzi obudowy, więc siłę dźwięku kontrolować trzeba klawiszem kierunkowym. Lepiej wypada za to brzmienie muzyki w słuchawkach, które jest całkiem dobre jak na tak tanie urządzenie. Oczywiście, Nokia 108 nie usatysfakcjonuje audiofilów, ale też trudno się temu dziwić. Należy przy tym pamiętać, że słuchawka ma bardzo ograniczoną pamięć wewnętrzną (4 MB, czyli niecała piosenka), dlatego do słuchania na niej muzyki lub trzymania zdjęć konieczne jest skorzystanie z karty microSD. Problemem jest też nieobecność gniazda micro USB, bez którego do kopiowania materiałów multimedialnych koniecznie jest korzystanie z czytnika kart pamięci lub łączności Bluetooth. Niestety, rozwiązanie to jest bardzo kłopotliwe i niezbyt praktyczne, aczkolwiek producent musiał na czymś zaoszczędzić.

   

Wyświetlacz


Trudno po panelu 1.8 cala i rozdzielczości 128 x 160 pikseli spodziewać się czegoś nadzwyczajnego, ale ekran Nokii 108 naprawdę rozczarowuje. Wyświetlany obraz jest nieostry i poszarpany. Oczywiście, umożliwia on odczytanie SMS-a lub danych kontaktu w książce adresowej, ale nic ponad to. Co gorsza, w słońcu staje się on niezbyt czytelny, dlatego korzystanie z telefonu w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

   

Aparat


Trudno zrozumieć czym kierował się producent umieszczając w tym modelu aparat 0.3 Mpix. Zrobione nim zdjęcia są bardzo słabej jakości. Brakuje im detali, są nieostre, mają wyblakłe, nieciekawe kolory i nadają się jedynie do wysłania MMS-em. Co gorsza, telefon nie oferuje funkcji autofocus, więc bliskie obiekty wychodzą rozmazane. Z kolei dioda LED została umieszczona na górnej krawędzi słuchawki, więc pełnić może ona tylko rolę latarki, ale nie wspiera aparatu. Oznacza to, że zrobienie udanego zdjęcia w gorszych warunkach oświetlonych (np. w restauracji) graniczy się z cudem.

Urządzenie pozwala na nagrywanie wideo w niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Niestety, mają one te same mankamenty, co zdjęcia, a do tego zarówno ich płynność, jak i szczegółowość stoją na bardzo niskim poziomie i nawet na ekranie telefonu wyglądają słabo.

   

Bateria


Czyli jedna z największych zalet tego modelu. W pełni naładowane ogniwo pozwala na ok. 12 - 13 godzin rozmów lub ponad 30 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki. W praktyce przekłada się to na konieczność ładowania telefonu co ok. tydzień, co jak na dzisiejsze standardy jest świetnym wynikiem. Czas ten można dodatkowo wydłużyć, jeśli eksploatację słuchawki ograniczy się do minimum.

  Obsługa dwóch kart SIM
Sporym plusem opisywanego modelu jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (dotyczy Nokii 108 dual-SIM). Niestety, ze względu na brak dostępu do Internetu, funkcja ta ogranicza się jedynie do obniżania kosztów rozmów i SMS-ów (a nie transmisji danych). Nie mniej, działa ona sprawnie i niezawodnie. Trzeba jedynie pamiętać, że podczas rozmowy z siecią połączony jest jedynie ten numer, którego dotyczy rozmowa, a drugi staje się na ten czas nieaktywny i nie można się na niego dodzwonić.
Co nam się podoba:
Stylowy wygląd i świetne wykonanie (jak na model z tej półki cenowej)
Bardzo niska cena
Wygodna klawiatura, na której dobrze się pisze
Poręczny rozmiar i niski ciężar
Obsługa dwóch kart SIM pozwala obniżyć koszt komunikacji
Dioda doświetlająca na górnej krawędzi pełniąca rolę latarki
Długi czas pracy na jednym ładowaniu
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Prosty w obsłudze interfejs
Co nam się nie podoba:
Kiepskiej jakości, niezbyt czytelny, mały ekran
Całkowity brak łączności z Internetem
Rozczarowująca jakość połączeń głosowych
Brak gniazda micro USB utrudnia przenoszenie danych i ładowanie telefonu
Beznadziejny aparat, który robi słabe zdjęcia i filmiki
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Strasznie mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Zamknięty system operacyjny, na który jest prawie żadnych gier i aplikacji
Podsumowanie:
Można by powiedzieć, że to jeden z wielu telefonów tego typu. Nie da się jednak ukryć, że to całkiem udany sprzęt, który działa niezawodnie i wytrzymuje długo na jednym ładowaniu. Oczywiście, nie zadowoli on bardzo wymagającego użytkownika, ale świetnie sprawdzi się jako dodatkowy telefon lub urządzenie dla seniora. Jeśli jednak ktoś poszukuje tego typu słuchawki, ale trochę wyższej klasy, to powinien zastanowić się nad np. Nokią 515 z lepszy aparatem i ekranem. Interesującą propozycją może też być np. odporny na czynniki zewnętrzne Samsung B2710 lub równe tanią, aczkolwiek trochę lepszą Nokia 206.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
4.75
Nasza ocena urządzenia: 4.50 10 0
Publikacja: 2014-09-02
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Nokia 108 z:

OK

Dane techniczne Nokia 108

NazwaNokia 108
Klasa cenowaniska
Znany też jakoNokia 108 Dual-SIM
Rodzaj telefonuklasyczny
Współpracuje z sieciami2G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.10
Dual-SIMtak (wariant dual-SIM)
Wymiary (w milimetrach)110.4 x 47 x 13.5
Masa (g)70.2
Bateria (mAh)950 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)600
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)13.7
Dostępne koloryczarny, biały, zółty, niebieski, czerwony
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów65 tys.
Rozdzielczość ekranu128 x 160
Rozmiar ekranu (cale)1.8
Zagęszczenie pikseli (PPI)114
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli0.3
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo320 x 240 @ 15fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)?
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)0.0039
LTE-
HSPA-
EDGE-
GPRS-
GPS-
Bluetooth3.0
NFC-
Wi-Fi-
USB-
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

108 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.