Recenzja, opinie i specyfikacja Nokia 208

Nokia 208 jest budżetowym, klasycznym telefonem z połowy 2013 roku, będący tańszą wersją całkiem udanej Nokii 301. Oba modele są do siebie dosyć podobne, aczkolwiek Nokia 208 została wyposażona w gorszy aparat oraz odrobinę mniej pojemną baterię. Co ciekawe, oba telefony dostępne są w wersjach dual-SIM, które umożliwiają korzystanie z dwóch numerów jednocześnie.

 Wykonanie i wygląd
Słuchawkę wykonano z przeciętnej jakości, matowego plastiku, który jest miły w dotyku, dosyć odporny na zarysowania i dobrze leży w dłoni. Spasowanie elementów jest przyzwoite, a połączone ze sobą przyciski klawiatury uniemożliwiają dostanie się do obudowy niepożądanych obiektów (np. kurzu). Wizualnie telefon prezentuje się bardzo klasycznie i brakuje mu charakterystycznych cech (za wyjątkiem aż 5 kolorów obudowy do wyboru). Z kolei w porównaniu do droższej Nokii 301 lub tańszej Nokii 108 wygląda niestety trochę dziecinnie, co raczej trudno uznać za zaletę. Z drugiej zaś strony, urządzenie jest bardzo lekkie i poręczne, dzięki czemu bez problemu da się go używać jedną dłonią.

Spore, lekko oddzielone od siebie przyciski klawiatury sprawiają, że Nokia 208 świetnie nadaje się do SMS-owania. Nawet bezwzrokowe pisanie jest w jej przypadku łatwe i wygodne, co powinno przypaść do gustu młodzieży. Nie każdemu będzie za to odpowiadał płaski przycisk nawigacyjny, ale jest to drobiazg, który nie przeszkadza w użytkowaniu.

 Menu i aplikacje
Słuchawka korzysta z zamkniętego systemu Nokii, który działa płynnie i bez problemów. Jest też łatwy w obsłudze, co ma znaczenie w przypadku najmłodszych i starszych użytkowników. Znalazło się w nim nawet miejsce na sklep z aplikacjami Nokii, chociaż należy pamiętać, że nie jest to smartfon, a zasoby sklepu są raczej biedne. Telefon wyposażono w kilka podstawowych narzędzi, takich jak odtwarzacz muzyczny, książka adresowa, przeglądarka internetowa, YouTube, kalendarz, aplikacje do obsługi portali społecznościowych (Facebook, Twitter) itd.

  Wyświetlacz
Wykorzystany ekran ma 2.4 cala (240 x 320 pikseli) i jest dosyć standardowy, jak na tę półkę cenową. Wyświetlany na nim obraz jest w miarę wyraźny, aczkolwiek lekko poszarpany. Biorąc jednak pod uwagę fakt, ze nie jest to smartfon, trudno uznać to za dużą wadę. Do tego charakteryzuje się wyświetlacz niezłą czytelność w słońcu, dzięki której korzystanie ze słuchawki poza pomieszczeniami jest całkiem komfortowe. Przeszkadzać za to mogą dosyć wąskie kąty widoczności, przez które obraz nawet po niewielkim odchyleniu telefonu staje się zamglony i mniej wyraźny.

  Aparat
Już sama rozdzielczość (1.3 Mpix) sugeruje, że Nokia 208 nie jest wymarzonym sprzętem dla fotografów. Niestety, w zrobionych zdjęciach trudno dopatrzeć się jakichkolwiek zalet. Brakuje im detali, są zamglone, mają niski kontrast, bezpłciowe kolory, a do tego wychodzą często rozmazane. Sytuację dodatkowo utrudnia brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty są na fotografiach nieostre. Z kolei nieobecność diody doświetlającej niemal uniemożliwia zrobienie znośnego zdjęcia w gorszym oświetleniu.

Nagrywane telefonem filmiki w rozdzielczości 320 x 240 pikseli też trudno uznać za udane. Najbardziej doskwierają w ich przypadku niewielka liczba rejestrowanych detali oraz niezbyt nasycone kolory. Nie zachwyca też ich płynność, która powoduje, że obraz często się lekko przycina.

  Multimedia i Internet
Bezdyskusyjnie nie jest to multimedialne urządzenie. Mały ekran, brak otwartego systemu operacyjnego oraz niska wydajność dobitnie świadczą, że Nokia 208 nie nadaje się do oglądania na niej filmów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przeglądania Internetu. Strony wyświetlają się często niepoprawnie, a nawigacja po nich klawiszem kierunkowym nie jest zbyt komfortowa. Dobrze chociaż, że telefon obsługuje łączność 3G, dzięki której szybkość transmisji danych jest znośna. Trzeba jednak wiedzieć, że słuchawka nie została wyposażona w Wi-Fi, bez którego konieczne jest korzystanie z płatnego Internetu mobilnego.

Z drugiej zaś strony, Nokia 208 całkiem nieźle sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego, głównie za sprawą swojej poręczności. Telefon jest mały i łatwo go schować w kieszeni. Szkoda tylko, że wbudowany odtwarzacz oferuje niewiele funkcji i brakuje w nim np. korektora graficznego, dzięki któremu można byłoby dostosować brzmienie do własnych preferencji. Nie mniej, jakość dźwięku jest zadowalająca i powinna usatysfakcjonować mniej wymagających użytkowników. We znaki daje się za to ograniczona ilość wbudowanej pamięci (256 MB, czyli ok. 50 piosenek), przez którą konieczne jest korzystanie z kart microSD.

  Bateria
Ta cecha jest zaletą wielu tanich Nokii i nie inaczej jest w tym przypadku. Telefon bez problemu wytrzymuje ok. półtora tygodnia na jednym ładowaniu, co uznać trzeba za bardzo dobry wynik. Można go jednak dodatkowo poprawić, jeśli zrezygnuje się z łączności 3G. W przypadku rozmów ładowarki szukać trzeba po ok. 12 lub 4 godzinach (odpowiednio dla sieci 2G i 3G).

  Obsługa dwóch kart SIM
Sporym plusem opisywanego modelu jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (dotyczy Nokii 208 dual-SIM). Niestety, ze względu na brak dostępu do Internetu, funkcja ta ogranicza się jedynie do obniżania kosztów rozmów i SMS-ów (a nie transmisji danych). Nie mniej, działa ona sprawnie i niezawodnie. Trzeba jedynie pamiętać, że podczas rozmowy z siecią połączony jest jedynie ten numer, którego dotyczy rozmowa, a drugi staje się na ten czas nieaktywny i nie można się na niego dodzwonić.
Co nam się podoba:
Niska cena
Dobra jakość rozmów głosowych
Wygodna klawiatura, na której się pisze przyjemnie
Poprawnie wykonana obudowa dostępna w wielu kolorach
Długi czas pracy na jednym ładowaniu
Obsługa dwóch kart SIM jednocześnie pozwala na ograniczenie kosztów
Obsługa sieci 3G przyspiesza działanie Internetu
Łatwy w obsłudze interfejs
Co nam się nie podoba:
Wygląd obudowy nie każdemu przypadnie do gustu
Przeciętny ekran, który wyświetla lekko poszarpany obraz
Mały ekran utrudnia korzystanie z multimediów
Słaby aparat robiący kiepskiej jakości zdjęcia i wideo
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Wbudowana przeglądarka internetowa niepoprawnie wyświetla strony
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Zamknięty system operacyjny, na który jest bardzo mało gier i aplikacji
Podsumowanie:
Pomimo popularyzacji smartfonów, na tanie, klasyczne telefony jest nadal popyt i Nokia tym modelem stara się to wykorzystać. Urządzenie to cechuje się niezawodnością, długim czasem pracy na baterii oraz współpracą z łącznością 3G (w przeciwieństwie do np. tańszej Nokii 108). Jego niezaprzeczalnym plusem jest również obsługa dwóch kart SIM jednocześnie, która pozwala na ograniczenie kosztu komunikacji. Szkoda jednak, że telefon ten został wyposażony w bardzo słaby aparat, który nie jest w stanie dorównać tym, z nawet najtańszych smartfonów (np. Nokii Lumia 520). Z kolei osoby szukające telefonu głównie do korzystania z komunikatorów internetowych powinny rozważyć zakup np. niewiele droższej, ale wyposażonej w klawiaturę QWERTY Nokii Ashy 210.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
5.00
Nasza ocena urządzenia: 4.50 10 0
Publikacja: 2014-09-10
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Nokia 208 z:

OK

Dane techniczne Nokia 208

NazwaNokia 208
Klasa cenowaniska
Znany też jakoNokia 208 dual-SIM
Rodzaj telefonuklasyczny
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.07
Dual-SIMtak (wariant dual-SIM)
Wymiary (w milimetrach)114.2 x 50.9 x 12.8
Masa (g)89.6
Bateria (mAh)1020 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)500
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)490
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)4.5
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)12
Dostępne koloryturkusowy, czerwony, biały, czarny, żółty
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu240 x 320
Rozmiar ekranu (cale)2.4
Zagęszczenie pikseli (PPI)167
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli1.3
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo320 x 240 @ 15fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)0.0625
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)0.25
LTE-
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPS-
Bluetooth3.0
NFC-
Wi-Fi-
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

208 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.