Recenzja, opinie i specyfikacja Nokia 2730

Nokia 2730 to klasyczny telefon z najniższej półki cenowej. Od modelu Nokia 2700 różni się jedynie obsługą standardu 3G i innym kolorem obudowy. Jest to proste urządzenie, które nie może liczbą funkcji równać się ze smartfonami, jednak w awaryjnej sytuacji nadaje się do sprawdzenia czegoś w Internecie.

  

Wykonanie i wygląd


Jest jedną z największych wad urządzenia. Użyty do jego budowy plastik jest przeciętnej jakości i ma tendencję do rysowania się, szczególnie na ekranie. Do tego dochodzi tragiczne spasowanie elementów, które trzeszczą. Z drugiej jednak strony, słuchawka wygląda stylowo i widocznie widać inspirowanie się droższym modelem Nokia 6700.

Klawiatura wzbudza mieszane odczucia. Płaskie przyciski są niezbyt od siebie oddzielone, przez co pisanie bezwzrokowe jest utrudnione. Sytuacji nie poprawia też niezbyt wyraźny skok klawiszy. Jest ona jednak wykonana z aluminium, które świetnie się prezentuje.

  

Menu i aplikacje


Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii, który po prostu jest i działa. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, odtwarzacz muzyczny, sklep z oprogramowaniem My Nokia i kilka innych. Ciekawym dodatkiem są zainstalowane mapy Nokii, jednak brak odbiornika GPS znacznie zmniejsza ich użyteczność. Dlatego szukając taniej nawigacji warto zainteresować się modelem Nokia 2710.

Dzięki wspomnianemu we wstępie gnieździe na karty pamięci, z telefonu można zrobić przenośny odtwarzacz muzyczny, chociaż ograniczenie stanowi obsługa kart pamięci o pojemności maks. 2 GB (zaledwie 400 piosenek). Z kolei wbudowane 30 MB pomieści jedynie 8 utworów. Trzeba też pamiętać, że jakość odtwarzanego dźwięku jest przeciętna, ale w zupełności wystarczy niezbyt wymagającym użytkownikom.

   

Wyświetlacz


Dwucalowy ekran o rozdzielczości 240 x 320 pikseli wyróżnia się na tle modeli z serii 26XX. Nie jest on jednak pod żadnym pozorem dobry. Co najwyżej można go uznać za przeciętny i stanowczo za mały do multimedialnych zastosowań. Nieźle odwzorowuje kolory, a wyświetlany obraz jest stosunkowo ostry. Niestety, jego czytelność w słońcu i kąty widoczności pozostawiają sporo do życzenia.

   

Aparat


Ten element uległ poprawie względem starszych modeli Nokii, ale jest to identyczny moduł jak w modelu 2700. Użytkownik ma do czynienia z matrycą 2 Mpix, która w dobrych warunkach oświetleniowych robi znośne zdjęcia. Oczywiście, po zmroku można zapomnieć o udanym ujęciu, a brak diody doświetlającej i autofokusa ustawiającego ostrość tylko pogarsza sytuację.

Niestety, jakość filmików nie została poprawiona względem 2700, a w porównaniu do starszych modeli jest tylko trochę lepiej. Rejestrowany obraz o rozdzielczości 176 x 144 pikseli jest bardzo niewyraźny i tak naprawdę, do niczego się nie nadaje.

   

Bateria


Pomimo swojego sporego rozmiaru (1020 mAh) wytrzymuje ona maksymalnie tydzień (czyli mniej więcej tyle, co poprzednicy), przy niezbyt intensywnym użytkowaniu telefonu. Jeśli korzysta się z Internetu, czas ten skraca się do około 2 dni.
Co nam się podoba:
Długi czas pracy na baterii (o ile nie korzysta się z przeglądarki internetowej)
W sytuacji awaryjnej pozwala sprawdzić coś w Internecie
Łączność 3G znacznie przyspiesza transmisję danych
Prosty w obsłudze, niezawodny system
Aparat, którym da się zrobić (stosunkowo) niezłe zdjęcia
Obecność map Nokii, które działają offline
Niska cena
Wygląda na droższą niż jest w rzeczywistości
Co nam się nie podoba:
Lepszy niż w poprzednikach, ale nadal niespecjalny ekran
Średnia jakość wykonania obudowy
Brak odbiornika GPS uniemożliwia zrobienie z telefonu nawigacji
Niezbyt wygodna klawiatura oraz klawisze kierunkowe
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Obsługa kart pamięci o pojemności maks. 2 GB
Brak gniazda micro USB zmusza do korzystania z fabrycznej ładowarki
Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Podsumowanie:
Jest to całkiem interesujący model, który wprowadza kilka poprawek względem tańszych urządzeń z serii. Uwagę zwraca obsługa sieci 3G, która przyspiesza działanie Internetu. Ciekawym dodatkiem są też mapy Nokii działające offline. Niestety, zniechęca trochę marna jakość wykonania obudowy i wyższa cena, skoro nadal jest to urządzenie głównie do dzwonienia.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
0.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Publikacja: 2014-09-18
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Nokia 2730 z:

OK

Dane techniczne Nokia 2730

NazwaNokia 2730
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonuklasyczny
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnyNokia OS
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2009.10
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)109.6 x 46.9 x 14.4
Masa (g)87.7
Bateria (mAh)1020 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)300
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)300
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)2.7
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)3.3
Dostępne koloryczarny, różowy
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu240 x 320
Rozmiar ekranu (cale)2.0
Zagęszczenie pikseli (PPI)200
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo176 x 144 @ 10fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)0.03
Maks. karta pamięci (GB)2
Wbudowana pamięć (GB)0.03
LTE-
HSPA-
EDGEtak
GPRStak
GPS-
Bluetooth2.0
NFC-
Wi-Fi-
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

2730 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.