Recenzja, opinie i specyfikacja Nokia Asha 210

Tani telefon ze sprzętową klawiaturą QWERTY przeznaczony głównie dla młodzieży. Mimo że nie jest to smartfon, oferuje on kilka bardziej zaawansowanych funkcji i pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Niestety, brakuje w nim obsługi łączności 3G.

  

Wykonanie i wygląd


Wygląd telefonu przywodzi na myśl smartfony z serii Lumia, o czym świadczy bardzo prostokątny kształt słuchawki oraz charakterystyczna ramka wokół obiektywu aparatu. Urządzenie wykonane jest poprawnie, ale niewielki ciężar (poniżej 100 g.) sprawia tanie, zabawkowe wrażenie. Efekt ten potęgują bardzo cukierkowe kolory obudowy. Nie mniej, młodzież powinna być zadowolona.

Klawiatura jest wygodna i przemyślana. Tylko osoby z dużymi palcami mogą mieć problem z jej komfortową obsługą.

  

Menu i aplikacje


Słuchawka korzysta z zamkniętego systemu Nokii, który działa płynnie i bez problemów. Jest też łatwy w obsłudze, co jest ważne w przypadku dzieci. Znalazło się w nim nawet miejsce na sklep z aplikacjami Ovi, chociaż należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to smartfon, a zasoby usługi są raczej biedne. Telefon wyposażono w kilka podstawowych narzędzi, takich jak odtwarzacz muzyczny, książka adresowa, przeglądarka internetowa, kalendarz itd.

Uwagę zwraca integracja z portalami społecznościowymi, co może przywodzić na myśl np. HTC Cha Cha. Praktycznymi dodatkami są też dwa przyciski, z których jeden może pełnić funkcję skrótu do aplikacji Facebooka, przeglądarki internetowej lub komunikatora Whatsapp. Drugi odpowiada z kolei za szybkie uruchamianie aparatu. Niestety, brak szybkiej transmisji danych szybko zniechęci użytkownika do przeglądania zdjęć na Facebooku (chyba że korzystać on będzie z łączności Wi-Fi).

   

Wyświetlacz


Ma 2,4 cala i widać po nim, że telefon należy do niskiej półki cenowej. Jego rozdzielczość zapewnia akceptowalną ostrość obrazu, gorzej wypadają odwzorowanie kolorów, czytelność w słońcu i kąty widoczności.

   

Aparat


Zamontowana matryca 2 Mpix jest jedną z nielicznych różnic między Asha 205, a opisywanym modelem. Pomimo wyższej rozdzielczości telefon nadal nie nadaje się do robienia nim zdjęć. Fotki są po prostu brzydkie, rozmyte, zamglone i pozbawione detali. Do tego dochodzi brak funkcji autofokus (bliskie obiekty są nieostre) oraz diody doświetlającej, bez której aparat w ciemniejszym otoczeniu staje się bezużyteczny.

Wideo nagrywane w rozdzielczości 320x240 pikseli w 2013 roku można tylko i wyłącznie przemilczeć.

   

Multimedia i Internet


To nie jest sprzęt multimedialny. Mały ekran nie sprzyja oglądaniu filmów i przeglądaniu Internetu. Słuchawka ma na szczęście Wi-Fi (w przeciwieństwie do modelu Asha 205), ale bez łączności 3G o szybkim wczytywaniu stron i pobieraniu danych "w terenie" można raczej zapomnieć. Z drugiej jednak strony, 2G wystarczy do komfortowego korzystania z komunikatorów internetowych (Facebook Messanger, Whatsapp), które są fabrycznie zainstalowane w urządzeniu. Niezła jest też jakość dźwięku w słuchawkach, więc z telefonu można zrobić przenośny odtwarzacz muzyczny. Niestety, konieczne jest zaopatrzenie się w kartę microSD, bo wbudowana pamięć to tylko 64 MB (kilkanaście piosenek).

   

Bateria


Brak łączności 3G bardzo pozytywnie odbija się na czasie pracy na baterii. Telefon pozwala na prowadzenie rozmów przez 12 godzin lub na kilkanaście dni w stanie czuwania. Oczywiście, wykorzystując drugą kartę SIM czas ten trochę się skraca, ale i tak rezultaty tego modelu trzeba uznać za bardzo dobre.

   

Obsługa dwóch kart SIM


Miłym dodatkiem jest możliwość korzystania z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.
Co nam się podoba:
Niska cena
Nieźle wykonana obudowa dostępna w różnych kolorach
Wygodna, sprzętowa klawiatura QWERTY
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach
Obsługa dwóch kart SIM jednocześnie pozwala zminimalizować koszty
Długi czas pracy na baterii
Obecność Wi-Fi pozwala zaoszczędzić na transmisji danych
Łatwy w obsłudze interfejs
Przycisk dedykowany komunikatorom internetowym (Facebook, Whatsapp, Twitter)
Co nam się nie podoba:
Brak 3G uniemożliwia komfortowe korzystanie z Internetu w podróży
Niewielka ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Bardzo słaby aparat, który robi kiepskie zdjęcia i kręci beznadziejne wideo
Mały ekran i słaba wydajność utrudniają korzystanie z multimediów
Klawiatura może być niewygodna dla osób z dużymi dłońmi
Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Podsumowanie:
Szukając taniego telefonu do komunikatorów internetowych i SMS-ów warto rozważyć tę słuchawkę. Ma niezłą klawiaturę, obudowę w różnych kolorach, niezawodne oprogramowanie i kilka funkcji sieciowych. Sporą zaletą jest też obsługa dwóch kart SIM jednocześnie oraz Wi-Fi, którego brakowało w starszych modelach z serii Asha. Jeśli jednak komuś nie jest potrzebna klawiatura QWERTY, a zależy mu na funkcji dual-SIM, to Nokia Asha 202 może być dobrym wyborem.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Nokia Asha 210 z:

OK

Dane techniczne Nokia Asha 210

NazwaNokia Asha 210
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonuQWERTY
Współpracuje z sieciami2G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.05
Dual-SIMtak
Wymiary (w milimetrach)115.5 x 60 x 11.8
Masa (g)97.3
Bateria (mAh)1200 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)1104
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)12
Dostępne koloryzółty, czarny, biały, niebieski, różowy
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów65 tys.
Rozdzielczość ekranu320 x 240
Rozmiar ekranu (cale)2.4
Zagęszczenie pikseli (PPI)167
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo176 x 144 @ 10fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)0.03
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)0.06
LTE-
HSPA-
EDGEtak
GPRStak
GPS-
Bluetooth2.1
NFC-
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Asha 210 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.