Recenzja, opinie i specyfikacja Prestigio MultiPhone 3540 Duo

Budżetowy, chiński smartfon z 2013 roku, który charakteryzuje się kompaktową obudową, niską ceną oraz obsługą dwóch kart SIM jednocześnie. Niestety, poza tymi cechami trudno dopatrzeć się w nim kolejnych zalet, znaleźć za to można sporo wad i niedoróbek, typowych dla modeli niszowych producentów.

  

Wykonanie i wygląd


Wizualnie telefon może się podobać. Połączenie czerni lub bieli z czerwienią tworzy ciekawy efekt, który potęguje błyszcząca powierzchnia obudowy i duże logo producenta z tyłu. Niestety, czar pryska po wzięciu słuchawki do ręki, gdyż wykorzystany do jej budowy plastik okazuje się bardzo podatny na zabrudzenia i zarysowania. Co więcej, całość jest przeciętnie spasowana, przez co zdarza się jej trzeszczeć. Nie mniej, słuchawka jest bardzo poręczna i świetnie leży w dłoni. Jej wygodne chwycenie ułatwia też zwężająca się u góry obudowa. Nie ma również problemów z korzystaniem z telefonu jedną ręką, co w dzisiejszych czasach jest coraz rzadszą zaletą.

  

Menu i aplikacje


Urządzenie korzysta z niemal niezmodyfikowanego Androida 4.1. Producent zaimplementował tylko funkcję obsługi dwóch kart SIM (o czym później). Poza tym system wygląda tak, jak stworzyło go Google. Dla jednych to olbrzymia zaleta, dla innych wada. Sporym plusem jest płynność działania interfejsu. Ponadto oprogramowanie jest wolne od jakichkolwiek zbędnych aplikacji. Jest w nim przeglądarka, e-mail, usługi Google, odtwarzacz wideo, muzyki i niewiele więcej. Jest to fajne, gdy ktoś chce doinstalować wszelkie dodatkowe narzędzia sobie sam. Gorzej, jak ktoś lubi, gdy to producent zapewnia potrzebne aplikacje zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka. Nie wszystkim musi też przypaść do gustu zbytnia prostota systemu Google, który bez nakładki pozbawiony jest wielu zmian w interfejsie.

Niestety, niszowy producent raczej nie zapewni odpowiedniego wsparcia aktualizacyjnego swoim urządzeniom, co z czasem może uniemożliwić uruchamianie na smartfonie najnowszych gier oraz aplikacji. Szkoda też, że pod względem intuicyjności interfejsu Android znacznie ustępuje Windows Phone oraz iOS, co warto mieć na uwadze kierując się prostotą obsługi podczas wyboru urządzenia.

   

Wyświetlacz


Również pod tym względem produkt Prestigio nie odróżnia się od kilkudziesięciu innych, tanich, chińskich urządzeń. Wykorzystany ekran ma 3.5 cala i niską rozdzielczość 320 x 480 pikseli. W efekcie, użytkownika ma do czynienia z lekko poszarpanym obrazem, który obniża czytelność małych czcionek. Niewiele lepiej prezentują się pozostałe parametry wyświetlacza. Wyświetlane kolory są dosyć wyblakłe i nawet niewielkie odchylanie urządzenia powoduje ich przekłamywanie. Do tego należy dodać niezbyt głęboką czerń i niski kontrast. Sporym mankamentem jest również przeciętna czytelność w słońcu, przez co korzystanie z telefonu w takich warunkach jest utrudnione (ale nadal możliwe).

   

Aparat


Ma 3.2 Mpix i spełni oczekiwania tylko bardzo niewymagających użytkowników. Zrobione telefonem zdjęcia są niezbyt szczegółowe, lekko nieostre i zamglone, a do tego mają bardzo często źle odwzorowane kolory. Z drugiej zaś strony, można je uznać za wystarczające do wrzucenia np. na portale społecznościowe. Niestety, w ciemniejszym otoczeniu aparat staje się niemal bezużyteczny (fotografie stają się bardzo niewyraźne i zaszumione). Nawet dioda doświetlająca nie ratuje sytuacji, gdyż jest ona słaba i pozwala na oświetlenie tylko bardzo bliskich przedmiotów.

Filmiki nagrywane w niezbyt wysokiej rozdzielczości 640 x 480 pikseli też nie robią zbyt dobrego wrażenia. Widać na nich niewiele detali i zdarzają im się spadki płynności. Z tych względów nadają się one głównie do oglądania na ekranie smartfona. W innych przypadkach (np. na komputerze) wspomniane mankamenty stają się bardzo widoczne.

   

Multimedia i Internet


Pomimo obsługi plików wideo DivX oraz XviD, MultiPhone 3540 Duo trudno uznać za wymarzony sprzęt do oglądania na nim filmów. Jego niewielki, kiepski ekran zupełnie nie sprawdza się w tym zastosowaniu, co objawia się niezbyt wyraźnym i pozbawionym detali obrazem.

Do przeglądania Internetu urządzenie Prestigio nadaje się przeciętnie. Największym problemem jest niska rozdzielczość wyświetlacza, która powoduje, że obraz jest mało szczegółowy i często trzeba powiększać treści, by móc je odczytać. Nie mniej, telefon w miarę szybko wczytuje strony internetowe i nie ma większych problemów z ich obsługą (powiększanie, przewijanie). Uważać należy jedynie na bardziej rozbudowane witryny, gdyż ograniczona ilość pamięci RAM może okazać się w ich przypadku niewystarczająca i doprowadzać do niestabilnego działania smartfona.

Jako odtwarzacz muzyczny, Prestigio Multiphone 3540 Duo sprawdza się przeciętnie. Zarówno jakość zestawowych słuchawek, jak i odtwarzanego w nich dźwięku jest co najwyżej znośna. Z kolei aplikacja do obsługi muzyki oferuje tylko podstawowe funkcje, ale jest prosta w obsłudze. Niestety, telefon ma sporadyczne problemy z połączeniami głosowymi, a konkretniej dźwiękiem w trakcie ich trwania, którego czasem nie słychać. Nie zachwyca też ilość wbudowanej pamięci, której jest jedynie 4 GB. Co gorsza, użytkownik ma do dyspozycji, w przybliżeniu, połowę tej wartości. W efekcie, smartfon pomieści tylko 400 piosenek lub 2 filmy w rozdzielczości HD. Dobrze chociaż, że urządzenie obsługuje karty microSD (do 32 GB).

   

Wydajność i bateria


Budżetowy, jednordzeniowy procesor taktowany 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM zapewniają niższą wydajność, niż flagowe smartfony z 2010 roku. W efekcie, słuchawka co najwyżej znośnie radzi sobie z obsługą systemu oraz aplikacji. Zapomnieć za to można o graniu w bardziej rozbudowane gry 3D, które albo działają niezbyt płynnie (nawet przy średnich ustawieniach graficznych), albo w ogóle się nie włączają. Trzeba też mieć świadomość problemów ze stabilnością pracy urządzenia podczas korzystania z kilku programów jednocześnie (ze względu na niewielką ilość RAM-u).

Dla odmiany, wielką zaletą tego urządzenia jest czas pracy na baterii. Niezbyt szybki procesor, mały ekran i bardzo duża (jak na sprzęt tej wielkości) bateria umożliwiają ok. 2 dni działania telefonu bez konieczności jego ładowania. W międzyczasie można grać, przeglądać strony internetowe i korzystać z komunikatorów. Szkoda jednak, że urządzenia bardzo szybko rozładowuje się podczas rozmów głosowych. Zaledwie 5 godzin to wynik, który przebijają smartfony wyposażone w znacznie mniej pojemne akumulatory.

   

Obsługa dwóch kart SIM


Prestigio Multiphone 3540 Duo pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie, dzięki czemu obniżyć można koszty komunikacji lub pozbyć się drugiego telefonu. Funkcja ta działa bardzo dobrze, a oprogramowanie telefonu pozwala na przypisanie poszczególnych zadań do odpowiednich numerów (np. łączności z Internetem, połączeń głosowych itp.). Nie ma też problemu, by przez każdą rozmową ręcznie wybierać, z której karty chce się zadzwonić. Niestety, są też pewne ograniczenia. Pierwszym jest fakt, że tylko główny numer ma dostęp do łączności 3G, a drugi korzysta jedynie z 2G. Z kolei drugi problem, to brak możliwości dodzwonienia się na nieużywaną kartę podczas prowadzenia rozmowy głosowej. W takiej sytuacji aktywny jest tylko jeden numer, a drugi zostaje odłączony od sieci do czasu jej zakończenia.
Co nam się podoba:
Dosyć ładna obudowa, która może się podobać
Kompaktowe rozmiary pozwalają na korzystanie ze smartfona jedną ręką
Obsługa dwóch kart SIM pozwala na ograniczenie kosztów komunikacji
Długi czas pracy na jednym ładowaniu (nie dotyczy rozmów)
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych gier i aplikacji
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Podatna na zarysowania i zabrudzenia obudowa
Bardzo słaby ekran, który wyświetla brzydki, mało czytelny obraz
Niska wydajność uniemożliwia granie w bardziej rozbudowane graficznie tytuły
Niewielka ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie
Zdarzają się spowolnienia animacji i przycinki interfejsu
Słaby aparat, który robi kiepskie zdjęcia i kręci jeszcze gorsze filmiki
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia fotografowanie
Fatalny aparat do wideorozmów
Krótki czas rozmów na jednym ładowaniu
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Producent prawdopodobnie zakończył wsparcie aktualizacyjne dla tego modelu
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Rynek budżetowych modeli z Androidem rozrasta się w zawrotnym tempie, przez co starsze modele bardzo szybko stają się przestarzałe. Ponadto, procesowi temu towarzyszy gwałtowny spadek cen tego typu konstrukcji. Z tych względów trudno komukolwiek polecić to urządzenie Prestigio. W sprzedaży znaleźć można wydajniejsze smartfony za podobne pieniądze, które są do tego lepiej wykonane, mają czytelniejsze ekrany, lepsze aparaty itp. Przykładem tego typu, równie kompaktowej słuchawki może być np. HTC Desire 300 lub trochę większa i droższa Sony Xperia M.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
1.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Prestigio MultiPhone 3540 Duo z:

OK

Dane techniczne Prestigio MultiPhone 3540 Duo

NazwaPrestigio MultiPhone 3540 Duo
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.1
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2013.04
Dual-SIMtak
Wymiary (w milimetrach)118 x 62 x 13
Masa (g)130
Bateria (mAh)2000 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)300
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)300
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)5
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)13
Dostępne kolorybiały
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu320 x 480
Rozmiar ekranu (cale)3.5
Zagęszczenie pikseli (PPI)165
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli3.2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo640 x 480
Aparat do wideorozmów (Mpix)0.3
Procesor (GHz)1
Model procesoraMediatek MT6575
Układ graficznyPowerVR SGX531
Pamięć RAM (GB)0.5
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)4
LTE-
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth3.0
NFC-
Wi-Fitak (b,g,n)
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Prestigio MultiPhone 3540 Duo opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.