Recenzja, opinie i specyfikacja Wiko Rainbow

Rynek smartfonów ze średniej i niskiej półki cenowej jest wręcz przepełniony, ale nie zniechęciło to francuskiej firmy Wiko do wejścia na polski rynek. Producent cieszył się gwałtownym wzrostem sprzedaży telefonów (największym wśród europejskich marek), jednak tak jak w przypadku innych niszowych firm, są to modyfikowane chińskie modele, podobne do wielu innych konkurencyjnych urządzeń. W efekcie, Wiko ma w swojej ofercie udane, niedrogie, ale też wtórne telefony. Jednym z nich jest Wiko Rainbow, który charakteryzuje się atrakcyjną ceną (znacznie poniżej 700 zł), wymiennymi obudowami (trzy kolory w zestawie), niezłą wydajnością oraz obsługą dwóch kart SIM jednocześnie.

 

Wykonanie i wygląd


Wiko Rainbow jest wykonany z dobrej jakości, matowego plastiku, który jest odporny na zarysowania i nie ślizga się w dłoni. Co ciekawe, w zestawie znajdują się trzy panele (turkusowy, żółty i czarny), które się łatwo zdejmuje / zakłada i które nieznacznie różnią się od siebie fakturą. Wszystkie są matowe, ale czarna wersja przypomina trochę w dotyku gumę. W efekcie, niemal każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Plus producentowi należy się też za zmienne kolory przycisków głośności i zasilania. W wielu modelach (np. Samsung Galaxy SIII) zdarza się, że pomimo zmiany obudowy, klawisze pozostają takie same.

Wizualnie telefon nie wzbudza większych emocji. Jego konstrukcja przypomina wiele innych modeli i, poza jaskrawymi kolorami, brakuje mu charakterystycznych cech. Co więcej, Wiko nie ustrzegło się kilku błędów. Najbardziej w oczy rzuca się wystający obiektyw aparatu, co naraża go na uszkodzenia. Przeszkadza też nietypowe umiejscowienie diody powiadomień (znalazła się pod kratownicą głośnika), która przestaje być widoczna nawet, gdy na telefon patrzy się pod niewielkim kątem. Z drobnych zalet należy za to wspomnieć o całkiem stylowym logo producenta na pokrywie baterii, które trochę urozmaica mało ciekawą obudowę. Przydają się też niewielkie wypustki u dołu urządzenia, dzięki którym telefon nie rysuje się, gdy leży na stole, a do tego zapobiegają one wygłuszaniu dźwięków z głośnika.

Niestety, można mieć pewne zastrzeżenia do gabarytów słuchawki. Jak smartfon z pięciocalowym ekranem jest on ponadprzeciętnie duży. Spory wpływ na to ma stosunkowo szeroka ramka nad i pod wyświetlaczem. Nie bez znaczenia jest też wymienna obudowa, która dodatkowo poszerza urządzenie o kilka milimetrów. W efekcie, Wiko Rainbow jest dłuższy i szerszy nawet od Sony Xperii Z, która uważana jest za dużą (ekran w niej jest również pięciocalowy). Na domiar złego, produkt Francuzów jest dosyć ciężki (ok. 180 gramów) i pod tym względem dorównuje większemu Samsungowi Galaxy Note. Wszystkie te cechy negatywnie odbijają się na komforcie korzystania z urządzenia jedną dłonią.

 

Menu i aplikacje


Opisywany model działa na niemal niezmodyfikowanym Androidzie w wersji 4.4, za co Wiko należy się spory plus. Pomimo upływu roku od premiery tego wydania, niektórzy producenci nadal wykorzystują przestarzałego Androida 4.2. Francuzi wprowadzili niewiele zmian w oprogramowaniu. Spośród nich warto wspomnieć o dodaniu obsługi dwóch kart SIM jednocześnie, zmodyfikowanym interfejsie aparatu oraz kilku fabrycznie zainstalowanych aplikacjach (np. antywirusie TrustGo, autorskim odtwarzaczu muzyki). Poza tym jednak jest to czysty Android o dosyć ubogim wyglądzie, w którym królują czerń oraz biel. Oczywiście, znalazło się w nim miejsce dla licznych usług i programów Google, takich jak np. sklep z aplikacjami, klient poczty elektronicznej, Gmail, Google+, mapy.

System działa płynnie, co jest zasługą m.in. jego stosunkowo aktualnej wersji oraz niezłej wydajności samego smartfona. Nie ma też problemu z graniem w nawet bardziej wymagające tytuły. Irytuję jednak bardzo ograniczona przestrzeń na pliki użytkownika, co uniemożliwia instalowanie dużej liczby aplikacji i gier. Innym problemem jest dosyć niska intuicyjność interfejsu, pod względem której Android ustępuje np. Windows Phone oraz iOS, co może być istotne dla mniej zaawansowanych technicznie osób. Przeszkadzać też mogą nie w pełni przetłumaczone ustawienia, które w niektórych miejscach są po angielsku.

 

Wyświetlacz


Specyfikacja ekranu robi dobre wrażenie. Rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli) na powierzchni o przekątnej 5 cali sprawdza się bardzo dobrze, dzięki czemu obraz jest ostry i nawet bardzo małe litery są czytelne. Większych zastrzeżeń nie można też mieć do całkiem szerokich kątów widoczności. Natomiast spora jasność umożliwia komfortową pracę na telefonie nawet w ostrym słońcu. Niestety, nie każdemu przypadną do gustu zimne kolory wyświetlacza, które wyglądają dosyć nieapetycznie i kojarzyć się mogą z tanimi wyświetlaczami. Wpływa to też na czystość bieli, która jest delikatnie błękitna. Dobrze za to wypada kontrast oraz głębia czerni, które uprzyjemniają oglądanie na telefonie np. filmów.

 

Aparat


Matryce o rozdzielczości 8 Mpix powoli stają się standardem nawet w urządzeniach ze średniej półki cenowej. Niestety, najczęściej nie idą one w parze z wysoką jakością zdjęć i podobnie jest w tym przypadku. Fotografie zrobione tym smartfonem w dobrych warunkach oświetleniowych są w miarę szczegółowe i mają bardzo dobrze odwzorowane kolory, ale są trochę ciemne i doskwiera im nadmierne wyostrzanie obiektów, a także bardzo agresywny algorytm pozbywający się cyfrowego szumu. Szkoda jednak, że ze swojego zadania wywiązuje się on słabo, co powoduje, że niepożądane plamy są i tak widoczne, a oprogramowanie aparatu pozbywa się ze zdjęć drobnych detali.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w nocy, gdyż w takich warunkach telefon nie radzi sobie z rejestrowaniem detali, generuje sporo cyfrowego szumu, źle reprodukuje kolory, a do tego łatwo rozmazać ujęcie. Co gorsza, telefon został wyposażony w niezbyt mocną diodę doświetlająca LED o stosunkowo niedużym zasięgu.

Smartfon umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Niestety, podobnie do zdjęć, również w tym przypadku dają się we znaki problemy z nadmiernym wyostrzaniem obiektów, jednocześnie mało detali, a nocą ma dodatkowo problemy z ustawieniem fokusu. Większych zastrzeżeń nie wzbudza za to płynność nagrań oraz jakość rejestrowanego w ich trakcie dźwięku, która jest na wysokim poziomie.

 

Multimedia i Internet


Jak wiele dzisiejszych większych smartfonów, ten również całkiem dobrze sprawdza się w roli przenośnego odtwarzacza wideo. Wiko Rainbow radzi sobie nawet z materiałami w rozdzielczości Full HD i nie ma problemów z otwieraniem popularnych plików DivX oraz XviD. Jeśli komuś nie przypadnie do gustu dosyć ubogi fabryczny odtwarzacz, to na Androida dostępnych jest wiele alternatywnych aplikacji tego typu.

Telefon został wyposażony w dwie przeglądarki internetowe, czyli Chrome stworzonego przez Google oraz fabryczną Androida, z której wielu producentów zrezygnowało już jakiś czas temu. Oba programy działają bez zarzutu, są proste w obsłudze i dobrze radzą sobie z wczytywaniem oraz obsługą (powiększanie, przewijanie) nawet bardzo rozbudowanych stron internetowych. Przydaje się też ekran o stosunkowo wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu nie ma konieczności przybliżania treści, by stały się one czytelne. Niestety, zarówno Chrome, jak i standardowa przeglądarka nie obsługują elementów flash, więc niektóre witryny wyświetlają się bez animacji, mapek oraz gier. Pod tym względem Android ustępuje nowszym urządzeniom BlackBerry, w którym technologia ta jest domyślnie obsługiwana. Niektórym doskwierać też może brak łączności LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych. W efekcie, użytkownik zmuszony jest do korzystania ze znacznie bardziej eksploatowanego, a do tego wolniejszego standardu 3G.

Jako odtwarzacz muzyczny, Wiko Rainbow sprawdza się co najwyżej nieźle. Wbudowany odtwarzacz muzyczny jest bardzo podstawowy i warto zamienić go na inny. Ponadto, wymagającym użytkownikom przeszkadzać może pozbawiony basu dźwięk słuchawkach (w przypadku lepszej klasy sprzętu). Natomiast zestaw dołączony do telefonu zapewnia przeciętną jakość i zadowoli tylko mniej wymagające osoby. O wiele lepiej ocenić należy głośnik, który jest głośny i za wyjątkiem maksymalnej głośności gra czysto. Niestety, jako multimedialne, smartfon ma jeden poważny mankament - strasznie ograniczona ilość wbudowanej pamięci. Z 4 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 1.3 GB, czyli na telefonie zmieści się jeden film w rozdzielczości HD lub kilkaset piosenek. Problem pojawia się też w przypadku rozbudowanych gier, których rozmiar może przekraczać dostępną pamięć (np. Real Racing 3). Sytuację ratuje jedynie obsługa kart microSD do 32 GB.

 

Wydajność i bateria


Smartfon działa dzięki budżetowemu czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.3 GHz. Jednostka ta oferuje zadowalającą wydajność, dzięki której system oraz aplikacje pracują płynnie. Cieszy też, że nie ma także większych problemów w przypadku zaawansowanych graficznie gier, aczkolwiek najbardziej wymagającym tytułom może brakować płynności. Procesor jest wspierany przez 1 GB pamięci RAM, która w większości przypadków okazuje się wystarczająca, by zapewnić stabilną prace nawet, gdy włączonych jest kilka aplikacji jednocześnie. Zdarza się jednak, że zabraknie pamięci np. po zminimalizowaniu przeglądarki i jej ponownym wyświetleniu, wczytane wcześniej strony muszą wczytać się ponownie.

Czas pracy na jednym ładowaniu niestety negatywnie zaskakuje. Pomimo niezbyt szybkiego procesora (aczkolwiek sporego wyświetlacza), akumulator zasilać trzeba co ok. 2 dni niezbyt intensywnego użytkowania, co jak na sprzęt z tej półki cenowej uznać trzeba za przeciętny wynik. Co gorsza, jeśli użytkownik zdecyduje się zrobić z Wiko Rainbow przenośną konsolę do gier lub odtwarzacz filmów, to ładowarki trzeba szukać już po kilku godzinach. W przypadku wideo w rozdzielczości HD ogniwo rozładowuje się po ok. 4.5 godziny, czyli szybciej, niż np. w smuklejszym Allview Viper V1.

 

Obsługa dwóch kart SIM


Istotną funkcją tego modelu jest też obsługa dwóch kart SIM jednocześnie. Niestety, tylko główny numer może korzystać z łączności 3G, a dodatkowa ograniczona jest do jedynie 2G, co znacznie odbija się negatywnie na szybkości transmisji danych. Sama funkcja dual-SIM działa bez zarzutu. Na pasku stanu wyświetlony jest aktualny zasięg obu kart, a w ustawieniach można ustalić, które zadania mają być wykonywane z poszczególnych numerów (np. rozmowy głosowe, Internet). Szkoda jednak, że podczas rozmowy tylko aktualnie używany numer jest aktywny, a na drugi nie można się dodzwonić.
Co nam się podoba:
Bardzo dobry stosunek jakości do ceny
Wymienne, ładne i świetnie wykonane obudowy w zestawie z telefonem
Obsługa dwóch kart SIM umożliwia m.in. obniżenie kosztów telekomunikacji
Imponujący, aczkolwiek niepozbawiony wad ekran
Ponadprzeciętny głośnik, który gra głośno i czysto
Zadowalająca wydajność zapewnia bezproblemowe działanie systemu i aplikacji
Wymienna bateria umożliwia korzystanie z zapasowego ogniwa
Stosunkowo aktualna wersja systemu operacyjnego (Android 4.4 KitKat)
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Spora obudowa utrudnia korzystanie ze smartfona jedną dłonią
Duży ciężar urządzenia nie każdemu przypadnie do gustu
Czas pracy na baterii poniżej oczekiwań
Wystający obiektyw aparatu, który narażony jest na uszkodzenia
Przeciętny aparat, który robi słabe zdjęcia i filmiki w trudniejszych warunkach
Nadmiar cyfrowego szumu na fotografiach niezależnie od oświetlenia
Brak fizycznego spustu migawki utrudnia fotografowanie
Wideo nagrywane w mało praktycznym formacie 3GP
Przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach spoza zestawu sprzedażowego
Strasznie mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Niszowy producent może nie zapewnić należytego wsparcia aktualizacyjnego
Niektóre elementy interfejsu są nieprzetłumaczone z angielskiego
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Francuskie Wiko zamierza podbić polski rynek smartfonów ze średniej półki cenowej i jednym ze sposobów na to ma być właśnie „tęczowy” Rainbow. Trudno jednak stwierdzić, czy całkiem ładne i do tego wymienne obudowy w zestawie są w stanie przekonać klientów do zakupu, bo poza nimi model ten oferuje stosunkowo niewiele w porównaniu do równie taniej konkurencji. Można zaryzykować stwierdzenie, że największą wadą tego sprzętu jest jego bezpłciowość. Pomijając kolorowe obudowy, Wiko Rainbow prezentuje się przeciętnie. Irytuje niewielka ilość wbudowanej pamięci. System działa dobrze, ale zdarzają się błędy w jego tłumaczeniu, a do tego nie można w łatwy sposób zmienić jego wyglądu tak, jak ma to miejsce w nowych modelach Huawei lub Allview (brakuje różnych motyw oprogramowania). Ekran jest niezły, ale wyświetla trochę zimne kolory, a bateria działa trochę gorzej niż w przypadku licznej konkurencji. Całość wieńczy przeciętny aparat, który w dzień robi akceptowalne zdjęcia, ale w nocy zupełnie się nie sprawdza.

Z tych względów warto zastanowić się nad alternatywami dla tego modelu. Ciekawie prezentuje się np. Sony Xperia M2, która ma gustowną, minimalistyczną obudowę, niezły procesor oraz przyzwoity aparat. Interesująca wydaje się też np. Nokia Lumia 620 z Windows Phone, która kosztuje sporo mniej, jest niezawodna, a do tego ma prosty w obsłudze interfejs.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.14
Nasza ocena urządzenia: 5.50 10 0
Publikacja: 2015-01-02
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Wiko Rainbow z:

OK

Dane techniczne Wiko Rainbow

NazwaWiko Rainbow
Klasa cenowaśrednia
Znany też jako-
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.4
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2014.10
Dual-SIMtak
Wymiary (w milimetrach)146 x 74 x 9.3
Masa (g)175
Bateria (mAh)2000 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)260
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)260
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)10.5
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)16
Dostępne koloryczarny, biały, żółty, fioletowy, bordowy, czerwony, turkusowy
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu720 x 1280
Rozmiar ekranu (cale)5
Zagęszczenie pikseli (PPI)294
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)1.3 (czterordzeniowy)
Model procesoraMediatek MT6582
Układ graficznyMali-400MP2
Pamięć RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)4
LTE-
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFC-
Wi-Fitak (b,g,n)
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Wiko Rainbow opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.