Recenzja, opinie i specyfikacja Samsung Galaxy Note 3 Neo (N7500 / N7505)

Seria Galaxy Note od debiutu swojego pierwszego przedstawiciela cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Problem jednak polegał na tym, że wszystkie należące do niej modele celowały w wysoką półkę cenową, a chcąc kupić tańszą słuchawkę trzeba było rozglądać się za którymś ze starszych przedstawicieli serii. To się jednak zmieniło wraz z premierą Samsunga Galaxy Note 3 Neo w 2014 roku, który za znacznie przystępniejsze pieniądze oferuje rysik znany z droższych braci, a także duży ekran AMOLED. W zamian za niższą cenę użytkownik musi pogodzić się jednak z niższą rozdzielczością wyświetlacza oraz aparatu, a także gorszą (co nie oznacza, że złą) wydajnością.

  

Wykonanie i wygląd


Słuchawka bardzo przypomina swojego droższego brata (Galaxy Note 3). Jest jednak od niego minimalnie mniejsza, lżejsza i grubsza. Wizualnie oba telefony wyglądają niemal identycznie. Pokrywa baterii przypomina skórę i dobrze leży w dłoni. Z kolei przód to w większości ekran o przekątnej 5.5 cala, sprzętowy przycisk pod nim oraz zestaw czujników nad nim. Brakuje jednak sensora odpowiadającego za rozpoznawania gestów bezdotykowych, więc ta funkcja nie jest obsługiwana. Niestety, tak jak droższy brat, Galaxy Note 3 Neo również w całości wykonany jest z przeciętnej jakości plastiku. Niczego nie można jednak zarzucić spasowaniu elementów obudowy, które jest bardzo dobre. Trudno jednak uznać ten model za poręczny – jego obsługa jedną ręką jest znacząco utrudniona ze względu na duży ekran, a do tego dochodzi jeszcze jego spory ciężar. Kłopotliwy może być również wystający obiektyw aparatu, który narażony jest na zarysowania.

  

Menu i aplikacje


Galaxy Note 3 Neo działa na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiz znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji i narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda jednak, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest np. HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Ważną cechą serii Galaxy Note jest obsługa elektronicznego rysika, który zostanie omówiony w jednym z kolejnych akapitów.

   

Wyświetlacz


Wykorzystany ekran AMOLED ma 5.5 cala i rozdzielczość HD (720 x 1280 pikseli). Jest to taki sam panel, jak w Samsungu Galaxy Note 2, co pod żadnym pozorem nie jest wadą. Wyświetlany obraz ostrością nieznacznie ustępuje np. Galaxy S4 lub Galaxy Note 3, ale i tak jest wystarczająco wyraźny. Pozostałe parametry wyświetlaczach to standard dla paneli tego typu. Kolory są więc bardzo nasycone i apetyczne, aczkolwiek trochę nierzeczywiste. Kontrast i czerń to z kolei najwyższa półka, dzięki czemu oglądanie na tym smartfonie filmów to czysta przyjemność. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do kątów widoczności, a stosunkowo niską jasność rekompensuje niezbyt odbijające światło szkło, więc panel jest dosyć czytelny w słońcu. Jedynie biel może się nie podobać ze względu na lekko błękitne zabarwienie, ale łatwo się do niego przyzwyczaić.

   

Aparat


Ma 8 Mpix i robi bardzo dobre zdjęcia nawet w trochę gorszym oświetleniu. Fotografie są szczegółowe, wyraźne, mają dobrze odwzorowane kolory, aczkolwiek mają zbyt nasycone kolory. Pozytywne wrażenie robi też brak agresywnego wyostrzania konturów, dzięki czemu zdjęcia wyglądają bardzo realistycznie. W trudniejszych warunkach oświetleniowych Galaxy Note 3 Neo już tak nie zachwyca, aczkolwiek nadal trzyma akceptowalny poziom. Fotografie stają się wtedy znacznie ciemniejsze i mniej szczegółowe, ale trudno uznać je za fatalne. Sytuację trochę poprawia jednak dioda doświetlająca LED, która przydaje się w przypadku bliskich obiektów. Niestety, korzystanie z niej wiążę się z nienaturalną, zimną kolorystyką zdjęć.

Również pod względem jakości nagrywanych w rozdzielczości Full HD (1080p) filmików smartfon wyraźnie odróżnia się na tle konkurencji. Nagrania są bardzo szczegółowe i płynne. Nie jest to poziom droższego Samsunga Galaxy Note 3, ale różnica między tymi modelami jest mniejsza, niż mogłoby się wydawać.

   

Multimedia i Internet


Wszystkie smartfony z serii Galaxy Note są wprost stworzone do korzystania na nich z multimediów oraz Internetu i nie inaczej jest w tym przypadku. Olbrzymi ekran idealnie nadaje się do oglądania na nim nawet dłuższych filmów, a fabryczna obsługa popularnych plików wideo XviD (brakuje jednak DivX-ów) tylko to ułatwia. Wyświetlany obraz wygląda bardzo apetycznie i niejednokrotnie lepiej niż na wyświetlaczach LCD telewizorów. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która jest jedną z najszybszych na rynku pod względem wyświetlania stron i pozwala na ich płynną obsługę (powiększanie, pomniejszanie). Kolejną zaletą tego modelu jest obsługa łączności 4G LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych.

Galaxy Note 3 Neo dobrze radzi sobie też w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego, chociaż jego pokaźne rozmiary mogą być czasami problemem (np. w przypadku obcisłych spodni). Jakość dźwięku w słuchawkach jest świetna i trudno jej cokolwiek zarzucić. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o głośniku, który gra bardzo przeciętnie i dosyć cicho. Słabo prezentuje się też ilość wbudowanej pamięci. Z 16 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 11 GB, co jest dość słabym wynikiem. Nie mniej, pozwala to na zapisanie na smartfonie kilku tysięcy utworów muzycznych lub ok. 5 filmów w rozdzielczości Full HD. Do tego ma się możliwość skorzystania z kart microSD do 64 GB.

   

Wydajność i bateria


Samsung Galaxy Note 3 Neo jest pierwszym smartfonem, w którym wykorzystano sześciordzeniowy procesor Exynos 5260. Jest to dość nietypowa jednostka, w której znajdują się 2 bardzo wydajne rdzenie taktowane 1.7 GHz oraz 4 energooszczędne, znacznie wolniejsze, taktowane 1.3 GHz. Co ciekawe, oba zestawy mogą pracować jednocześnie, znacznie podnosząc sumaryczną moc obliczeniową. W praktyce procesor Samsunga spisuje się bardzo dobrze i czasem przewyższa układ znajdujący się w Samsungu Galaxy Note 3. Nie straszne mu też żadne dostępne na Androida gry, co częściowo jest też zasługą stosunkowo niskiej rozdzielczości ekranu. Sytuację dodatkowo poprawia obecność 2 GB pamięci RAM, dzięki której praca z wieloma aplikacjami jednocześnie nie powoduje żadnych problemów.

Energooszczędny procesor, mniejszy względem Galaxy Note 3 ekran oraz pojemne ogniwo 3100 mAh pozwalają na komfortową pracę ze smartfonem przez ok. 2 dni bez konieczności jego ładowania. To naprawdę dobry wynik, jak na urządzenie tego typu. Pozytywnie zaskakuje czas rozmów, który wynosi ok. 20 godzin. Rezultat ten plasuje Galaxy Note 3 Neo w ścisłej czołówce smartfonów. Dobrze prezentuje się również możliwość oglądania filmów przez ok. 10 godzin.

   

Elektroniczny rysik


Do telefonu dołączony jest specjalny rysik, który niczym nie różni się od tego z droższego Galaxy Note 3. Jest on umieszczony w lewym, dolnym rogu obudowy. Reaguje on na siłę nacisku i kąt przyłożenia do ekranu. Dodatkowo, wyposażono go w przycisk, dzięki któremu jego możliwości są zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni twórców oprogramowania. Np. dotknięcie ekranu i przytrzymanie z wciśniętym klawiszem zapisze aktualnie wyświetlany obraz, z którego będzie można wyciąć pożądany fragment. Nie dotykając przycisku ruchy rysika interpretowane są tak samo jak palca. Samsung wyposażył smartfona w specjalny notatnik, system rozpoznawania pisma odręcznego, narzędzie do rysowania i sporo innych, praktycznych funkcji. Niestety, telefon z pewnym opóźnieniem reaguje na ruchy rysika, co potrafi irytować np. podczas pisania.
Co nam się podoba:
"Skórzana" pokrywa baterii wyróżnia się na tle innych modeli Samsunga
Duży ekran świetnie sprawdza się w przypadku multimediów, Internetu i gier
Elektroniczny rysik potrafi być bardzo przydatnym dodatkiem
Imponujący aparat, który robi świetne zdjęcia w dobrym świetle
Imponujący czas pracy na baterii (jak na smartfona)
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach i połączeń głosowych
Możliwość rozbudowy pamięci kartami microSD
Stosunkowo niska cena w stosunku do możliwości
Obsługa łączności 4G LTE znacznie przyspiesza transmisję danych
Wymienna bateria pozwalająca na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Bardzo wysoka wydajność zapewnia bezproblemową pracę systemu i gier
Obsługa NFC pozwala na płatności zbliżeniowe smartfonem
Integracja z portalami społecznościowymi
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Co nam się nie podoba:
Przeciętna, plastikowa obudowa z tworzywa sztucznego
Rozmiary urządzenia utrudniają jego komfortowe noszenie w kieszeni
Wielkość ekranu komplikuje korzystanie z niego jedną ręką np. SMS-owanie
Duży rozmiar i brak sprzętowego spustu migawki znacznie utrudnia robienie zdjęć
Jakość filmików i zdjęć robionych nocą pozostawia sporo do życzenia
Ruchy rysika interpretowane są z niewielkim opóźnieniem
W porównaniu do tańszych modeli - brak radia FM
Niewiele nowości względem starszego modelu
Ograniczona ilość (i dyskusyjna intuicyjność) aplikacji korzystających z rysika
Nadmiar fabrycznych, nieprzydatnych programów, których nie da się usunąć
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (animacji, mapek, gier itp.)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Model ten jest intrygującym kompromisem pomiędzy tańszym Samsungiem Galaxy Note 2, a droższym Galaxy Note 3. Co ciekawe, tego pierwszego przebija pod niemal każdym względem (wydajność, aparat, oprogramowanie). Oczywiście, najdroższy z ww. modeli nadal jest najlepszy, ale Galaxy Note 3 Neo stanowi dla niego ciekawą i dobrą alternatywę, gdy się chce trochę zaoszczędzić bez nadmiernych wyrzeczeń. Bezsprzecznymi plusami tego urządzenia są wysoka wydajność, dobry ekran, świetny aparat oraz długi czas pracy na baterii. Jeśli jednak ktoś poszukuje tańszej słuchawki tego typu, to warto rozpatrzeć poczciwego Samsunga Galaxy Note lub równie dużego Alcatel One Touch Scribe HD.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
8.83
Nasza ocena urządzenia: 7.50 10 0
Publikacja: 2014-12-05
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy Note 3 Neo (N7500 / N7505) z:

OK

Dane techniczne Samsung Galaxy Note 3 Neo (N7500 / N7505)

NazwaSamsung Galaxy Note 3 Neo
Klasa cenowawysoka
Znany też jakoSamsung Galaxy Note 3 Lite
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G (LTE - wersja N7505)
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.3
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2014.02
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)148.4 x 77.4 x 8.6
Masa (g)162.5
Bateria (mAh)3100 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)540
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)18
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)-
Dostępne koloryczarny, zielony, biały
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaAMOLED
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu720 x 1280
Rozmiar ekranu (cale)5.5
Zagęszczenie pikseli (PPI)267
Radio-
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)2
Procesor (GHz)1.7 (dwa rdzenie) +
1.3 (cztery rdzenie)
Model procesoraExynos 5260
Układ graficznyMali-T624
Pamięć RAM (GB)2
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)16
LTEtak (wersja N7505, cat4)
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS
Bluetooth4.0
NFCtak
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

Galaxy Note 3 Neo (N7500 / N7505) opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.