Recenzja, opinie i specyfikacja Samsung Galaxy Grand Prime

Samsung Galaxy Grand Prime to naturalny następca Samsung Galaxy Grand 2. Jest to pierwszy smartfon w tej linii urządzeń koreańskiego producenta z 64-bitowym procesorem, a jak sama nazwa wskazuje, ma on nie tylko być "Wielki" (z ang. Grand), ale i też uważany jako „Najwyższego gatunku” (z ang. Prime). Stosunkowo niska cena, duży i jasny ekran, obsługa szybkiego Internetu LTE oraz przywoita wydajność mają sprawić, że Grand Prime ma być wielki nie tylko rozmiarowo, ale też sprzedażowo. Czy ma on jednak szansę w jakimś stopniu zrewolucjonizować średnią półkę cenową?

 

Wykonanie i wygląd


Smartfon nie wyróżnia się wizualnie na tle innych modeli koreańskiego producenta. Dla jednych będzie to dużą zaletą, dla innych wielką wadą. Jest nieco mniejszy od swojego poprzednika Samsung Galaxy Core 2), a jego lekko zaokrąglone krawędzie prezentują się niezwykle gustownie. Wygląd jest wtórny, ale wykorzystane materiały mogłyby być znacznie lepszej jakości. Obramowanie imitujące aluminium jest wykonane z plastiku, przez co dość łatwo odpryskuje lakier. W dodatku telefon jest mało odporny na czynnik zewnętrzne, więc nawet mały upadek może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Tylni panel jest zrobiony ze sztucznego włókna, podobnego do tego jakie zastosowano w np. HTC Desie 510,). Wykorzystany plastik jest za to dość śliski, przez co chwyt urządzenia jest niepewny i telefon może całkiem łatwo wyślizgnąć się z dłoni.Przód smartfona wypełnia duży, 5 calowy wyświetlacz. Jak w przypadku wielu innych Samsungów, przestrzenie pomiędzy ekranem a krawędziami urządzenia są całkiem wąskie i zostały dobrze wykorzystane. Na samym środku górnej ramki znajduje się kratka głośnika do rozmów, a pod nią logo producenta, natomiast po prawej stronie umiejscowiono diodę powiadomień oraz przedni obiektyw aparatu. Brakuje niestety czujnika do automatycznego ustawienia jasności wyświetlacza. Standardowo dla smartfonów Samsunga, dolna przestrzeń pod ekranem znalazła zastosowanie dla fizycznego przycisku odpowiadającego za wybudzenie telefonu oraz powrotu do głównego pulpitu. Po jego lewej stronie znajduje się dotykowy klawisz wyświetlenia obecnie włączonych aplikacji, a po prawej również dotykowy przycisk powrotu. Takie rozwiązanie sprawia, że klawisze systemowe nie zabierają cennej powierzchni ekranu, ale też nie można ich skonfigurować jak to ma miejsce np. w Samsung Galaxy S Advance) nie są one podświetlane. Na prawym boku umieszczono fizyczny włącznik, a na lewym regulację głośności. Na górnej ramce, znajduje się wejście słuchawkowe (niektórzy uznają to za wadę), a na dolnej port microUSB.

Tylni panel obudowy znalazł miejsce dla głównego aparatu, który znajduje się po środku na górnej części. Jest on co prawda lekko wystający (chociaż nie aż tak jak ma to miejsce np. w Samsungu Galaxy A5, czy też .

Na ekranie głównym można ustawić kilka widżetów (małe i proste aplikacje np. pogoda) oraz ikonki zapewniające szybki dostęp do wybranych aplikacji. Domyślnie znajdują się tu skróty: Aparat, E-mail, Galeria, Ustawienia, Galaxy Apps, Sklep Play, przeglądarka Google i folder z pakietem od Google. Na dole zaś Dialer, Kontakty, Wiadomości, Internet i menu z zainstalowanymi aplikacjami. Standardowo w smartfonach z Androidem, w rozwijanym panelu powiadomień znajduje się szybki dostęp do najważniejszych funkcji (np. W-Fi, NFC). Niestety, nie można skonfigurować panelu, więc dodanie szybkiego dostępu do np. managera aplikacji jest nie możliwe.

Zgodnie z najnowszym trendem koreańskiej firmy, również w omawianym modelu nie znalazło się zbyt wiele fabrycznie zainstalowanych programów. Dostępne są tu dwa standardowe pakiety: systemowy (np. S Terminarz, Notatka) oraz Google (np. Gry Play, YouTube itp.). Takie rozwiązanie może cieszyć, ponieważ zapewnia to użytkownikowi więcej miejsca (prawie 5 GB z 8 GB ogółem), więc zwiększą swobodę przy wyborze i instalacji dodatkowych programów. Android zapewnia też dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji (znacznie więcej niż Windows Phone oraz iOS), które można pobrać poprzez Sklep Play. Jest też własny sklep z aplikacjami (Galaxy Apps), jednak jego zasoby są znacznie biedniejsze. Brakuje natomiast Galaxy Essentials, czyli programy dedykowane dla urządzeń z serii Galaxy.

 

Wyświetlacz


W omawianym smartfonie zamontowano wyświetlacz LCD o przekątnej 5.0 cali i rozdzielczości qHD (960 x 540 pikseli). Chociaż rozdzielczość należy uznać za akceptowalną, to po 5 calowym ekranie należałoby się już spodziewać przynajmniej rozdzielczości HD. Niezbyt wysoka rozdzielczość może i nie będzie przeszkadzać zbytnio w codziennym użytkowaniu, ale sprawia, że nagrane filmy nie odtwarzają się w pełnej rozdzielczości. Przeglądając strony internetowe, trzeba przybliżać wyświetlony obraz, aby móc odczytać mniejsze czcionki. Sam ekran charakteryzuje się jednak wysoką jasnością, przewyższając np. Sony Xperia M2 Aqua. Również kąty widoczności prezentują się bardzo dobrze. Niestety, kontrast jest dość niski, a po czytelności w słońcu można by się spodziewać sporo więcej. Żeby ekran był czytelny w takich warunkach konieczne jest ustawienie jasności na 100%, co jednak sprawia, że bateria wyładuje się szybciej, a czerń robi się jeszcze jaśniejsza. Martwi też, że ekran nie jest chroniony przez wzmacniane szkło, więc jest ryzyko, że się łatwo porysuje.

 

Aparat


Samsung Galaxy Grand Prime ma główny aparat o matrycy 8 Mpix z autofocusem oraz przedni obiektyw służący do selfie (autoportretów) i wideo rozmów z matrycą 5 Mpix. Samsung przyzwyczaił swoich klientów do przejrzystej i prostej w obsłudze aplikacji fotograficznej, która zapewnia dodatkowe funkcje i ustawienia. Podobnie jest w przypadku omawianego modelu. Do wyboru są cztery efekty (normalny, sepia, czarno-biały i negatyw) i aż osiem trybów (automatyczny, upiększanie twarzy, panorama, selfie z tylniego aparatu, seria zdjęć, HDR, tryb nocny oraz animowany GIF). Dodatkowo można ustawić jeszcze balans bieli, czułość ISO, tryb pomiaru i wartość ekspozycji. Smartfon nie ma jednak fizycznego spustu migawki, który znacznie ułatwiłby wykonywanie fotografii jedną ręką. Zastępuje go co prawda przycisk regulacji głośności, jednak to rozwiązanie nie wypada najlepiej. Robiąc zdjęcie pionowo telefon jest nieco nieporęczny przez swój duży rozmiar, natomiast wykonując fotografie poziomo to łatwo zasłonić obiektyw aparatu dłonią chcąc nacisnąć przycisk. Pod tym względem znacznie lepiej wygląda rozwiązanie znane z np. Samsung Galaxy Core Prime. Fotografie w ciągu dnia cechują się akceptowalnym poziomem cyfrowego szumu, poprawnym balansem bieli i całkiem naturalnymi kolorami jak na cenę urządzenia. Zdjęcia nie mają jednak zbyt dużo detali i są trochę przyciemnione. Podobnie jak wiele innych telefonów tego koreańskiego producenta, tak samo i Samsung Galaxy Grand Prime ma problem z reprodukcją czerwonych odcieni, które są często przesycone.


Natomiast w nocy przeszkadza cyfrowy szum, który jest bardzo widoczny. Przeszkadzać może też bardzo niska szczegółowość i problemy z poprawnym odwzorowaniem kolorów. Irytuje również ponadprzeciętnie długi czas naświetlania migawki, przez co zdjęcia bardzo łatwo wychodzą rozmazane jeśli się poruszy smartfonem nawet odrobinkę podczas fotografowania. Lampa błyskowa ma całkiem duży zasięg i jest mocniejsza niż ta w Samsung Galaxy Core Prime, ale strasznie przekłamuje kolory, które wychodzą bardzo zimne. Aparat radzi sobie natomiast znacznie lepiej fotografując bliskie obiekty.

Lepiej od zdjęć prezentują się za to nagrania wideo i widać tu znaczny postęp względem mniejszego brata (nagranie w ciągu dnia 1, nagranie w ciągu dnia 2, nagranie w ciągu nocy 1 i nagranie w ciągu nocy 2.

 

Multimedia i Internet


Pomimo sporego ekranu, trudno uznać Grand Prime za idealny multimedialny smartfon. Odtwarzacz wideo nie wyróżnia się niczym szczególnym i jest znacznie gorszy niż ten w konkurencyjnym Samsung Galaxy A5) jak np. możliwość minimalizacji obrazu do małego okienka czy wyświetlenia go na innych urządzeniach (np. telewizor). Dodatkową aplikacją jest „Filmy Play”, która umożliwia kupowanie i pobieranie filmów, co może się okazać przydatne dla zapalonych miłośników dłuższych seansów.

Niestety, podobnie jak w np. Sony Xperia E4 prezentuje się znacznie lepiej. Dostępna jest jedynie aplikacja Google Muzyka Play, która choć zawiera sporo funkcji (np. możliwość odtworzenia utworu bez konieczności pobierania go na urządzenie), to ma mało atrakcyjny, niezbyt przejrzysty interfejs, przez co jej obsługa nie należy do najprzyjemniejszych. Zamontowany w urządzeniu głośnik jest bardzo podobny do tego w LG Spirit 4G LTE. Tyle wolnego miejsca powinno wystarczyć na ok. 5 filmów w jakość HD oraz prawie 1000 utworów w formacie MP3. Można jeszcze rozszerzyć pamięć kartami microSD do 64 GB.

 

Wydajność i bateria


Samsung Galaxy Grand Prime to pierwszy model serii Grand z 64 bitowym procesorem. Pracuje on na dokładnie takich samych podzespołach jak np. LG F60 i Samsung Galaxy A5. Wszystkie podstawowe funkcje działają bez zacięcia i telefon nie ma większych problemów z graniem w większość gier, choć te bardziej rozbudowane graficznie mogą nie działać zbyt płynnie.

Zamontowana w urządzeniu bateria o mocy 2600 mAh zapewnia dość długi czas pracy na jednym ładowaniu. Urządzenie wytrzyma aż 10 godzin ciągłego oglądania filmów, co trzeba uznać za całkiem imponujący wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę spory rozmiar ekranu. Jest to znacznie lepszym rezultat niż ten, jaki osiągnęły Nokia Lumia 830 (8 godzin). Przy normalnym użytkowaniu telefon wytrzymuje ok. 2 dni bez ładowania, czyli akceptowalnie długo. Grając czy korzystając z Internetu trzeba się jednak liczyć z znacznie szybszym (o kilka / kilkanaście godzin) rozładowywaniem ogniwa. Jeśli użytkownik jednak obniży podświetlenie ekranu o ok. 1/3, to smartfon powinien wytrzymać nawet cały dzień intensywnej pracy. Cieszy też, że bateria jest wymienna, co umożliwia korzystanie z dodatkowego ogniwa np. podczas wyjazdu do lasu.
Co nam się podoba:
Dobry stosunek ceny do wydajności
Duży, dobry i bardzo jasny wyświetlacz
Przyzwoitej jakości zdjęcia (w dobrych warunkach oświetleniowych)
Imponująca (jak na tę klasę cenową) jakość filmów
Sporo dodatkowych ustawień w oprogramowaniu aparatu
Całkiem dobry aparat do autoportretów
Akceptowalna jakość rozmów głosowych
Obsługa łączności LTE znacznie przyspiesza transmisję danych
Technologia NFC umożliwia płatności zbliżeniowe smartfonem
Akceptowalna wydajność zapewnia płynne działanie urządzenia
Dobra bateria zapewnia stosunkowo długi czas pracy
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji niż w przypadku iOS lub Windows Phone
Co nam się nie podoba:
Duża i do tego śliska obudowa sprawia, że chwyt jest niepewny
Marna jakość obudowy sprawia, że telefon jest bardzo mało odporny na upadki
Niska rozdzielczość jak na 5 calowy ekran obniża czytelność małych czcionek
Brak czujnika do automatycznego ustawienia jasności wyświetlacza
Ekran nie jest chroniony przez wzmacniane szkło, więc łatwo się rysuje
Spory rozmiar ekranu utrudnia jego obsługę jedną ręką
Niska jakość zdjęć w nocy (zwłaszcza lampa błyskowa zawodzi)
Brak sprzętowego spustu migawki utrudnia fotografowanie jedną ręką
Brak odtwarzacza muzyki od Samsunga
Słaby i do tego cichy głośnik zewnętrzny
Brak słuchawek w zestawie
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do iOS i Windows Phone, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore
Podsumowanie:
Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowana. Samsung "Wielki" jako przeciętny jakościowo zastał rynek smartfonów ze średniej półki cenowej i takim też go pozostawi. Chociaż telefon nie przynosi żadnej rewolucji, to nie można mu odmówić dużego, jednocześnie całkiem dobrego wyświetlacza, niezłej wydajności, ponadprzeciętnej baterii i imponujących filmów nagrywanych wbudowanym aparatem. Nie brakuje mu też stylowego wyglądu oraz obsługi technologii LTE, która zapewnia bardzo szybką transmisję danych.

Samsung Galaxy Grand Prime może pod kilkoma względami rywalizować nawet ze znacznie droższymi modelami (np. Samsung Galaxy A5), jednak ma też parę zasadniczych wad jak np. przeciętnej jakości obudowa, marny głośnik oraz niska rozdzielczość (jak na 5.0 calowy wyświetlacz). Sprawiają one, że klienci zastanawiające się nad tym modelem mają wiele ciekawych alternatywnych modeli do wyboru. Pod względem wydajności i pracy baterii podobnie prezentuje się Samsung Galaxy Core Prime, który z racji mniejszego rozmiaru ekranu jest bardziej poręczny i tańszy. Ciekawszą alternatywą dla fanów fotografii może okazać się za to Microsoft Lumia 535, która ma lepszy aparat i jest łatwiejsza w obsłudze. Większe możliwości multimedialne i ładniejszy interfejs oprogramowania zapewniają za to Sony Xperia M2 oraz Sony Xperia E4. Natomiast osoby szukające taniego, ale bardziej smukłego smartfona powinny też spojrzeć na np. Orange Rono.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
7.88
Nasza ocena urządzenia: 6.00 10 0
Publikacja: 2015-04-09
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy Grand Prime z:

OK

Dane techniczne Samsung Galaxy Grand Prime

NazwaSamsung Galaxy Grand Prime
Klasa cenowaśrednia
Znany też jakoG530F, G530H (wersja dual SIM)
Rodzaj telefonudotykowy
Współpracuje z sieciami2G, 3G, LTE
Fabryczny system operacyjnyAndroid 4.4
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2014.09
Dual-SIMtak (wersja SM-G530H)
Wymiary (w milimetrach)144.8 x 72.1 x 8.6
Masa (g)156
Bateria (mAh)2600 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)17
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)-
Dostępne kolorybiały, szary, czarny
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMicro-SIM
Ekran dotykowypojemnościowy
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów16M
Rozdzielczość ekranu540 x 960
Rozmiar ekranu (cale)5
Zagęszczenie pikseli (PPI)220
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli8
Autofocustak
Lampa błyskowaLED
Nagrywanie wideo1080p @ 30fps
Aparat do wideorozmów (Mpix)5
Procesor (GHz)1.2 (czterordzeniowy)
Model procesoraSnapdragon 410
Układ graficznyAdreno 306
Pamięć RAM (GB)1
Maks. karta pamięci (GB)64
Wbudowana pamięć (GB)8
LTEtak (cat 4)
HSPAtak
EDGEtak
GPRStak
GPSA-GPS, GLONASS, Beidou
Bluetooth4.0
NFCtak
Wi-Fitak (b,g,n)
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
19_01_full Image Banner 750 x 200

Samsung Galaxy Grand Prime opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.