Recenzja, opinie i specyfikacja Sony Ericsson F305

Prosty telefon z rozsuwaną obudową, który w dniu swojej premiery (2008. rok) przeznaczony był dla graczy. Aktualnie dla tej grupy docelowej lepiej sprawdzają się smartfony, a F305 trudno uznać za model w jakikolwiek sposób interesujący (poza niską ceną i wysuwaną klawiaturą).

  

Wykonanie i wygląd


Obudowę w całości wykonano z niezłej jakości plastiku. Jedyna odróżniającą ją cechą jest możliwości zmiany jej elementów w zależności od upodobań. Pokrywa baterii jest dodatkowo pokryta antypoślizgowym materiałem, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Mechanizm rozsuwania działa bez zarzutu, a na wysuwanej klawiaturze dobrze się pisze. Niestety, jej płaskie, połączone ze sobą klawisze uniemożliwiają wygodne pisanie bezwzrokowe. Uwagę zwracają też przyciski dedykowane grom, które nawiązują do konsol PlayStation (nadrukowano na nich X oraz O).

  

Menu i aplikacje


Telefon korzysta z prostego, bardzo ograniczonego systemu operacyjnego producenta. F305 wyposażono w podstawowe funkcje, a instalację programów ograniczono do prymitywnych aplikacji i gier Java. Z wbudowanych narzędzi warto wymienić przeglądarkę internetową, odtwarzacz muzyczny i wideo, radio FM i kilka mniej istotnych programów. Pewien niedosyt może pozostawiać brak GPS-u, który obecny był już w kilku innych modelach Sony Ericssona z tamtego okresu.

Na osobny akapit zasługują fabrycznie zainstalowane i dołączone na karcie pamięci gry. Jest ich kilkadziesiąt i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niestety, ich jakość znacznie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły użytkowników smartfony.

   

Wyświetlacz


Dwucalowy panel LCD o rozdzielczości 176 x 220 pikseli pozostawia spory niedosyt. Jego rozmiar i ostrość jest niewystarczająca w przypadku gier. Jest to tym dziwniejsze, że model Sony Ericsson C702 wyposażono w większy i lepszy panel, mimo że sam telefon nie był tworzony do grania na nim (w przeciwieństwie do F305). Jest on jednak dosyć czytelny w słońcu i wyświetla dobrze odwzorowane kolory.

   

Aparat


Jego rozdzielczość, czyli 2 Mpix sugeruje, że nie należy spodziewać się po nim cudów. Bez autofocusa nie sposób zrobić ostrego zdjęcia bliskim obiektom, aczkolwiek ogólnie da się zrobić udane zdjęcia, ale tylko w idealnych warunkach oświetleniowych. W innym przypadku liczba widocznych detali spada poniżej akceptowalnego poziomu. Brakuje też diody doświetlającej.

Równie tragicznie przedstawia się sytuacja z nagrywanymi kamerką filmikami w rozdzielczości 176 x 144 pikseli. Ich jakość jest mierna i nie należy zawracać sobie głowy tą funkcją.

   

Multimedia i Internet


Niestety, multimedialne funkcje słuchawki ograniczają się do prymitywnej przeglądarki internetowej (bądź znacznie lepszej Opery Mini), z której korzystanie jest wyjątkowo niewygodne. Dodatkową niedogodnością jest brak obsługi łączności 3G, bez której strony wczytują się niezmiernie powoli. Nie ma programów do obsługi portali społecznościowych, a odtwarzacz wideo nadaje się tylko do otwierania nagranych telefonem filmików. Drażni też brak wyjścia słuchawkowego mini jack, a obecne gniazdo Fast Port jest bardzo zawodne i zastępuje też wtyczkę micro USB. Wbudowane 10 MB pamięci pomieści zaledwie dwie piosenki, a i tak najpewniej całość zostanie zajęta przez zainstalowane gry. Zamiast popularnych kart microSD użytkownik zmuszony jest do korzystania z trudno dostępnych kart M2 (na szczęście, w zestawie znajduje się nośnik 512 MB).

   

Bateria


Umożliwia ponad 3 dni całkiem intensywnej pracy (gry, Internet). Niestety, brak portu micro USB uniemożliwia korzystanie z ładowarek przeznaczonych dla innych telefonów.
Co nam się podoba:
Niska cena
Ładna, rozsuwana obudowa z wymiennymi panelami
Dużo, aczkolwiek niezbyt rozbudowanych i niedzisiejszych, gier w zestawie
Przyzwoity czas pracy na baterii
Prosty w obsłudze interfejs
Co nam się nie podoba:
Ograniczone funkcje multimedialne i internetowe
Brak kabla USB w zestawie
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z trudno dostępnych kart M2
Brak gniazda mini jack utrudnia korzystanie z własnych słuchawek
Brak standardowego gniazda micro USB
Bardzo słaby aparat, który robi brzydkie zdjęcia i kręci tragiczne filmiki
Brak aplikacji do obsługi serwisów społecznościowych
Brak łączności 3G uniemożliwia komfortowe przeglądanie Internetu
Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Oprogramowanie tylko nieznacznie zmieniło się względem starszych modeli
Podsumowanie:
Jest to jeden z nielicznych, klasycznych telefonów dedykowanych grom. Telefon nawet po wyjęciu z pudełka oferuje całkiem pokaźną liczbę tytułów (ich jakość to inna historia). Niestety, nie zmienia to faktu, że obecnie model ten nie ma w sobie prawie niczego interesującego i należy go uznać za ciekawostkę. Znacznie bardziej interesującymi słuchawkami będą stare Nokie (np. Nokia X3) czy inne, lepiej wyposażone Sony Ericssony (np. Sony Ericsson W705).
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
0.00
Nasza ocena urządzenia: 2.50 10 0
Publikacja: 2014-09-09
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Sony Ericsson F305 z:

OK

Dane techniczne Sony Ericsson F305

NazwaSony Ericsson F305
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonurozsuwany
Współpracuje z sieciami2G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2008.11
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)96 x 47 x 14.6
Masa (g)97.5
Bateria (mAh)950 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)400
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)8
Dostępne kolorybiały, czarny, czerwony, szary
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu176 x 220
Rozmiar ekranu (cale)2.0
Zagęszczenie pikseli (PPI)141
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)-
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli2
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideotak
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)?
Maks. karta pamięci (GB)4
Wbudowana pamięć (GB)0.01
LTE-
HSPA-
EDGEtak
GPRStak
GPS-
Bluetooth2.0
NFC-
Wi-Fi-
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
19_01_full Image Banner 750 x 200

Sony Ericsson F305 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.