Recenzja, opinie i specyfikacja Sony Ericsson K800

Klasyczny telefon z 2006 roku, który w Polsce był ponadprzeciętnie popularny. Słuchawka charakteryzuje się nieźle wykonaną obudową, przyzwoitą ceną i świetnym (jak na tamte czasy) aparatem z ksenonową lampą błyskową. Nawet dziś jest to całkiem interesujące urządzenie za niewielkie pieniądze. Niestety, zdobycie nieużywanego egzemplarza graniczy z cudem (może agent 007 ma nadal jakiś egzemplarz na sprzedaż?).

  

Wykonanie i wygląd


Słuchawkę wykonano z plastiku, metalu oraz pokrytego gumową powłoką tworzywa. Całość dobrze leży w dłoni, nie ślizga się i całkiem dobrze wygląda. Niestety, obudowa ma też kilka wad. Gumę łatwo zedrzeć, co wygląda wyjątkowo nieestetycznie, szczególnie w przypadku klawiszy klawiatury. Irytuje też podatna na zarysowania, odstająca osłona aparatu, z której dosyć szybko odpryskuje lakier. Jej ważną funkcją jest jednak szybkie uruchamianie aparatu po odsłonięciu obiektyw. Telefon wygląda klasycznie i poza wybrzuszeniem na "plecach" niczym się nie wyróżnia.

Klawiatura jest wygodna, ma wystarczająco duże klawisze, na których pisanie jest wygodne. Znacznie gorszy jest za to joystick, który służy do poruszania się po interfejsie. Jest on bardzo podatny na uszkodzenia i z czasem się wyrabia, uniemożliwiając wygodne korzystanie z niego.

  

Menu i aplikacje


Telefon działa na zamkniętym systemie operacyjnym, który oferuje tylko podstawowe funkcje, takie jak: kalendarz, odtwarzacz muzyczny, bezużyteczna przeglądarka internetowa, książka kontaktów czy radio FM. Niestety, poza wbudowanymi funkcjami urządzenie umożliwia instalację jedynie prymitywnych gier i aplikacji Java.

Ważną funkcją K800 jest odtwarzacz muzyczny z korektorem graficznym, który pozwala dostosować jakość brzmienia do własnych preferencji. Miłym dodatkiem jest klawisz do wznowienia odtwarzania muzyki i radia, który jest umieszczony na bocznej krawędzi obudowy. Niestety, dużymi wadami słuchawki są konieczność korzystania z trudno dostępnych kart pamięci M2 (wbudowane 60 MB pomieści około 10 piosenek) i brak gniazda mini jack, bez którego podłączenie własnych słuchawek jest znacznie utrudnione (konieczne jest korzystanie z przejściówek).

   

Wyświetlacz


Obecnie dwucalowy panel o rozdzielczości 240 x 320 pikseli na nikim nie zrobi wrażenia. Jednak w dniu premiery był to jeden z najlepszych ekranów na rynku. Nawet dziś wyświetlany na nim obraz jest stosunkowo ostry i czytelny. Oczywiście, dwa cale to za mało, żeby komfortowo oglądać na nim filmy lub przeglądać strony internetowe, ale do pisania SMS-ów nadaje się idealnie.

   

Aparat


Czyli najważniejszy element tego telefonu. Matryca o rozdzielczości 3,2 Mpix wsparta została przez ksenonową lampę błyskową, dzięki której robienie zdjęć w ciemnych pomieszczeniach jest bezproblemowe. Niestety, w przypadku aparatu widać postęp, jaki miał miejsce przez te wszystkie lata i zdjęcia dzienne wychodzą bardzo przeciętne. W oczy rzuca się niski poziom detali i słaba, jak na dzisiejsze standardy, rozdzielczość. Nie mniej, w 2006 roku był to jeden z najlepszych, fotograficznych telefonów.

Tragicznie prezentują się za to filmy nagrywane w beznadziejnej rozdzielczości 176x144 pikseli. Nic na nich nie widać, brakuje im płynności i są po prostu, pod każdym względem złe.

   

Bateria


Czas pracy na jednym ładowaniu jest bardzo uzależniony od rodzaju sieci, z jaką łączy się telefon. Korzystając z 2G, pisząc kilkanaście SMS-ów dziennie i przeprowadzając kilka minut rozmów, telefon spokojnie wytrzymuje 3 dni. Jeśli jednak uruchomi się 3G i w okolicy jest słaby zasięg, to słuchawka może rozładować się w ciągu kilku godzin.
Co nam się podoba:
Bardzo niska cena
Dobrze wykonana obudowa
Wygodna klawiatura, na której szybko pisze się SMS-y
Osłona kamerki, która przy przesunięciu automatycznie włącza aparat
Sprzętowy spust migawki ułatwia robienie zdjęć
Głośny głośnik zewnętrzny, dzięki któremu dzwonki są dobrze słyszalne
Dobra jakość zdjęć w ciemnych, niewielkich pomieszczeniach
Dobry czas pracy na baterii (o ile nie korzysta się z 3G)
Wysoka odporność na uderzenia i niezawodność
Co nam się nie podoba:
Łatwo zarysować gumową powłokę
Trudno zdobyć nieużywany egzemplarz
Jakość zdjęć dziennych znacznie ustępuje dzisiejszym standardom
Awaryjny joystick, który z czasem przestaje reagować na polecenia
Podatna na zarysowania, odstająca osłona aparatu
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z rzadkich kart M2
Brak gniazda mini jack utrudnia korzystanie z własnych słuchawek
Ograniczone funkcje internetowe i społecznościowe
Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele aplikacji i gier
Podsumowanie:
To świetny, chociaż trochę przestarzały model. Jego niewątpliwymi zaletami są niezawodność (nie licząc joysticka), wytrzymałość na uderzenia, ksenonowa lampa błyskowa, niezły ekran i dobre wykonanie. Niestety, zdobycie nieużywanego egzemplarza może być bardzo trudne, a same możliwości słuchawki nie stanowią nawet ułamka tego, co potrafią najtańsze smartfony. Miłośnikom Nokii można za to polecić model 6220 Classic, który robi równie ładne zdjęcia i oferuje więcej funkcji.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
9.00
Nasza ocena urządzenia: 5.00 10 0
Publikacja: 2014-10-03
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Sony Ericsson K800 z:

OK

Dane techniczne Sony Ericsson K800

NazwaSony Ericsson K800
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonuklasyczny
Współpracuje z sieciami2G, 3G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2006.06
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)105 x 47 x 22
Masa (g)115
Bateria (mAh)900 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)350
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)350
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)2.5
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)7
Dostępne koloryczarny, brązowy
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowy-
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu240 x 320
Rozmiar ekranu (cale)2.0
Zagęszczenie pikseli (PPI)200
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)-
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli3.2
Autofocustak
Lampa błyskowaXenon
Nagrywanie wideo176 x 144
Aparat do wideorozmów (Mpix)0.3
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)?
Maks. karta pamięci (GB)2
Wbudowana pamięć (GB)0.063
LTE-
HSPA-
EDGEtak
GPRStak
GPS-
Bluetooth2.0
NFC-
Wi-Fi-
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «
grudzien_simo3

Sony Ericsson K800 opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.