Recenzja, opinie i specyfikacja Sony Ericsson txt pro

Kompaktowy telefon z ekranem dotykowym, który odróżnia się wysuwaną, sprzętową klawiaturą QWERTY. Urządzenie działa na zamkniętym systemie operacyjnym producenta i najbardziej przypomina androidowy model Xperia Mini Pro.

 Wykonanie i wygląd
Obudowa jest plastikowa i sprawia wrażenie taniej. Spasowanie elementów pozostawia sporo do życzenia, tak samo jak jakość użytych materiałów. Znacznie lepiej wypada za to mechanizm rozsuwania obudowy, który działa ze sporym oporem i trudno o przypadkowe rozłożenie telefonu. Klawiatura jest wygodna i nawet osoby z większymi palcami powinny móc na niej komfortowo pisać.

 Menu i aplikacje
Telefon korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego producenta o bardzo ograniczonych możliwościach. Wizualnie interfejs bardzo przypomina oprogramowanie znane z androidowych smartfonów Sony Ericssona. System pozwala na dosyć rozbudowaną personalizację, oferuje też sporo wbudowanych narzędzi (np. odtwarzacz muzyczny, aplikacje do obsługi portali społecznościowych, dyktafon, przeglądarka internetowa, kalendarz itd.). Niestety, dużymi ograniczeniami są brak sklepu z dodatkowymi programami i możliwość instalowania tylko prostych, prymitywnych aplikacji i gier Java.

  Wyświetlacz
Trzycalowy panel LCD jest całkiem niezłej jakości, o ile pominie się jego niską rozdzielczość, a w konsekwencji kiepską ostrości obrazu. Kolory są nasycone, kąty widoczności szerokie, a dobrą czytelność w słońcu zapewnia wysoka jasność wyświetlacza.

Niestety, problemy sprawia niezbyt czuły panel dotykowy. Mimo, że wykonano go w pojemnościowej technologii (reaguje na zmiany napięcia, a nie nacisk) korzystanie z niego jest niekomfortowe. Często nie reaguje on na polecenia i wymaga mocniejszego dociśnięcia palca. Jest to szczególnie irytujące podczas pisania na klawiaturze ekranowej.

  Aparat
Ma 3,2 Mpix i należy go traktować wyłącznie jako dodatek. Brak lampy doświetlającej czy autofokusa (wyostrzanie bliskich obiektów) uniemożliwiają jego praktyczne wykorzystanie. Tylko w dobrych warunkach oświetleniowych da się nim zrobić przyzwoitej jakości fotografię.

Zapomnieć też można o nagrywaniu kamerką filmików. Rozdzielczość 320 x 240 pikseli uniemożliwia uchwycenia zadowalającej liczby detali. Sporo do życzenia pozostawia też płynność nagrań.

  Multimedia i Internet
To nie jest urządzenie multimedialne, co najwyżej można je uznać za niezły odtwarzacz muzyczny. Do oglądania filmów po prostu się nie nadaje (brak wsparcia dla popularnych plików wideo DivX i Xvid oraz mały ekran). To samo dotyczy przeglądania Internetu. Niska rozdzielczość wyświetlacza utrudnia czytanie, a brak łączności 3G powoduje, że strony wczytują się bardzo wolno. Sytuację nieznacznie poprawia zainstalowanie Opery Mini, która lepiej radzi sobie z wyświetlaniem rozbudowanych witryn. Warto też wspomnieć o obecności Wi-Fi, dzięki któremu będąc w zasięgu jakieś sieci trochę podnosi się komfort korzystania z Internetu.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach i na głośniku zewnętrznym dźwięku stoi na przyzwoitym poziomie, która pozwala na zrobienie z telefonu przenośnego odtwarzacza muzycznego. Niestety, zaledwie 100 MB (około 20-30 piosenek) wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD.

  Bateria
Pozwala na 4 dni pracy przy kilkugodzinnym słuchaniu muzyki. To niezły wynik, ale po tak prostym urządzeniu oczekiwać można czegoś więcej.
Co nam się podoba:
Kompaktowa obudowa, która pozwala na obsługę telefonu jedną ręką
Wygodna, sprzętowa klawiatura QWERTY, na której komfortowo się pisze
Niska cena
Obecność Wi-Fi pozwala na obniżenie kosztów transferu danych
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach i zewnętrznym głośniku
Co nam się nie podoba:
Jakość wykonania obudowy pozostawia wiele do życzenia
Nieczuły panel dotykowy
Mały ekran nie sprawdza się w przypadku multimediów
Słaby aparat, który robi brzydkie zdjęcia i kręci słabe wideo
Brak łączności 3G negatywnie wpływa na szybkość wczytywania stron
Niewielka ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Brak przedniej kamerki do autoportretów
Pod każdym względem gorszy od najtańszych smartfonów z klawiaturą QWERTY
Brak sklepu z programami utrudnia instalację dodatkowych programów
Zamknięty, ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele aplikacji i gier
Podsumowanie:
Jest to całkiem sensowne, tanie urządzenie dla osoby, która dużo pisze (zarówno SMS-ów jak i przez komunikatory internetowe). Niestety, poza słuchaniem muzyki i komunikacją, Txt Pro do niczego się nie nadaje. Mały, kiepski ekran i zamknięty system operacyjny uniemożliwiają zrobienie z niego nawet substytutu smartfona. Sytuację dodatkowo pogarsza brak łączności 3G. Dlatego znacznie ciekawiej od niego prezentuje się działający na Androidzie Sony Ericsson Xperia mini pro, który również oferuje sprzętową klawiaturę.
Twoja ocena urządzenia:
(wybierz najpierw ilość papryczek zanim zagłosujesz)
Wasza ocena urządzenia:
5.50
Nasza ocena urządzenia: 4.50 10 0
Publikacja: 2014-10-09
Autor:
Dział tego telefonu na forum:
Więcej modeli tego producenta:

Porównaj specyfikacje Sony Ericsson txt pro z:

OK

Dane techniczne Sony Ericsson txt pro

NazwaSony Ericsson txt pro
Klasa cenowaniska
Znany też jako-
Rodzaj telefonuQWERTY z dotykowym ekranem
Współpracuje z sieciami2G
Fabryczny system operacyjnydedykowany
Wersja systemu po aktualizacji-
Dostępny na rynku2011.07
Dual-SIM-
Wymiary (w milimetrach)93 x 52 x 18
Masa (g)100
Bateria (mAh)1000 (wymienna)
Maksymalny czas czuwania 3G (w godz)-
Maksymalny czas czuwania 2G (w godz)400
Maksymalny czas rozmów 3G (w godz)-
Maksymalny czas rozmów 2G (w godz)5.2
Dostępne koloryczarny, biały, różowy
Klasyfikacja IP-
Rodzaj karty SIMMini-SIM
Ekran dotykowytak
Rodzaj wyswiatlaczaLCD
Maks. liczba wyświetlanych kolorów256 tys.
Rozdzielczość ekranu240 x 400
Rozmiar ekranu (cale)3.0
Zagęszczenie pikseli (PPI)155
Radiotak
Odtwarzacz MP3tak
Wyjście słuchawkowe mini jack (3.5mm)tak
Głośnomówiącytak
Firmowy obiektyw-
Liczba megapixeli3.15
Autofocus-
Lampa błyskowa-
Nagrywanie wideo320 x 240
Aparat do wideorozmów (Mpix)-
Procesor (GHz)?
Model procesora-
Układ graficzny-
Pamięć RAM (GB)64
Maks. karta pamięci (GB)32
Wbudowana pamięć (GB)0.1
LTE-
HSPA-
EDGE-
GPRStak
GPS-
Bluetooth2.1
NFC-
Wi-Fitak
USB2.0
» KLIKNIJ TU ŻEBY ZAWINĄĆ «

Sony Ericsson txt pro opinie:

Zachęcamy do dyskusji na temat danego urządzenia z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.