Orange (Orange Polska)

Historia i cechy

Orange

Operator komórkowy, którego korzenie sięgają grudnia 1991 roku i najstarszej, rodzimej sieci Centertel, która wówczas powstała. Większość udziałów spółki należała wtedy do Telekomunikacji Polskiej (51%). W rekordowo krótkim czasie sześciu miesięcy sieć zaczęła świadczyć usługi telekomunikacyjne bazując na analogowym standardzie przesyłu danych (1G).

icon150-logo-ideaW 1998 r. uruchomiono cyfrową sieć GSM (2G), a operator zmienił nazwę na Idea Centertel, by dwa lata później po prostu zostać Ideą. Ostatecznie Idea należąca do Telekomunikacji Polskiej została razem z nią wchłonięta przez francuskie Orange. Wraz z TP w ręce Francuzów trafiły uwielbiane przez widzów reklam maskotki Serca i Rozumu. Kolor loga operatora ma kojarzyć się z sympatią i pozytywną energią – by nie myliło się z pomarańczą, zdecydowano o jego kwadratowym kształcie. Należy też pamiętać, że ten operator poza telefonią komórkową oferuje sieć telefonii stacjonarnej i Internetu kablowego. Jest to istotne dla klientów ze względu na rabaty przy nabywaniu kilku usług jednocześnie.

Orange oferuje łączność 2G, 3G, a od 2014 r. także sieć 4G LTE na wspólnych nadajnikach z T-Mobile. Ponadto od 2012 r. obydwaj operatorzy wspólnie korzystają ze swojej infrastruktury, co przyniosło ich klientom znaczącą poprawę zasięgu.

Nju AbonamentOrange jest drugim operatorem na polskim rynku pod względem liczby osób płacących abonament (dane z pierwszego kwartału 2014). Może się pochwalić blisko 7 milionami klientów postpaid i prawie 8 milionami klientów korzystających z usług na kartę prepaid. Spory wpływ na drugą wartość miało wprowadzenie przez operatora Nju Mobile. Intensywnie reklamowaną przez żółtego ziemniaka ofertę początkowo ograniczono do abonamentów, jednak z czasem pojawiły się również atrakcyjne warianty na kartę. Ich dosyć skomplikowany, niestandardowy mechanizm działania okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż umożliwiał znaczne obniżenie kosztów, a do tego był wyraźnie kierowany do młodszych klientów.

Co nam się podoba:

Urocze reklamy z Sercem i Rozumem

Możliwość łączenia usług komórkowych i stacjonarnych

Ciekawe podejście do cen usług w Nju Mobile

Pomysłowe nawiązanie do internetowej Basi z Plusa

Środy z Orange – dwa bilety w cenie jednego na seanse filmowe

Świetna aplikacja do obsługi konta na smartfony

Sponsor Orange Warsaw Festival Rozpoznawalne logo

Bardzo skuteczne reklamy Nju z Żółtym Kartofelkiem

Co nam się nie podoba:

… które jednak potrafią być bardzo irytujące

Najmniej czytelna i praktyczna strona wśród innych operatorów

Często długie kolejki w głównych salonach

Sporo osób skarży się na działanie transmisji danych i zasięg

Zdarzają się rozłączenia z BOK przez konsultantów

Nadmierne lokowanie produktów w serialach

Simlock w telefonach – ostatni operator, który stosuje to zabezpieczenie

Materiały drukowane są znacznie mniej poręczne i logicznie posortowane w porównaniu do pozostałych operatorów

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.