T-Mobile (Polska Telefonia Cyfrowa)

Historia i cechy

T-Mobile

Operator komórkowy, który powstał na bazie Polskiej Telefonii Cyfrowej znanej, jako Era, działającej na polskim rynku od 1996 roku. W porównaniu do pozostałych graczy, firma cieszyła się wyjątkowo stabilnym rozwojem. Dopiero w 2011 roku sieć została przejęta przez Deutsche Telekom, co zaowocowało pojawieniem się marki T-Mobile i zmianą dotychczasowych, niebiesko-białych barw, na różowo-białe, które bardziej rzucają się w oczy.

W historii firmy, ze względów wizerunkowych i sprzedażowych, ważna była oferta na kartę “Tak Tak”, wprowadzona w 1998 r. W jej reklamach pojawiały się wzbudzające sympatie pingwiny, które na wiele lat stały się znakiem rozpoznawczym operatora. Z czasem zastąpił je zespół muzyczny Sugababes, a następnie duet Kuba Wojewódzki i Michał Figurski. Obecnie marka “Tak Tak” nie jest używana przez operatora – zastąpiono ją mniej wyrazistą “T-Mobile na kartę”. Natomiast wraz z wprowadzeniem nowej oferty Jump! w reklamach pojawiły się nowe gwiazdy – małżeństwo sportowców Anna i Robert Lewandowscy.

Operator umożliwia korzystanie z sieci 2G i 3G, a obecnie również 4G LTE na nadajnikach współdzielonych z Orange. Od 2012 r. obydwaj operatorzy wspólnie korzystają ze swojej infrastruktury sieciowej, co dla klientów oznacza lepszy zasięg. Warto też wspomnieć, że T-Mobile (a konkretniej Era) był pierwszym w Polsce operatorem, który umożliwił korzystanie z technologii przesyłania danych HSPA.

Według danych z pierwszego kwartału 2014 r., T-Mobile zajmuje piętnastą pozycję największego operatora komórkowego na świecie z ok. 230 milionami abonentów. W Polsce jest trzecim największym operatorem pod względem liczby klientów płacących abonament (około 7 milionów). Sieć może się za to pochwalić prawie 9 milionami użytkowników ofert na kartę, co jest najwyższym wynikiem wśród polskich operatorów.

W dużej mierze to zasługa własnej marki Heyah, stworzonej jeszcze przez Erę. Oferta pojawiła się w 2004 roku i głównie była skierowana do młodzieży, stanowiąc alternatywę dla prepaidowego “Tak Tak”. Powiązanie obu marek jest o tyle istotne, że oferowane, darmowe minuty i SMS-y najczęściej obowiązują również w przypadku połączeń z klientami T-Mobile. Interesujące jest też pozostawienie logo Heyah (czerwonej dłoni) bez zmian pomimo przejęcia Ery. Także użycie w reklamach charakterystycznych, zapadających w pamięć postaci, jak kotek Sru i Diabeł, przysporzyło marce dużo sympatii.

Co nam się podoba:

Bardzo pomysłowe reklamy Heyah np. Jak minął dzień w Heyah

Dobra aplikacja do obsługi konta na smartfony

Ładna, dopracowana strona internetowa, prawie dorównująca stronom Playa i Plusa co do praktyczności

Kotek Heyah (sruuu) był przeuroczy, brakuje nam go <3

Główny sponsor Ekstraklasy

Główny sponsor Kilometrami

Co nam się nie podoba:

Nieprzejrzyste, niejednoznaczne regulaminy

Znikomy wybór ofert mix

Najbardziej neutralne reklamy wśród operatorów

W ofercie Jump! brak obniżki kwoty abonamentu po zakończeniu spłaty rat za telefon

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.