10 milionów smartfonów z Androidem pod wpływem chińskiego malware

Opublikowano: 2016-07-06
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły #sprzedaż / wyniki

news-android-malwareFirma Check Point wykryła wirusa o nazwie HummingBad, który zainfekował miliony urządzeń z Androidem. Za jego stworzenie odpowiadają pracownicy agencji reklamowej Yingmob z Chin.

Malware jest w stanie przejąć kontrolę nad urządzeniem z system Android poprzez zainstalowanie oprogramowania rootkit i uzyskanie uprawnień administratora. Jeśli metoda nie zdaje egzaminu, szkodnik próbuje oszukać użytkownika pokazując fałszywy komunikat o nowej aktualizacji. Gdy mu się to udaje, wyświetla reklamy i pobiera niechciane aplikacje. Ustalono, że w ten sposób przestępcy zarabiają 300 tysięcy dolarów miesięcznie. Co gorsze, mogą oni sprzedawać dostęp do telefonu i wszystkie zawarte w nim informacje.

Zdaniem specjalistów Check Point, 85 milionów smartfonów ma zainstalowane aplikacje od Yingmob, aczkolwiek zainfekowanych jest około 10 milionów – najwięcej w Chinach (1.6 miliona urządzeń) oraz Indiach (1.35 miliona). W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi niemal 290 tysięcy.

Check Point monitoruje złośliwe oprogramowanie od momentu jego wykrycia w lutym tego roku. Stworzenie HummingBad przypisuje się zespołowi 25 osób, wyznaczonemu przez chińską firmę Yingmob.

Źródło: Phonearena

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.