6 milionów Polaków korzysta z Internetu mobilnego – to więcej niż unijna średnia

Opublikowano: 2015-07-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Internet mobilny #wyniki / raporty

img-phone-internet-2Jak wynika z raportu UKE, wartość rynku internetowego w ubiegłym roku wzrosła o 11.5%. Coraz więcej osób wybiera internet mobilny. Tylko za pośrednictwem modemów, kluczy i kart z dostępu mobilnego korzysta już blisko 6 milionów użytkowników, co oznacza, że pod względem dostępności do sieci mobilnej Polska jest w czołówce państw unijnych.

„Ponad 7 milionów abonentów korzysta z Internetu stacjonarnego, prawie 6 milionów korzysta z Internetu mobilnego i co warto podkreślić, pod względem dostępności Internetu mobilnego jesteśmy na piątym miejscu w Europie, czyli dwa miejsca wyżej niż rok wcześniej. Ponad 80% populacji ma dostęp do Internetu mobilnego, w Unii Europejskiej ten wskaźnik kształtuje się na poziomie około 67%” – wyjaśnia Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Z raportu UKE wynika, że dostęp do sieci ma już 90% gospodarstw domowych. Ubiegłoroczny wynik jest lepszy o 7 punktków procentowych od sytuacji z 2013 roku. Najczęściej użytkownicy korzystają z dostępu do sieci o przepustowości 2-10 Mbps (45%), zaś ponad jedna piąta przyłączy internetowych to szybki stacjonarny Internet między 30 a 100 Mbps, co przybliża Polskę do celów wyznaczanych przez Agendę Cyfrową.

W ubiegłym roku wartość rynku internetowego wzrosła o 11.5% i przekroczyła 5 miliardów złotych. Dane UKE wskazują, że ceny Internetu – zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego – są w naszym kraju zbliżone do średniej europejskiej lub niższe, a wynika to z dużej konkurencyjności rynku, na którym operatorzy obniżają swoje usługi z roku na rok, przez co są one coraz bardziej dostępne dla przeciętnego obywatela.

Cały rynek telekomunikacyjny był w ubiegłym roku wart 39.2 miliarda złotych. Jego wartość spadła rok do roku o 2.6%, na co największy wpływ miał wzrost konkurencyjności rynku – z jednej strony abonenci więcej dzwonią i częściej korzystają z Internetu, z drugiej strony operatorzy obniżają ceny, co wpływa na ich przychody. Jak informuje Dawid Piekarz, przeciętny przychód z jednego abonenta w przypadku usług dostępu do Internetu to w 2014 roku 32.90 zł, a więc o 2.24 zł mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła długość prowadzonych rozmów i o ponad 100% wzrosła liczba danych przesyłanych przez Internet w sieciach mobilnych.

Największy spadek – o 12.7% – odnotował segment telefonii stacjonarnej. Zmalała też liczba jej klientów. Coraz większy segment rynku stanowią usługi wiązane, które w ubiegłym roku wygenerowały blisko 2 miliardy złotych przychodów. Korzysta z nich ju ponad 4 miliony Polaków. Najpopularniejszy pakiet to Internet stacjonarny z telewizją.

Źródło: Newseria

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.