Śmietniki w Nowym Jorku zamienią się w darmowe hotspoty Wi-Fi

Opublikowano: 2015-07-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-nowy_jork-smietniki-wifiPojemniki na śmieci mogą służyć nie tylko jako miejsce na odpadki. Bigbelly, firma recyklingowo-utylizacyjna z Massachusetts wpadła na pomysł, jak zmienić je w bezprzewodowe punkty dostępu do Internetu w całym Nowym Jorku.

Projekt wystartował w dolnym Manhattanie, gdzie rozmieszczono ponad 170 zasilanych słonecznie, „inteligentnych” kontenerów. Każdy z nich wyposażony jest w czip, który wykrywa, czy pojemnik jest pełny (kompresując wtedy odpadki) lub zbyt cuchnący, a także wysyła powiadomienia do zbieraczy śmieci. Na tym się jednak nie skończy, a śmietniki czeka dalsza modyfikacja.

Zeszłej zimy Bigbelly wspólnie z Downtown Alliance zmieniło dwa pojemniki w hotspoty, poprzez zainstalowanie w nich modułów Wi-Fi. Testy trwały po kilka godzin dziennie. Sprawdzano jakość połączenia oraz liczbę osób, które były w stanie uzyskać dostęp do sieci. Rezultaty okazały się obiecujące – uzyskano prędkości na poziomie 50 do 75 Mb/s. Pomocne jest też to, że kontenery znajdują się na poziomie ulicy, a więc sygnał nie jest zakłócany przez wieżowce. Więcej podobnych testów ma zostać przeprowadzonych w najbliższej przyszłości. Niewykluczone, że już pod koniec tego roku rozpocznie się wyposażanie kontenerów w odpowiednie nadajniki.

Darmowe Wi-Fi jest w tym przypadku świetnym rozwiązaniem, ale nie jedynym. Śmietniki Bigbelly mogą być również pomocne w zbieraniu przez władze miasta danych odnośnie zarządzania odpadami oraz wyświetlania publicznych ogłoszeń, reklam czy powiadomień.

Warto wspomnieć, że Bigbelly nie jest jedyną firmą, która zamierza wprowadzić dostęp do Internetu na ulicach Nowego Jorku. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że prywatne konsorcjum zamierza wybudować 10 tysięcy słupów Wi-Fi, umożliwiających ponadto ładowanie telefonów i nawiązanie połączenia z numerami alarmowymi.

Źródło: Huffington Post, własne

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.