Heyah i Lenin - niefortunna reklama zakończona lawiną skarg

Opublikowano: 2014-10-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #T-Mobile #pozostali operatorzy #urzędy #wyniki / raporty

news-heyah-lenin-1
Poprzedni rok przyniósł zaskakująco dużo skarg zgłoszonych do Rady Reklamy. Prawie 4.4 tysiące  zażaleń, to wynik o ponad tysiąc wyższy niż rok wcześniej. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spotu Grześków i kampanii Heyah z Leninem.

Kampania Heyah wykorzystująca wizerunek Lenina oraz jedna z reklam wafli Grzesiek pod tytułem: „Zero bujdy”, były absolutnymi liderami na niechlubnej liście najbardziej oprotestowanych kampanii reklamowych. Pierwszej akcji dotyczyło 1749 zgłoszeń (1116 na spot telewizyjny oraz 633 na plakaty outdoorowe). Komisja Etyki Reklamy oświadczyła, że jej przekaz naruszył kodeks branżowy, będąc przejawem „jawnego braku poszanowania narodowych wartości”. Operator taryfy Heyah, czyli T-Mobile Polska, po otrzymaniu mnóstwa negatywnych komentarzy w internecie, już po kilku dniach przerwał kampanię i oficjalnie przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni reklamą.

Przy okazji warto dodać, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, czterej najwięksi operatorzy wydali na działalność reklamowa o jedną czwartą mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku. Największy spadek odnotował T-Mobile – ponad 64% mniejsza kwota przeznaczona na reklamy. Jedynie w przypadku Orange wartość ta nieznacznie wzrosła (około 0.32%) i wyniosła 247.5 miliona złotych. Ich wydatki to zsumowane koszty poniesione przez Telekomunikację Polską i Centertela.

Nie mniej negatywnie od reklamy Heyah oceniony został spot Grzesków, w którym kobieta mówi do dzieci bawiących się z mężczyzną nazywanym przez nie ojcem: „To nie jest wasz tata”. Komisja uznała, że reklama jest obraźliwa i trywializuje znaczenie więzów rodzinnych.

Wymienione kampanie sprawiły, ze telekomunikacja i żywność okazały się sektorami, na których reklamy skarżono się zdecydowanie najczęściej. Aż 1.1 tysiąca zgłoszeń związanych jest z promocją produktów i usług z branży rozrywkowej. Warto również dodać, że prawie 1.8 tysiąca skarg dotyczyło reklam outdoorowych (m.in. billboardy, tablice, bannery czy malowidła naścienne), 1.3 tysiąca – internetowych, a około 1.2 tysiąca odnosiło się do reklam telewizyjnych. W większości zażaleń pojawił się zarzut naruszenia odpowiedzialności społecznej, przekroczenia zasad obyczajowych i dobrego smaku oraz skierowania nieodpowiedniego przekazu do dzieci i młodzieży.

news-lenin-heyah-2

“Polacy są o wiele bardziej skłonni do skarżenia się na rzeczy, które dotyczą ich światopoglądu i godzą w wyznawane przez nich wartości. Osoby o sprecyzowanym światopoglądzie bardzo często prowadzą na forach internetowych, w grupach dyskusyjnych akcje, które polegają rozpowszechnianiu treści skarg. Wtedy może ich być setki, a nawet tysiące” – wyjaśnił dyrektor generalny Rady Reklamy, Konrad Drozdowski dodając: “Jeżeli konsumenci są bardzo mocno zbulwersowani przekazem, częściej składają skargi”.

Nie sposób nie zgodzić się z tymi słowami. Pewne reklamy nie powinny ujrzeć światła dziennego i w przeciwieństwie do kampanii prowadzonych zabawnie i ze smakiem, przynoszą zazwyczaj efekt odwrotny od zamierzonego.

Źródło: Wirtualne Media

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.