Aluminiowa bateria ładująca się w minutę

Opublikowano: 2015-04-07
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-aluminiowa-bateriaAmerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nowe, aluminiowe, a przy tym elastyczne ogniwo, które można w pełni naładować w zaledwie 60 sekund.

Uczeni, którzy opowiedzieli o swoim wyczynie stwierdzili, że nowa aluminiowo-jonowa bateria może zastąpić obecnie stosowane (np. w laptopach czy smartfonach) litowo-jonowe odpowiedniki. Jej głównymi cechami są: znacznie szybsze ładowanie, niepalność (nie zapali się nawet w przypadku podziurawienia), elastyczność, a także bardzo długa żywotność – wytrzymuje ponad 7500 cykli ładowania, w porównaniu do około tysiąca jakimi mogą się poszczycić obecne zasobniki energii.

Eksperymentalne ogniwo dostarcza napięcie rzędu 2V i mogłoby w przyszłości zastąpić również miliony szkodliwych dla środowiska baterii AA i AAA, znajdujących się w mniejszych i większych urządzeniach.

Zdaniem ekipy chemików z Uniwersytetu Stanforda, która jest odpowiedzialna za opracowanie ogniwa, jest to wielkie odkrycie, a zarazem przyszłość technologii mobilnych, oferując m.in. bezpieczeństwo, niebywałą szybkość ładowania, odpowiednią plastyczność, będac przy tym stosunkowo tanim rozwiązaniem. Na ich masową produkcję i trafienie na rynek konsumencki będziemy musieli jednak poczekać. Jak długo? To pytanie póki co pozostaje zagadką.

Źródło: Reuters

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.