Android N Developer Preview dostępny do pobrania. Co nowego?

Opublikowano: 2016-03-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #systemy operacyjne

news-android-n-2Google wydał pierwszą testową wersję Androida N dla deweloperów. Zaprezentowane zostało kilka szczegółów dotyczących nadchodzącej odsłony systemu.

Google sprawił tą informacją małą niespodziankę, gdyż do tej pory nowe wydania Androida były ujawniane i udostępniane programistom podczas corocznej, majowej konferencji I/O. Firma zdecydowała się na wcześniejszą publikację wersji systemu oznaczonej literą „N”, aby mieć więcej czasu na wprowadzenie zmian, nowości i załatanie błędów dostrzeżonych przez deweloperów, a także szybszą niż kiedykolwiek wysyłkę finalnej wersji nowego Androida do producentów urządzeń mobilnych. Ta najprawdopodobniej nastąpi już latem tego roku.

Android N Developer Preview jest dostępny dla urządzeń Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player oraz Google Pixel C. Google zaznacza, że kompilacja przeznaczona jest przede wszystkim dla deweloperów i nie powinna być instalowana przez zwykłych użytkowników. Razem z wczesną wersją systemu wystartował też nowy program Android Beta, dzięki któremu można łatwiej uzyskać dostęp do testowego Androida i pobierać późniejsze aktualizacje w trybie OTA.

Z wprowadzonych w Android N zmian najciekawiej prezentuje się funkcja multi-window, czyli praca z dwoma aplikacjami naraz na podzielonym ekranie. Co ważne, nie jest ona ograniczona tylko do tabletów, ale działa również na smartfonach i telewizorach. Jest też możliwość odtwarzania obrazu w obrazie, czyli tzw. picture-in-picture.

news-android-n-1

Kolejnymi zmianami, nie tylko wizualnymi, objęte zostały powiadomienia. W Android N istnieje możliwość szybkiego odpowiadania z ich poziomu. Działa to na tym samym interfejsie, co w Android Wear, więc aplikacje nie będą wymagały wprowadzania modyfikacji kodu źródłowego. Ponadto, notyfikacje z danych programów można dowolnie grupować i rozwijać pojedynczo po wciśnięciu nowo wprowadzonego przycisku lub skorzystaniu z odpowiedniego gestu.

news-android-n-3

Google udoskonalił także tryb zarządzania energią Doze, który zadebiutował w Androidzie 6.0 Marshmallow. W nowej odsłonie nie dezaktywuje aplikacji tylko po dłuższej bezczynności, ale również wtedy, gdy ekran jest wyłączony.

Źródło: Google, własne

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.