App Store ofiarą pierwszego dużego ataku malware. Apple interweniuje

Opublikowano: 2015-09-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #Apple #gry / aplikacje #systemy operacyjne #problemy / awarie

news-app_store_malware-1Do App Store przedostała się duża liczba zainfekowanych aplikacji. Apple poinformowało, że aktualnie trwa usuwanie szkodliwego oprogramowania, które zasypało popularną platformę.

Apple podjęło stosowne kroki po otrzymaniu alarmujących informacji od kilku firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, które zauważyły, że w setkach aplikacji znajduje się szkodliwy kod zwany XcodeGhost. Jest to pierwszy tak duży atak na App Store – wcześniej, jak wynika z badań Palo Alto Networks, sklep zainfekowany został jedynie przez pięć programów, co czyniło platformę iOS jedną z najbezpieczniejszych i niemal wolnych od tego typu zagrożenia.

Hakerzy umieścili wirusa w aplikacjach korzystając z pomocy nieświadomych deweloperów, którym zaproponowali pobranie specjalnie spreparowanego pakietu narzędzi programistycznych Xcode z serwerów w Chinach, które oferowały szybsze prędkości niż serwery Apple. W ten sposób twórcy stali się poniekąd odpowiedzialni za wprowadzenie zainfekowanych programów do App Store (m.in. tak popularnych jak WeChat, Didi Kuaidi czy NetEase), a łącznie jest ich ponoć około 344, choć możliwe, że liczba ta jest znacznie większa. Apple nie podało jednak oficjalnych danych na temat tego, ile szkodliwych aplikacji znalazło drogę do jego systemu oraz na ile urządzeń trafiło malware.

Źródło: Reuters

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.