Apple będzie musiał zapłacić ponad 500 milionów dolarów za naruszenie patentów

Opublikowano: 2015-02-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-zarobkiOrzeczeniem sądu federalnego, Apple musi zapłacić 532.9 miliona dolarów kary za bezprawne korzystanie z patentów firmy Smartflash LCC, które znalazły się w oprogramowaniu iTunes.

Początkowo Smartflash żądał ponad 850 milionów dolarów odszkodowania, ale ostateczny werdykt sądu okazał się nieco łaskawszy, choć nadal bolesny dla giganta z Cupertino, który proponował kwotę w wysokości zaledwie 4.5 miliona dolarów. Ponadto, po ośmiu godzinach debatowania, Sąd Federalny w Tyler (Teksas) stwierdził, że Apple nie tylko korzystało z patentów bez zgody, ale robiło to również umyślnie.

Smartflash pozwał Apple w maju 2013 roku twierdząc, że oprogramowanie iTunes wykorzystywało, a tym samym łamało patenty związane z przechowywaniem pobieranych utworów, filmów i gier, a także dostępem do systemów płatności. Jako przykład podano aplikację Game Circus, Coin Dozer i 4 Pics 1 Move. Poszkodowana firma uważa, że w związku z tym ma pełno prawo do części zysków ze sprzedaży m.in. iPhone’ów i iPadów.

W swoim oświadczeniu Apple stwierdził:

„Smartflash nie tworzy żadnych produktów, nie ma pracowników, nie tworzy żadnych miejsc pracy, nie jest obecny w USA i wykorzystuje nasz system patentowy celem dochodzenia należności za technologie Apple. Nie chcemy płacić tej firmie za pomysły, nad którymi przez lata pracowali nasi pracownicy, ale niestety jesteśmy zmuszeni podjąć walkę za pośrednictwem systemu sądowniczego”

Apple zapowiedział odwołanie się od werdyktu.

Źródło: Reuters

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.