Apple i Samsung pracują nad nowym standardem SIM, który może zmienić branżę telekomunikacyjną

Opublikowano: 2015-07-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Apple #Samsung #sprzedaż / wyniki

news-samsung-apple-sim-1Financial Times donosi, że Apple i Samsung prowadzą zaawansowane rozmowy z GSMA w sprawie wdrożenia nowego standardu kart SIM, dzięki któremu możliwe będzie swobodne przełączanie się pomiędzy różnymi operatorami i ich ofertami.

Tradycyjne karty SIM przypisane są konkretnym dostawcom usług i pozwalają na zmianę planu taryfowego jedynie wewnątrz danej sieci, choć i to nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Często bywa też tak, że chcemy przenieść numer do innego operatora, gdyż jego oferta wydaje się atrakcyjniejsza. W niektórych przypadkach proces ten jednak trwa dosyć długo. Do tego dochodzą zobowiązania w postaci umów, np. na okres 24 miesięcy, co oznacza, że na dłuższy czas jesteśmy przywiązani do jednego dostawcy. Oczywiście, jeśli ktoś preferuje prepaid, może w każdej chwili zakupić nową kartę i w ten sposób żonglować i przebierać w ofertach.

img-simcards-11Tego typu bolączkom zapobiec ma nowy standard kart SIM, zwany po prostu e-SIM. Jest to wbudowana w urządzenie, elektroniczna karta SIM, która pozwoli na dowolne przełączanie się pomiędzy operatorami i naprzemienne korzystanie z różnych planów taryfowych w obrębie dostępnych ofert. Przykładowo, jeśli po miesiącu znudziłaby się nam dana taryfa lub przestała odpowiadać potrzebom, a inny dostawca miałby coś lepszego w zanadrzu, w każdej chwili można by przełączyć się na jego ofertę. Bez zobowiązań, bez zawiązywania kilkuletnich umów. Warto jednak dodać, że część operatorów w pewien sposób zaczęło już odchodzić od tradycyjnego, dwuletniego kontraktu i tak oto wszystkie czołowe telekomy w USA oferują teraz roczne lub półtoraroczne umowy, po zakończeniu których można zdecydować się na określone zmiany.

Tak czy inaczej, technologia Apple i Samsunga idzie o krok (a nawet dwa) dalej. Dla firmy z Cupertino nie jest to jednak pierwszyzna – w Stanach Zjednoczonych, u operatorów dostępny jest iPad Air 2 z kartą Apple SIM, która działa na podobnej zasadzie. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać pod tym adresem, w przygotowanym przez Teleguru artykule.

news-apple-simWprowadzenie e-SIM jest już ponoć na ostatniej prostej i zostało zatwierdzone przez GSMA, międzynarodową organizację handlową zrzeszającą operatorów sieci telefonii komórkowej. Projekt zyskał też aprobatę wielu czołowych dostawców usług, takich jak AT&T, Deutsche Telecom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefonica i Vodafone.

Pojawienia się rewolucyjnych kart SIM, jak i urządzeń, które będą wspierały nową technologię nie należy spodziewać się szybciej niż w następnym roku.

Źródło: Business Insider

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.