Apple może zapłacić 350 milionów dolarów kary w wyniku pozwu antymonopolowego

Opublikowano: 2014-12-02
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-pozewPomimo zniesienia systemu zabezpieczeń, którym objęta była muzyka zakupiona w iTunes, pozew antymonopolowy związany z tą sprawą, złożony w 2005 roku przeciwko Apple trafi do sądu. Rozprawa jeszcze w tym tygodniu.

Pozew zbiorowy został wniesiony blisko 10 lat temu. Odnosił się do rzekomego złamania przez Apple prawa antymonopolowego oraz kalifornijskiej ustawy o nieuczciwej konkurencji, wymagając od konsumentów, aby ci korzystali z iPoda do słuchania muzyki zakupionej ze sklepu iTunes. Firmie z Cupertino udało się odeprzeć oskarżenia, ale pozew nie został wycofany. Nadal pozostał zarzut, że Apple próbowało utrzymać monopol na przenośne odtwarzacze multimedialne i muzykę pobieraną ze sklepu, wprowadzając uaktualnienia do swojego systemu zabezpieczeń „FairPlay”. Uniemożliwiał on korzystanie z zakupionych w iTunes produktów na innych niż należących do Apple urządzeniach. Od czasu złożonego pozwu firma doszła do porozumienia z wytwórniami muzycznymi, zdejmując wspomnianą blokadę z utworów znajdujących się w iTunes.

Mimo to sprawa toczyła się dalej, a sam Steve Jobs został zmuszony do zeznawania w 2011 roku, kilka miesięcy przed swoją śmiercią. Jego oświadczenia oraz wiadomości e-mail uzyskane w wyniki procesu sądowego mają odgrywać kluczową rolę w pozwie antymonopolowym. Jeśli Apple przegra rozprawę (która zaczyna się w tym tygodniu w Oakland), zostanie zmuszone do zapłacenia kary w wysokości 350 milionów dolarów. Tak wysoka suma ma być ponoć zadośćuczynieniem dla wszystkich, którzy pomiędzy 12 września 2006 a 31 marca 2009 roku zakupili iPoda classic, shuffle, touch oraz nano.

Kilka ze wspomnianych e-maili, wysłanych przez Jobsa zostało już upublicznionych. Jeden z nich zawiera informacje o tym, że współzałożyciel Apple był zmartwiony, że Music Match otwiera swój własny sklep z muzyką i chciał mieć pewność, że ich produkty nie będą mogły zostać odtworzone na iPodzie. Więcej tego typu kontrowersyjnych wiadomości ma zostać ujawniona jeszcze w trakcie trwania procesu.

Źródło: Appleinsider

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.