Apple notuje pierwszy w historii spadek sprzedaży iPhone’ów

Opublikowano: 2016-04-27
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #sprzedaż / wyniki

news-apple-wyniki-finansoweApple opublikował najnowszy raport finansowy obejmujący wyniki za pierwsze trzy miesiące 2016 roku. Kwartał ten został zwieńczony spadkiem sprzedaży wielu sztandarowych produktów firmy, a w efekcie znacznie mniejszymi przychodami i zyskiem.

I kwartał 2016 roku (II kwartał fiskalny) zakończył się dla Apple przychodem w wysokości 50.6 miliarda dolarów, względem 58 miliardów dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmalał również zysk netto – z 13.6 do 10.5 miliarda dolarów, oraz marża brutto – z 40.8% do 39.4%.

Powodem takiego stanu jest spadek sprzedaży iPhone’ów, iPadów oraz Maców. Pierwsze z nich rozeszły się w nakładzie 51.19 milionów egzemplarzy, czyli o 16% mniej niż przed rokiem (61.2 miliona). Jest to zatem historyczny spadek sprzedaży smartfonów Apple. Z kolei tabletów sprzedało się łącznie 10.25 miliona sztuk (12.6 miliona w I kwartale 2015 roku). W przypadku Maców firma zanotowała spadek o 12%, z 4.6 miliona do 4.03 miliona sprzedanych sztuk.

Apple Watch, Apple TV, iPody i akcesoria Beats zaliczane są do kategorii „innych produktów”, bez konkretnego podziału i dokładnych wyników sprzedażowych. Wiadomo jedynie, że w tym segmencie Apple udało się uzyskać wzrost o 30% do 2.19 miliarda dolarów – przypisywane jest to przede wszystkim popularności smartwatcha producenta.

Apple spodziewa się dalszych spadków przychodów i marży w II kwartale tego roku – odpowiednio do 41-43 miliardów dolarów oraz 37.5-38%.

Źródło: Apple, własne

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.