Apple odchudzi iPhone-y nowym rodzajem złącza Jack?

Opublikowano: 2015-09-23
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Apple #sprzęt / podzespoły

news-apple-patent-jackWiększość producentów dąży do tego, aby odjąć ze swoich smartfonów nieco milimetrów grubości i nie inaczej jest z Apple, które choć przy iPhone’ie 6S poszło w drugą stronę, nadal ma ambicję na tworzenie coraz cieńszych urządzeń. Dowodem na to jest nowy patent opisujący zmodyfikowane złącze słuchawkowe.

Złożony przez Apple w Biurze Patentów i Znaków Towarowych USA patent o numerze 9, 142, 925 odnosi się do rozwiązania zwanego „D-shaped connector”, mającego za zadanie zastąpić dotychczasowe, standardowe gniazdo Jack 3.5 mm. Z dokumentacji wynika, że nowa wtyczka miałaby być ścięta w literę D, przez co możliwe byłoby zredukowanie rozmiaru złącza, a w konsekwencji całego smartfona. Różnice względem stosowanego od lat wejścia słuchawkowego odnosiłyby się tylko do kształtu, tak przynajmniej sugeruje opis patentu, zgodnie z którym cała reszta będzie wykonana według obecnych standardów.

news-apple-patent-jack-1 Ze zmianą kształtu złącza i jego wielkości wiąże się jednak kilka problemów. Jest ono niezbyt praktyczne z uwagi na swoją niesymetryczność, przez co użytkownicy będą musieli podłączać słuchawki z większą uwagą i odpowiednią stroną. Można sobie wyobrazić, że łatwo doszłoby do uszkodzenia portu, więc w razie gdyby Apple chciało wprowadzić nowe rozwiązanie do swoich smartfonów, musiałoby je jakoś zabezpieczyć przed nieumiejętnym wkładaniem i mechanicznym obciążeniem. Kłopotliwe byłoby również to, że wraz z wprowadzeniem innego złącza, aktualnie dostępne na rynku słuchawki przestałyby być wspierane. W takiej sytuacji jedynymi rozwiązaniami mogą być kupno kompatybilnego akcesorium lub zaopatrzenie się w specjalne przejściówki, o ile Apple pomyśli o wprowadzeniu takowych.

news-apple-patent-jack-2 news-apple-patent-jack-3W każdym razie póki co nie zapowiada się, aby amerykański producent chciał zastąpić dotychczasowego Jacka 3.5 mm i przy okazji iPhone’a 7 raczej do takiej zmiany nie dojdzie. Być może jednak w przyszłości, w pogoni za nieustannym odchudzaniem urządzeń, firma z Cupertino zdecyduje się na taki ruch, ku (nie)zadowoleniu swoich klientów.

Źródło: AppleInsider

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.