Apple pozwane za nieuczciwe umowy z francuskimi operatorami

Opublikowano: 2016-04-06
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-pozew_sadowyFrancuski urząd ochrony konkurencji i konsumentów (DGCCRF) złożył do Sądu Handlowego w Paryżu pozew przeciwko Apple w sprawie nadużywania pozycji na rynku i narzucania krajowym operatorom nieuczciwych warunków współpracy.

Agencja twierdzi, że umowy zawarte pomiędzy Apple a francuskimi operatorami telekomunikacyjnymi faworyzują twórcę iPhone’ów i są niezgodne z prawem. Wspomniane zostało, że telekomy w ramach współpracy są zmuszane do kupna określonej liczby smartfonów w ciągu 3 lat, płacenia za działania marketingowe Apple, dofinansowywania gwarancyjnych napraw iPhone’ów, czy też użyczania firmie z Cupertino swoich patentów i znaków towarowych. Ponadto, Apple może bez podania przyczyny i w dowolnym momencie zerwać kontrakt z danym operatorem.

Jeśli sąd przychyli się do wniosku DGCCRF i potwierdzi przypuszczenia dotyczące łamania przez Apple kodeksu handlowego, firma będzie musiała wypłacić operatorom 48.5 miliona euro odszkodowania – 14 milionów euro miałoby trafić na konto SFR, 11.6 miliona euro do Orange, a Free Mobile i Bouygues Telecom otrzymałyby odpowiednio 8.2 oraz 6.7 miliona euro. Na Apple może spaść też dodatkowa kara finansowa w wysokości 8 milionów euro.

Źródło: Phonearena

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.