Apple przeciwne udostępnianiu danych swoich użytkowników

Opublikowano: 2016-02-18
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-tim_cook-apple-1Sąd Federalny USA nakazał Apple odblokowanie iPhone’a należącego do zabójcy z San Bernardino, umożliwiając FBI dostęp do znajdujących się na nim danych. Firma odwołała się od tej decyzji, stanowczo sprzeciwiając się rządowej inwigilacji, która mogłaby nieść poważne skutki również dla zwykłych konsumentów.

W grudniu ubiegłego roku, Syed Farook i jego żona Tashfeen Malin zabili 14 osób w San Bernadino w Kalifornii. Federalne Biuro Śledcze żąda dostępu do iPhone’a 5C należącego do Farooka, na którym znajdować się mogą kluczowe dla sprawy dane, m.in. kontakty zamachowca. Do tego potrzebuje jednak pomocy samego Apple, którego metody szyfrowania prywatnych informacji i wprowadzone zabezpieczenia wymagają wpisania ustalonego przez użytkownika hasła. Rzecz w tym, że istnieje limit (10 prób), po którym pamięć urządzenia zostanie automatycznie wykasowana, a zawarte dane znikają bezpowrotnie.

FBI oczekuje, że Apple pomoże w złamaniu zabezpieczeń iPhone’a poprzez odpowiednią modyfikację oprogramowania, dającą nieograniczoną, zdalną możliwość wprowadzania hasła, co w rezultacie oznaczałoby stworzenie nowej wersji systemu iOS. Dla firmy z Cupertino jest to jednak zbyt niebezpieczny precedens, który mógłby zagrozić prywatności danych każdego z użytkowników jego urządzeń. Stąd też stanowczy protest na żądania służb i odwołanie od sądowego nakazu.

Szef Apple – Tim Cook – wystosował list otwarty, w którym poinformował, że przystając na narzucone warunki, firma będzie musiała stworzyć lukę w systemie, która zagrozi milionom osób, otwierając furtkę do masowej inwigilacji. Cook ostrzega, że odblokowanie jednego iPhone’a wywoła efekt domino, niwecząc przy tym lata pracy nad zabezpieczeniami.

Sąd dał Apple pięć dni na spełnienie żądań, jednak jak widać, Kalifornijczycy pozostają nieugięci, odmawiając współpracy z FBI. Swoje poparcie w walce o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników wyraziły już między innymi Microsoft i Google.

Źródło: Phonearena, Apple

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.