Apple przegrywa rozprawę o dawne patenty związane z pagerami

Opublikowano: 2014-11-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Apple #problemy / awarie

news-apple-rozprawa-patentyPrawdopodobnie jedną z największych „wojen” o patenty był spór, jaki Apple prowadził z Samsungiem. Okazuje się jednak, że firma z Cupertino ma kolejne zmartwienie i zmuszona będzie zapłacić karę za złamanie kilku licencji.

Decyzją sądu, w wyniku naruszenia patentów należących do Mobile Telecommunications Technology (MTel), Apple musi zapłacić prawie 24 miliony dolarów odszkodowania. Jednocześnie wyrok ten to zaledwie 10% tego, o co wnosili prawnicy MTel. Apple zaprzeczyło jakoby doszło do naruszenia patentów dodając, że MTel w przeszłości zachowało się nieuczciwie, starając się przypisać sobie zasługi m.in. za ikony Emoji. Adwokat firmy, Brian Ferguson stwierdził przed sądem, że licencje te były nieprawomocne, gdy zostały wprowadzone w latach 90-tych dodając – „Gdyby okazało się, że jest inaczej to MTel należał się co najwyżej milion dolarów”.

Wspomniane patenty (sprawa dotyczyła sześciu z nich) zostały wprowadzone w połowie lat 90-tych. Oznacza to, że część z nich straciła ważność, zaś pozostałe czeka taki sam los już niedługo. Warto wspomnieć, że zgodnie z orzeczeniem sądu Apple użyło technologii Skytel (znanej z pagera SkyTel 2-Way, który był określany mianem “smartfona swoich czasów”) bez pozwolenia w iPhone’ach i innych urządzeniach.

Co ciekawe, od 2012 roku MTel pozwał Amazon, AT&T, Blackberry, Clearwire, Leap Wireless, LG Electronics, Sprint Nextel, HTC, ZTE, T-Mobile, United Parcel Service oraz Samsunga. Rozprawa sądowa ostatniej z wymienionych firm ma się zacząć 15 grudnia bieżącego roku. Jak więc widać, lista oskarżonych jest całkiem pokaźna.

Obecnie Mobile Telecommunications Technology jest firmą należącą do konsorcjum United Wireless Holdings i odpowiada za zarządzanie systemem przywoławczym SkyTel oraz jego dystrybucją do klientów.

Źródło: Arstechnica

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.