Apple wypłaca wielomilionowe odszkodowanie za zawyżanie cen e-booków

Opublikowano: 2016-06-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-1Konsumenci, którzy zakupili w sklepie iBooks elektroniczne książki wydawnictw oskarżonych wraz z Apple o zmowę cenową, otrzymają odszkodowania o łącznej wartości 400 milionów dolarów.

Sprawa dotyczy osób, które w okresie od 1 kwietnia 2010 roku do 21 maja 2012 roku kupiły po zawyżonych cenach e-booki wydawnictw: Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Macmillan, Penguin Group oraz Simon & Schuster. Za każdy tytuł będący na liście bestsellerów New York Times otrzymają oni zwrot pieniędzy w wysokości 6.93 dolara, a za pozostałe po 1.57 dolara. Należności zostaną wypłacone w formie kuponu na zakupy w sklepie iBooks lub w postaci czeku. Łącznie Apple musi wypłacić 400 milionów dolarów odszkodowania.

Zamyka to sprawę toczącą się od 2012 roku, kiedy to Apple zostało oskarżone o współpracę ze wspomnianymi wydawnictwami w celu wyeliminowania konkurencji cenowej (m.in. Amazon). Firmy doprowadziły do zwiększenia cen książek w iBooks z 9.99 dolara do 13.99, a w niektórych przypadkach nawet 14.99 dolara.

Źródło: The Verge

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.