Apple wypłaci uniwersytetowi wielomilionowe odszkodowanie

Opublikowano: 2015-10-20
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-1Amerykański sąd uznał Apple winnym naruszenia jednego z patentów należących do Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Gigantowi przyjdzie zapłacić 234 miliony dolarów kary.

Uniwersytet skierował sprawę do sądu na początku ubiegłego roku twierdząc, że doszło do bezprawnego użycia opracowanego przez nich patentu z 1998 roku, który znalazł się w procesorach iPhone’a 5S, iPada Air oraz iPada Mini 2. Sędzia przyznał rację oskarżycielowi, oświadczając, że Apple naruszył jego własność intelektualną, ale kara okazała się być znacząco niższa od pierwotnie zakładanej. Początkowo miała ona wynieść nawet 862 miliony dolarów – tyle żądali prawnicy reprezentujący interesy uczelni. Następnie było mowa o kwocie w wysokości 400 milionów dolarów zadośuczynienia. Decyzją sądu, ostatecznie zadecydowano, że Apple jest winne 234 miliony dolarów, co zostało ponoć podyktowane nieświadomym użyciem patentu.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, więc producent iPhone’ów najprawdopodobniej złoży apelację.

Źródło: The Verge

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.